Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 27.5.2002
Svátek má Waldemar
  Výběr z vydání
 >REAKCE: Každý člověk chce umřít doma
 >TÉMA: Pomník obětem komunismu
 >POLITIKA: Strašení Unií nese ovoce
 >POLITIKA: Do pekel nebo s Klausem?
 >MROŽOVINY: S Walkmany na moři
 >BIG BEN: Ta cvokatá ekologie
 >ZE SVĚTA: Seznamování s čínským komunismem
 >NÁZOR: Politická řešení
 >NÁZOR: Povinné členství ve zdravotnických komorách ?!
 >Proč tentokrát nevolím ODS
 >KULTURA: Dětská opera Praha - světový unikát, zatím ještě fungující…
 >ZE ŽIVOTA: Fenomén Český Telecom
 >Z PRAHY: Tak jsem ho také dostal!
 >ZAMYŠLENI: Být osobností je těžké
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Šťastní Němci

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
27.5. TÉMA: Pomník obětem komunismu
Jiřina Šiklová

Nesmírně si vážím těch lidí, kteří se dokázali postavit komunistickému režimu v letech padesátých, v období ,kterému se říká "stalinismus",asi proto,abychom nemuseli přiznávat, že všechny ty popravy,mučení a střílení lidí "na útěku" do týla či na hranicích, jsme dělali Češi a Slováci,tak rádi si říkající Slované s holubičí mírumilovnou povahou.Proto jsem byla ráda,že konečně byl Olbramem Zoubkem ,Zdenkem Holzlem a Janem Kerelem vytvořen důstojný pomník, který byl 22.května v l l. OO otevřen pod Petřínem. Po vysokých schodech, vlastně stupních namáhavě přijdete k plató, na kterém stojí za sebou sedm soch vytvořených Olbramem Zoubkem.Ta první má zřetelné tvary člověka, druhá, je již zmrzačena, třetí ještě více a následující sochy se zmenšují jakoby v mizící zástup a končí jakýmsi kovovým skeletem.Pro mne je symbolik jasná:z člověka udělaly komunisté lágrech mukla ,který se již člověku nepodobal..Tito lidé,-muklové let padesátých,zavření, mučení,pracující v uranových dolech v období tzv. diktatury proletariátu, byli vzorem statečnosti pro lidi je následující,kteří se také postavili proti komunistickému režimu a kterým jsme si zvykli říkat disidenti. Jejich postavení ve vězení bylo mnohem lepší. Pražské jaro l968 částečně otevřelo archivy,a tak byla a jsou známá jména těch, kteří tehdy lidi mučili, třeba pod tzv. vedením sovětských poradců.Proto následovníci těchto vyšetřovatelů dostali strach a kriminály z let "normalizace". tedy z období l969-l989 byli mnohem "lepší",mírnější, estébáci ztratili svoji odvahu být tak krutí,jako byli jejich předchůdci, z nichž někteří, třeba starý pan Grebeníček.- dosud žijí. A protože lidé zapomínají a někteří mladí lidé často z důvodu protestu proti svým rodičům pažravým konsumentům a rozkrádačům z řad nového "establišmentu"chtějí. opětně volit komunistickou stranu, byla jsem ráda, že pomník byl otevřen právě teď ,před volbami, které jsou a budou rozhodující.

Bohužel, zase nová velká Strana to celé nechutně zkompromitovala a zideologizovala. To ,že starosta Prahy 1, Jan Burgermeister k odhalení pomníku nechtěl pozvat ty politiky, kteří byli kdysi v KSČ,bych snad ještě chápala.To, že nepozval ni disidenty, kteří seděli celá léta ve vězení, v letech 7Otých a 8Otých- jako byl Rudolf Battěk, Petr Uhl,Petruška Šusterová,Jan Frolík,Jan Šimsa,Václav Trojan,Jan Ruml,…… a další považuji za nehoráznost. Dokonce ani prezident Václav Havel nebyl pozván na odhalení pomníku, asi proto, že není členem ODS. Jeden titulek v novínách to vystihl následovně "Petřínský pomník patří jenom "prověřeným"!
Václav Havel si pomník prohlédl den před tím v doprovodu svého přítele a hlavního tvůrce Olbrama Zoubka, a přijal zástupce Konfederace politických věznů na Hradě a poslal k pomníku pouze věnec. Hlava státu se nezve den před zahájením akce ! Většina disidentů,nikým nepozvaná, odhalení pomníku proto ignorovala, nebo se dívala z dálky, z patříčné vzdálenosti.Starosta Burgermeister, který za disidenty považuje jenom ty lidi, co dneska volí ODS,to sice pak trapně vysvwtloval,že se domníval, že pozvánka presidentovi již byla odesláva ,ale "zapomněl" pozvat i předsedu PEN klubu, Jiřího Stránského,který strávil v uranových dolech celé své mládí.
A tak se nakonec na toto setkání-aby to nebylo ještě trapnější a třeba nebyl vypískám těmi, kdo stáli jen na chodníku, nedostavil ani Václav Klaus,kterému se chtěl pan Burgermeister především zalíbit.. Věnec snad Václav Klaus také poslal.Nevím, odešla jsem spolu s ostatními ještě před začátkem,aby snad mne někdo nepovažoval za sympatizantku takovéhoto postupu.
Skupina disidentů z období "normalizace"v čele s Rudolfem Battkem,Svatoplukem Karáskem,Janem Urbanem,Václavem Trojanem, Janem Rumlem a dalšími ale přece chtěla vyjádřit svoji sounáležitost a tak se tito lidé dostali k pomníku o čtvrt hodinu dříve a každý z nich přinesl jednu dlouhou růži .Také nepozvaný předseda Senátu, Petr Pithart mně předal překrásnou kytici se stuhami,s prosbou, abych ji za něho a místo něho položila jako výraz úcty k nejvyššímu stupni pomníku.S Rudolfem Battkem a dalšími bývalými disidenty jsme přes "zákaz vstupu" a okřikování organizátorů vystoupili ještě před začátkem po těch širokých stupních, až k pomníku a květiny jsme tam všichni položili. Oficielní ceremoniál ale již bývalí disidenti sledovali zpovzdálí.Nebyli pozváni,nebyli "prověřeni",přestože se určitě také a významně podíleli na odstranění komunistického režimu.Dokonce,za krátkou chvíli i tyto květiny organizátoři přenesli, odsunuli tak,aby nebylo možné číst nápisy na těchto stuhách. a aby to nepoutalo pozornost. Jak typické a smutné!
Bylo mně to líto.Ne kvůli blamáži ODS ani pana Burgermeistera, ale kvůli těm statečným starým lidem, kteří tam na slunci seděli a kteří by si zasloužili lepší a ne-stranicky zneužitou připomínku svého utrpení a smrti svých kolegů-muklů a pétépáků.

Psáno pro Mosty


Další články tohoto autora:
Jiřina Šiklová

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: