Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 31.5.2002
Svátek má Kamila
  Výběr z vydání
 >ENERGETIKA: První solární elektrárna v Praze (zpráva pro Psa nebo pod Psa?)
 >POLITIKA: Spiknutí Kasl - Hrad - Koalice
 > VOLBY: Grebeníčku, klidně spi, krajané nezklamali.
 >TÉMA: Volby a malé strany.
 >VOLBY: Unie svobody, strana na jedno použití
 >SVĚT: Svobodný Irák - proč se to bojíme zkusit?
 >ZAKON: O odpadech
 >ZDRAVÍ: Muškátový oříšek
 >ZAHRADA: Co dělat v květnu (22)
 >FILOSOFIE: Deklarace sekulárního humanismu
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: O tom českém nacionalismu zase
 >HISTORIE: Atentát na Heydricha (1)
 >TÉMA: Imigrace a náš vstup do EU.
 >EKOLOGIE: Občanský aktivismus nebo public relations?
 >PRÁVO: Soudní absurdistán.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Ekologie  
 
31.5. ENERGETIKA: První solární elektrárna v Praze (zpráva pro Psa nebo pod Psa?)
Petr Spilka

Vážení přátelé, ochlaďte případný optimizmus týkající se solární energie. Na přehnaný optimismus někdy stačí trojčlenka. Lépe nebude, naopak...

Českými médii proběhla 23.5. "Dobrá zpráva": »Slunce umí vyrobit energii, ale ne zadarmo«. Společnost Pražská energetika instalovala na budově svého sídla v ulici Na hroudě v Praze 10 solární elektrárnu. Z dostupných zpráv z tisku si dovolím citovat:

"Není první, ale je jediná v Praze i v republice, na níž lze přesně sledovat její výkon," řekl vedoucí poradenského střediska PRE Josef Raffay. Společnost se rozhodla instalovat na svoji budovu elektrárnu proto, aby měli zákazníci šanci si ji dokonale prohlédnout, ověřit její chod a dostat se i k dalším informacím o obnovitelných zdrojích elektřiny. Fotovoltaická elektrárna, jak se jí odborně říká, má jmenovitý výkon 2 550 wattů a dodá do sítě 2,5 MWh za rok. Pro představu - deset minut chodu elektrárny při optimálních podmínkách "utáhne" hodinové svícení čtyřiceti 11 wattových zářivek. Náklady na vybudování se v tomto případě pohybovaly kolem jednoho a půl milionu korun. Cena je dvojnásobná proti tomu, co by stála běžného zákazníka, právě kvůli rozsáhlé měřicí technice, která slouží k informacím o chodu elektrárny. Plocha fotovoltaických článků, které přeměňují sluneční svit v elektrickou energii, je zhruba 20 m2. ... Podle odborníků mají solární elektrické panely velkou budoucnost. Podle propočtů je možné pokrýt energetické potřeby České republiky solárními panely rozmístěnými na rozloze 49 krát 49 km.".....Konec citátu.

"To je úžasné! Nač potřebujeme Temelín?," pomyslí si čtenář.
"STOP Temelín!," vykřikne rozčílený ekologista.
Škoda, že nevezmou do ruky tužku a papír a do hrsti rozum.

Podle textu by občana stálo 20m2 solární elektrárny jen 50% z 1 500 000,- ..........750 000,- Kč.
49km x 49km= 2 401 000 000 m2 pro celou Českou republiku by tedy přišlo na 9,00375e+13- Kč.
To znamená, že by to stálo jako 900 (slovy devět set) Temelínů po sto miliardách korun. Ani nemluvím o tom, že by se musel vykoupit pozemek představující 3% rozlohy České republiky, který by mohl mít hodnotu dalších dvou Temelínů. Tonoucí se stébla chytá, a tak ekologista volá: "Provoz by byl ale zdarma a bez odpadů!"
Ne tak docela. Kromě nezbytné údržby by bylo vždy po 5 letech třeba vyměnit miliardy akumulátorů a staré akumulátory (obsahující snad i nebezpečné kyseliny, Pb, Cd?) zlikvidovat či recyklovat. Po dvaceti letech by dožily nejen již 3x obnovené akumulátory ale i solární panely (zlikvidovat, recyklovat?). V období životnosti Temelína, to je do r. 2040, by se tak na tento obnovitelný zdroj vynaložily prostředky za dalších cca 1000 - 2000 Temelínů. Děkuji pěkně! To raději zůstanu jen u svého chatového solárního panelu.


Další články tohoto autora:
Petr Spilka

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: