Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 16.5.2002
Svátek má Přemysl




  Výběr z vydání
 >AUSTRÁLIE: Tráva, co si myslí, že je strom.
 >POOHLÉDNUTÍ: Oficiální ksichty
 >ARMÁDA: Resort obrany - co bude dál? (2)
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Koho nevolit
 >NÁZOR: O patové situaci v odprodeji obecních i podnikových bytů
 >ZAMYŠLENÍ: Oblíbené adresy tunelářů
 >MÉDIA: Zelený klacek ČT opět udeřil
 >ROZHOVOR: ODS vede boj proti národnímu zájmu České republiky
 >POSTŘEH: Pexeso
 >INFO: O jedné koupi
 >PODNIKÁNÍ: O finančních těžkostech
 >ROZHOVOR: Jak lze také bydlet
 >ZDRAVÍ: Střelná poranění obličeje
 >MROŽOVINY: Minidějiny ropy I
 >ARMÁDA: Resort obrany - co bude dál?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Ekologie  
 
16.5. MÉDIA: Zelený klacek ČT opět udeřil
Ivan Brezina

Nevěřil bych, že je něco takového vůbec možné. Letos v lednu Rada České televize v zápise z jednání (http://www.czech-tv.cz/ct/radact/jednani2002/20020123.htm) konstatovala, že ekologický magazín Nedej se!, opakovaně porušuje základní normy veřejnoprávní novinařiny. Už v pátek 19. dubna ale tvůrci "ekologického klacku ČT" dokázali, že na kritiku radních kašlou. Záběry na vychvalovanou bavorskou stranu Šumavy podjeli hudební idylou, záběry na kritizovanou českou stranu naopak kulisou k horroru. Zelená agitka tak znovu použila etickými kodexy všech vyspělých zemí světa zakázanou manipulativní metodu podprahových podnětů, pro kterou ji kromě Rady ČT kritizoval I Etický panel ČT. "Je nepřípustné, aby osoby v jednotlivých případech angažované vystupovaly na obrazovce jako nezainteresovaní a nezávislí experti", vytýkal pořadu už v lednu 1999 Etický panel ČT. Teď vyrobili autoři Nedej se! "nezávislého" kritika správy parku z bývalého vedoucího jedné z lesních správ Petra Ješátka. Divákům zamlčeli, že v září 1998 byl pro absolutní nechopnost komunikace s podřízenými odvolán a později propuštěn. Ješátkovy neustálé útoky na správu parku (včetně policejních udání!) jsou tedy jen primitivní mstou, v níž mu Česká televize pomáhá. Větší fackou veřejnoprávní žurnalistice už by snad bylo jen pustit do jakéhokoli budoucího pořadu o Šumavě teatrologa Vladimíra Justa, který kdesi napsal: "Přistižený pachatel nemůže být už z principu relevantním kritikem." Sám byl totiž loni na podzim přistižen s manželkou při zakázaném trhání borůvek v první, nejpřísněji chráněné zóně parku. Dodejme, že zatímco obyčejní borůvkáři sbírají jen modré kuličky, Alžběta Justová podle fotodokumentace strážců parku ničila šumavskou přírodu trháním celých borůvkových stvolů.

Ten nejhorší novinářský faul tvůrců Nedej se! ale teprve přijde. Vyhozený inspektor Ješátko správu parku v pořadu nařkl, že prý s kůrovcem dostatečně nebojovala. (Je to zajímavá sofistika - kritikům přece nejdřív naopak vadilo, že správa s kůrovcem bojuje a nenechá volný průchod přírodním procesům!). "Koho zajímalo dřevo, otevřel si zdánlivou bezkoncepčností cestu k obrovským ziskům," denuncoval vzápětí komentář pořadu nechápavým divákům Žlábkovy muže. Podle autorů Nedej se! tak ochránci přírody nechali kůrovce řádit proto, aby si pak porážením suchých stromů pořádně namastili kapsu. Co na tom, že Etický panel ČT pořadu už v lednu 1999 vyčetl, že nedoložená obvinění nemohou být legitimním nástrojem investigativní žurnalistiky veřejnoprávní televize?
Údajný záměr správy národního parku zničit území, které má chránit je nařčením natolik absurdním, že snad ani nemá cenu jej komentovat. Chybí už jen udání, že proradný a slizký ředitel parku Žlábek po vzoru zákeřných amerických imperialistů roznáší po šumavských slatích krabičky plné hemžících se brouků a ještě se přitom poťouchle chechtá. K smíchu to ale ve skutečnosti moc není: veřejnoprávní pořad bez důkazů nařkl správu parku ze závažného trestného činu. Bizarní konstrukce autorů Nedej se! je neudržitelná i proto, že národní park je státní příspěvkovou organizací. Případný zisk si nesmí ze zákona ponechat, ale musí jej reinvestovat do rozvoje parku. Mzdy jeho zaměstnanců stoprocentně dotuje stát a žádný z nich tak není závislý na objemu kalamitních těžeb.
Chybí tedy důkazy nejen o zločinu samotném, ale i o jeho motivech a zisku, pro který měl být spáchán. Nebo že by ďábelský Žlábek ukryl ty pytle peněz v Černém jezeře? To už tu jednou bylo, tehdy ale kamery někdejší Československé televize triumfálně vylovily podvržené nacistické archivy v režii agentů Státní bezpečnosti. Podobnost je to čistě náhodná.
(Psáno pro Reflex a Neviditelného psa)


Další články tohoto autora:
Ivan Brezina

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: