Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 27.5.2002
Svátek má Waldemar
  Výběr z vydání
 >REAKCE: Každý člověk chce umřít doma
 >TÉMA: Pomník obětem komunismu
 >POLITIKA: Strašení Unií nese ovoce
 >POLITIKA: Do pekel nebo s Klausem?
 >MROŽOVINY: S Walkmany na moři
 >BIG BEN: Ta cvokatá ekologie
 >ZE SVĚTA: Seznamování s čínským komunismem
 >NÁZOR: Politická řešení
 >NÁZOR: Povinné členství ve zdravotnických komorách ?!
 >Proč tentokrát nevolím ODS
 >KULTURA: Dětská opera Praha - světový unikát, zatím ještě fungující…
 >ZE ŽIVOTA: Fenomén Český Telecom
 >Z PRAHY: Tak jsem ho také dostal!
 >ZAMYŠLENI: Být osobností je těžké
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Šťastní Němci

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  Izrael  
 
27.5. NÁŠ RYBNÍK: Nediplomatický diplomat?
JITA Splítková

Když byl Zeman před časem na návštěvě v Izraeli a pravdivě pojmenoval situaci - čili, že Arafat je terorista a palestinský boj s Izraelem se ze strany Palestinců odehrává na bázi zákeřných teroristických útoků - to byl poprask.
Měsíc se sešel s měsícem a do Izraele a Palestiny vyráží náš brilantní diplomat Kavan. V pátek jsme se dozvěděli:

Palestinské velvyslanectví v ČR chápe plánované setkání ministra zahraničí Jana Kavana a palestinského vůdce Jásira Arafata jako krok, kterým Česko zdůrazní podporu Palestinců v jejich právu na vytvoření ˝nezávislého a životaschopného státu na vlastní půdě˝. Uvedl to palestinský zastupitelský úřad v Praze. Kavan na Blízký východ odjíždí dnes. Navštíví Izrael a Palestinu. Schůzkou s Arafatem podle velvyslanectví Palestiny Kavan zdůrazní, že Arafat je legitimně zvolený prezident.
Dost z vás zřejmě také nad tímto kroutilo hlavami, ale diplomacie a islámský svět vždy něčím dovedou překvapit a tak v sobotu bylo vše jinak (ze zpráv):

Ministr zahraničí České republiky Jan Kavan se v Ramalláhu sešel s palestinským ministrem plánování a mezinárodní spolupráce Nabílem Šásem. Hovořil s ním o bilaterálních vztazích a současné izraelsko-palestinské krizi i možnostech jejího řešení. Nekonala se původně plánovaná schůzka s palestinským předákem Jásirem Arafatem.
Na schůzce se Šásem se dověděl, že je Arafat zaměstnán důležitým jednáním o domácích reformách. "Prezident Arafat je velmi zaneprázdněn a já jsem došel k názoru, že je vhodnější, abych jako ministr zahraničí jednal jak tady v Ramalláhu se svým resortním kolegou panem ministrem Šásem, tak v Izraeli s resortním kolegou ministrem Šimonem Peresem," řekl Kavan na společné tiskové konferenci. (Ve zpravodajství TV NOVA o víkenu říkali, že sám Arafat pro zaneprázdnění odmítl schůzku - je pravda, že zrovna tak jako vláda v Egyptě ani on se nechtěl s Kavanem setkat?)

V sobotu jsme se dále dozvěděli:
Změnu dozná také jeho nedělní program v Izraeli, který původně zahrnoval setkání s ministrem zahraničí Šimonem Peresem a s premiérem Arielem Šaronem. Kavan oznámil, že se v rámci vyváženosti rovněž v Izraeli omezí na jednání jen s resortním partnerem Peresem.

A v neděli bylo opět všechno jinak:
Ministr zahraničí České republiky Jan Kavan se na jeruzalémském úřadu izraelské vlády sešel s premiérem Arielem Šaronem. Vrátil se tak k původnímu programu své izraelské návštěvy, ačkoli v sobotu řekl, že se omezí na jednání se svým resortním kolegou Šimonem Peresem.

Jednou tak a podruhé onak - Kavan by si měl, než někam jede, ujasnit, co tam bude vlastně projednávat a stanovit program a pokud by ho neznal přesně, neříkat jmenovitě s tím se sejdu, a s tím se nesejdu - takovéto improvizace nebudí důvěru a důvěru nevyvolává ani fakt, že nebylo jasně řečeno, proč se chtěl Kavan setkat s Arafatem, proč neměl Arafat zájem o setkání (když bylo v pátek tak velkolepě avizováno). Samotný fakt vyjednávání s teroristy , o kterých se nesmí jako o teroristech mluvit, je velice tristní.

EDDA - JITA Splítková
Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: