Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 18.5.2002
Svátek má Nataša
  Výběr z vydání
 >SERIÁL: Příběh zapeklitého starce 8.
 >ZAMYŠLENÍ: Jak je to s možností volit u krajanů?
 >REKLAMA: Přeredbuleno - nesmysly na autech
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Proč nebyl komunistou Josef Čapek
 >ZE ŽIVOTA: Konec hasičů?
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >ANALÝZA: Politická situace v ČR
 >KOMENTÁŘ: Ví Clinton, že má dělat kampaň Klausovi?
 >UDÁLOST: Druhý díl Hvězdných válek konečně tady!
 >SVĚT: V ráji pirátů
 >ZAMYŠLENÍ: Volte Losnu, Mažňák je zkorumpovaný lump!
 >ZE ŽIVOTA: Právník, který vidí srdcem
 >ZAHRADA: Co dělat v květnu (13)
 >ZAMYŠLENÍ: Pařížské capucino a síla tradic
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Doprava  
 
18.5. REKLAMA: Přeredbuleno - nesmysly na autech
Jiří Wagner

Pro začátek vyprávění se musím vrátit o deset let zpátky, do doby, kdy jsem pobýval ve Švédsku, poblíž Falunu, známého střediska zimních sportů. Během téměř ročního pobytu jsem se po švédských silnicích projel automobily nejrůznějších značek, přičemž jsem řadu z nich i řídil - moji kamarádi (a nejen oni, připadalo mi to skoro jako národní sport) se totiž nerozpakovali během roku vystřídat i tři vozy, většinou výměnou ojetý za ojetý (převod vozu na nového majitele je tam jen pětiminutovou formalitou).
Jednou ale přišel Per, jeden z přátel, se skutečnou raritou - bylo to vozítko postavené na podvozku VW Brouk a s původním motorem. Jenže karosérie byla odstraněna a nahrazena lehkou sklolaminátovou skořepinou černé barvy, takže z Brouka vznikl krásný dvousedadlový roadster, v němž byla jízda v letních měsících nesmírně příjemná. Až jedna příhoda nás poučila, že takové sice krásné, ale nesmírně lehké autíčko může skrývat i lecjaké nebezpečí.

Jeli jsme s Perrou po místní silnici a vyjeli jsme z lesního přítmí na rovný úsek mezi poli. Zčistajasna, jak už to tak bývá při výjezdu z lesa, se do nás opřel silný poryv bočního větru. Naštěstí je Perra výborný řidič, takže neztratil duchapřítomnost a vozidlo vyrovnal ještě předtím, než jsme spadli v protisměru do příkopu. Protože si ale uvědomil, že tento hezoučký "Black Hawk", jak jsme autu přezdívali, by mohl být pěkně nebezpečný, během několika dní přivezl auto jiné (pokud se dobře pamatuji, vyměnil tehdy tohoto upraveného Brouka a svůj karavan za Saab 900 Turbo).

Na tuhle příhodu jsem si vzpomněl nedávno, když jsem v Karlíně zahlédl dvě modrostříbrná auta s reklamou na zadní části. Na každém voze byla umístěna velká "plechovka" v týchž barvách a s nápisem Red Bull. Jedním z aut byl VW Brouk, druhým byl maličký minicooper (nebo minimorris, já si je pletu). Už jsem viděl jezdit po Praze auta s většími šílenostmi na střeše, takže tato reklama mě z míry vyvést nemohla, spíš se mi líbila (to už je v mém případě co říct), ale nemohl jsem si nepoložit otázku, jak by se obě auta chovala při podobném nárazu bočního větru (ani nemusím chodit pro vzpomínky až do Švédska, podobné nečekané poryvy zná i u nás snad každý řidič). Bohužel, řidiči zmíněných vozů nebyli v dohledu, takže jsem se musel uchýlit jen k dohadům.

VW Brouk je se svou plechovou karosérií podle mého názoru dost těžký na to, aby podobný náraz ustál, ale jak by přečkal "ofouknutí" druhý, menší vůz, si už nejsem ani zdaleka jist. Stejně tak by byla zajímavá odpověď na otázku, o kolik se instalací takového nesmyslu zvýšila spotřeba obou vozidel, jenže to je problém provozovatele této reklamy na kolečkách a navíc i kdyby šoféři museli tankovat u každé pumpy, kterou budou míjet, nijak tím neohrožují bezpečnost svoji ani jiných účastníků silničního provozu - zato vůz smýkající se pod nárazy větru po silnici ze strany na stranu nebo nedejbože uprostřed vozovky převrácený, by zdraví svého řidiče ani ostatních šoférů jistě neprospěl. Znovu ale zdůrazňuji, že jde jen o mé dohady, třeba si ten menší vůz vozí v nákladovém prostoru ještě betonový panel, takže překocení mu hrozit nemůže.Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: