Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 20.5.2002
Svátek má Zbyšek
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Jaké byly naše bitvy a zápasy v letech 1900-1945?
 >MROŽOVINY: Minidějiny ropy II
 >ZE ŽIVOTA: Temelín na triku
 >ODHALENÍ: Oč půjde ve Hvězdných válkách - Epizodě III
 >EKONOMIKA: Silná koruna dnes a před 80 lety
 >POLITIKA: Dovnitř bez zaklepání
 >ZE SVĚTA: Jak jsem nejedl hada
 >ZAMYŠLENÍ: Práva a povinnosti
 >ZAHRADA: Co dělat v květnu (14)
 >TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
 >Z DOMOVA: Busta se našla
 >ABSURDNOSTI: V zemi, kde včera už znamená -předevčírem- .
 >POSTŘEH: O slůvkách
 >ZDRAVÍ: První pomoc při masových akcích v ulicích velkoměsta
 >SERIÁL: Příběh zapeklitého starce 8.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Film  
 
20.5. ODHALENÍ: Oč půjde ve Hvězdných válkách - Epizodě III
Robert Rameš

      Opravdu to chcete vědět? Dobře, ale na vaši zodpovědnost. Co když jsem se trefil?

      Že Darth Sidious je skutečně Palpatine, o tom si už krákorají Banthové na skalách i Gunganové pod vodou. Ale není to on, kdo je v pozadí celého spiknutí. Jak bude vypadat 3. díl ságy Star Wars?

      Tím, kdo celé spiknutí řídí a organizuje, je: Amidala!!! Že by to bylo obrovské překvapení? Něčím přece musí Lucas "trojku" vypointovat a nemůže zakončit novou trilogii odhaleními ve stylu Anakin = Darth Vader; Palpatine = Darth Sidious; Amidala = matka Luka a Leiy ... atp. Navíc potřebujeme skutečně silný podnět, díky kterému Anakin finálně přejde na temnou stranu. Tedy např. smrt Amidaly (vlastní rukou Anakinovou?). Nebo ji Anakin bude muset chránit, přestože už bude vědět jakou roli skutečně hraje.

      Indicie, které mě vedly k tomuto odhalení jsou následující:
1) Senátorka Amidala celou Epizodu II naprosto cíleně svádí Anakina. Už od začátku filmu proto dělá všechno: zakrývá kamery, když ji má Anakin chránit před možným útokem; slovně Anakina neustále provokuje ("Nekoukej se na mě takhle!"); nechá na sebe provést dva atentáty: první, aby Anakina přivolala zpátky na Coruscant, druhý, aby mohla s Anakinem zmizet na Naboo (vzpomeňte si kdo navrhl, že ji bude hlídat Anakin - Amidalina pravá ruka Palpatine - nezapomeňme, že v Epizodě I byl senátorem právě za Naboo!). A nakonec: ten přerušený polibek v milostné scéně je velice zkušené líčení na kolouška :-) Celkově se tedy jedná z její strany o naprosto záměrný postup, aby získala na svou stranu pravděpodobně nejsilnějšího Jedie, který se narodil.

2) Při rozhovoru v parku Amidala zpozorní při Anakinově řečech o diktatuře, jakoby přemýšlela, zda už je zralý k přechodu na temnou stranu. Nakonec si to rozmyslí a obrátí jeho názory v žert. Pokud si budete chtít tuto indicii zkontrolovat, zaměřte se dobře na její obličej - reakce jsou hodně výmluvné.

3) V továrně na droidy je dobře vidět, jak byl Anakin zajat. Jak se ale dostala do zajetí Amidala, resp. co dělala těch několik hodin potom, nevíme.

4) Amidala byla velice šikovná při obraně na popravišti v aréně. Jednak ovládala zlodějský způsob otevírání zámků na poutech pomocí sponky, jednak dokázala poměrně obratně vyšplhat na kůl a krotit útočící obludu. Možná se nakonec ukáže, že droidi po ní nesměli střílet! A jestli Amidala vládne temnou stranou síly, nemusela mít z arény žádný strach. Spíš se musela bát, aby se neprozradila neuváženým použitím síly.

5) Když Anakin líčil Amidale smrt Tuskenů ("Nezabil jsem jen muže..., ale i ženy a děti!"), reagovala podivně. Vypadala, že z toho má spíše radost (další Anakinův krok k temné straně). Rozhodně mnohá žena by jej spíše odsoudila než utěšovala.

6) Amidala prakticky vymyslela a navíc to byla právě ona, kdo "nařídil" Anakinovi letět na planetu, kde hrabě Dooku zajal Obi-Wana. Proč Obi-Wana nepopravili dříve? Věděli o jejím a Anakinově příletu předem? Zároveň ji na slovo poslouchali kloni, což by mohlo též svědčit o tom, že je ve skutečnosti silná Jedi.

7) Nikdo, kromě Jedie, neměl šanci proběhnout tím lisem, za kterým zároveň musel uhýbat i před různými mechanickými pažemi. I Anakin s tím měl docela problémy a v jednu chvíli mu stroje i znehybnily ruku. Amidala to zvládala celkem s přehledem. Zároveň po ní narozdíl od Anakina nestříleli.

8) Amidala viditelně zadrží záklopku plnícího stroje s horkou ocelí (nebo co to bylo za kov) při jejím otevírání. R2 ve chvíli, kdy se zastaví záklopka, není ještě připojen k hlavnímu počítači!

9) Amidala vypadne z lodi schválně, aby zastavila hon na hraběte Dooku - předvídá správně, že se pro ni Anakin bude chtít vrátit. Tomu musí Obi-Wan kromě mnoha argumentů pohrozit i vyloučením z řádu Jedi. Prokazuje to následující chování Amidaly, která ležící sténá (čeká na Anakina), ale když zjistí, že jí na pomoc přišel klon, vyskočí a rázným hlasem rozkazuje (v dabingu to bohužel zdaleka není tak patrné, podobně jako svádění Anakina Amidalou - chce to originální verzi).

10) Trochu zmatek (nebo ne?) je v politice. Zatímco senátu vládne Palpatine - bývalý senátor za Naboo - Amidala je prý "vůdcem opozice"!? Sama je podle svých řečí odpůrcem vojenského zákona, ale klidně nechá (?) Jar Jara bez instrukcí a odletí. Jar Jar potom klidně navrhne zvýšení pravomocí pro Palpatina, i když musí vědět, že on okamžitě vojenský zákon zavede...

Další indicie jsou spíše technicko-filmařského rázu:
11) Od začátku nové trilogie je Amidala jakoby na odstřel. V Epizodě I se řeklo, že pokud nepodepíše kapitulaci, musí zemřít. V Epizodě II dokonce tři pokusy o atentát. To by bylo, aby ji divák nezačal litovat a soucítit s ní. Když navíc "miluje" Anakina, jedno oko nezůstane suché. Ideální filmový záporňák pro odhalení na poslední chvíli.

12) Všichni si tedy domýšlejí, že Palpatine je Darth Sidious, ale to by pro gradaci Epizody III bylo málo - v pozadí musí být nějaká postava, kterou známe od začátku a nikdy bychom ji nepodezřívali (ale třeba Lucase přeceňuji).

13) Ve filmu trochu chybí ženské po americku - i v Epizodě VI (Návrat Jediho) byly ženy mezi povstaleckými vůdci. Jediné, čím to Lucas může vyvážit, bude právě odhalení skutečné role Amidaly na celém spiknutí.

      Další zajímavá role v Epizodě II je hrabě Dooku. Proč vlastně klade Lucas takový důraz na to, že se jedná o Qui-Gonova učitele? S ním to určitě bude složitější. Rozhovor s Obi-Wanem ve vězení určitě bude mít pro Epizodu III větší význam ("Qui-Gone by se ke mně určitě přidal!"). Qui-Gonův učitel a Yodův žák (!) přece nemůže být úplně špatný. Nakonec by mohl i padnout za Republiku - sehraje tak částečně roli Dartha Vadera z Epizody VI. V onom rozhovoru ještě zazní, že Sidious ovládá senát, což opět ukazuje na to, že Sidious není nejdůležitější postava nové trilogie, a že tedy v pozadí je někdo další. Zároveň se lze domnívat, že Yoda již mnohé z toho pochopil a proto vlastně nechal hraběte Dooku odletět.

      Jak přesně se bude Epizoda III odvíjet nevím - scénář mi Lucas nepůjčil. Navíc aspoň trochu překvapení bychom si měli na tuto závěrečnou část nové trilogie schovat. A já budu ve skrytu duše doufat, že při shlédnutí Epizody III si budu moct mnohokrát říct - Tak ale tohle jsem nečekal.


Další články tohoto autora:
Robert Rameš

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: