Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 5.6.2002
Svátek má Dobroslav
  Výběr z vydání
 >MROŽOVINY: Alláhův prorok
 >POOHLÉDNUTÍ: Miloši neodcházej, skončí legrace
 >POLITIKA: Proč volit sociální demokracii
 >POLITIKA: Zbabělec, nebo charakter?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Dámy na kolotoči
 >PSÍ PŘÍHODY: Námět pro další vývoj živočišného druhu
 >VĚDA: Elixír chytrosti
 >NÁZOR: Daně. Jak na ně?
 >ÚVAHA: Jaká byla a jaká bude naše vláda?
 >TÉMA: Lidská práva a právo na vlast
 >CHTIP: Léčba migrény kastrací
 >Celý Peking žil v roce 1989 demonstracemi
 >ZAHRADA: Co dělat v červnu (3)
 >ZDRAVÍ: Mohou těhotné cvičit?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Bojovali mrtví

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
5.6. NÁZOR: Daně. Jak na ně?
František Vízek

Nejsem ekonom, přesto vím, že daně se platí v celé světě a všude jsou tak či onak diferencované: více vyděláš, větší procento odvádíš. Tento princip solidarity je běžný. Naše slavná experimentátorka s vyrovnaným státním rozpočtem na věčné časy, také s privatizací a transformací, tedy ODS, chce experimentovat i na tomto poli.

ODS ujišťuje, že sice "volí EU", že chce naši republiku do tohoto uskupení dostat, ví, že v něm platí jistá pravidla, ale přesto míní zavádět něco nevídaného. Chce zavrhnout plody své mnohaleté práce, když jako vládní strana dosud platný daňový systém v parlamentu prosadila: Hrubý roční příjem po odečtení pojistného a odečitatelných položek do 109200 Kč znamená daň patnáctiprocentní, při příjmu mezi 109200 a 218400 Kč odvádí občan 16380 Kč a 20%, příjem od 218400 do 331200 Kč znamená odvod 38220 Kč a 25%, příjem vyšší než 331 200 korun je zdaněn částkou 66 420 Kč plus 32 %...

ODS chce pro všechny stejně a spravedlivě 15% a já se proto ptám: Jak to, že nikde ve světě nebyl tento zázračný model ještě prakticky vyzkoušený ? Jak to, že věhlasní ekonomové celého světa neobjevili recept dříve než naše ODS ? Jak to, že český Honza jde na zteč už zase jako první ? Jak to, že nikdo na zeměkouli nepřišel na to, že jednotná daň pro všechny je motivující, že vše se rázem stane snadno spočitatelné, jednoduché, průhledné a levné, stimulující ? Jak to, že nikde nepřišli na to, že těch patnáct procent (u nás to dělá 15 haléřů z koruny) každý dá s chutí a rád, přestane švindlovat a státní kasa bude praskat ve švech. Geniální řešení, chudí prý nic neztratí. Svět žasne a učí se od nás. Česko ukazuje celému světu, jak na to ! Heslo ČESKO NÁŠ VZOR bude zdobit Brusel, Ženevu i New York...Díky ODS !

ALE: Bude-li jednotná daň 15 procent i u spotřebního zboží, zdraží se automaticky všechno to nezbytné, nejpotřebnější, každodenní, co se nyní pětiprocentní daní udržuje na přijatelné úrovni pro nízkopříjmovou populaci, např. potraviny... Jak je to tedy s tvrzením ODS, že nejchudší rodiny a rodiny s více dětmi nic nepocítí ? Komu tento světový nápad rovné daně vlastně pomůže a koho poškodí ? Občané by věru o své straně "občanské" měli popřemýšlet.


Další články tohoto autora:
František Vízek

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: