Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 17.6.2002
Svátek má Adolf
  Výběr z vydání
 >MEJLEM: Ohlasy a názory na volby 2002
 >MROŽOVINY: Malbruk na vojnu jede
 >ENERGIE: Hlubinná úložiště na jaderné odpady
 >VOLBY: Proč uspěli komunisté
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Dobytkové zase řádili
 >PSÍ PŘÍHODY: Virtuální lov a zasloužená odměna
 >PŘÍBĚH: Nechci žádné výhody.
 >OHLAS TAXI: Jsou i malá města.
 >ÚVAHA: Válku laskominám!
 >FILOSOFIE: Proč se nedá věřit Karlu Marxovi (část 1.)
 >VOLBY: Debakl pravice a Unie Svobody zvláště.... a co dál???
 >Čím se řídily kroky Kavanova úřadu vůči represivním režimům
 >PENÍZE: Jako jehlu v kupce sena
 >POLITIKA: Vejsledek voleb
 >ZAHRADA: Co dělat v červnu (11)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
17.6. PENÍZE: Jako jehlu v kupce sena
Petr Vykoukal, www.penize.cz

Hypotéční zástavní listy jsou zvláštním druhem dluhopisu, který je zajištěn zástavou nemovitosti. Emitovat je mohou pouze banky, kterým na tuto činnost byla vydána licence. Kromě jejich bezpečnosti je činí atraktivními ještě fakt, že jako jeden z mála úrokových výnosů nepodléhá jejich kupón dani. Díky tomuto faktu nabízejí výnosy o něco atraktivnější než termínované vklady. Výnos do splatnosti se u HZL splatných do dvou let pohybuje okolo tří procent. Dluhopisy s delší splatností nabízejí o něco více – až 4,2 procenta.

Kde je hledat?

Zájemci o HZL, kterým se nepoštěstí zúčastnit úpisu (ten většinou bývá pro velké investory), moc příležitostí k jejich nákupu na trhu nemají. Ani v RM-S, ani na burze žádné malé obchody s těmito dluhopisy neprobíhají. Obchodují se pouze v tzv. lotech – násobcích tisíce kusů, což je ale množství i pro většího investora z řad fyzických osob příliš velké. Navíc vzhledem k povaze dluhopisů a jejich nízkému potenciálnímu výnosu v porovnání s akciemi není možné obchody s nimi zatěžovat příliš velkými poplatky – pro obchodníky s cennými papíry tak nejsou malé obchody s dluhopisy zajímavé. Kotacemi malých množství HZL se tak zabývají pouze dvě banky – HVB a ČSOB, které obchodují své vlastní dluhopisy. Kromě nich se touto "dobročinností" zabývají ještě někteří malí obchodníci s cennými papíry, například společnost BH Securities.

Způsob prodeje v bankách je v podstatě jednotný – příslušné oddělení v bance stanovuje v pravidelných intervalech nákupní a prodejní kurzy vybraných dluhopisů. ČSOB tak nabízí HZL své dceřinné Českomoravské hypotéční banky. V její nabídce jsou všechny vydané emise. Ty je možno koupit na přepážkách cenných papírů za cenu stanovenou dealery banky plus alikvotní úrokový výnos (AÚV – úrok naběhlý od výplaty posledního kupónu) plus 100 korun poplatek za smlouvu, bez ohledu na počet kupovaných HZL. Podmínkou je mít účet v ČSOB nebo Poštovní spořitelně a pak také účet ve Středisku cenných papírů, kde jsou tyto dluhopisy evidovány. Stejně jako možnost koupě, nabízí ČSOB i odprodej HZL, ceny jsou v tomto případě nižší o 150 korun u dluhopisů splatných za méně než 2 roky, u těch s delší splatností se rozpětí zvyšuje na 200 korun. Například čtvrtou emisi splatnou 8. února 2004, s kupónem 8,9 procenta, můžete koupit za 10 950 korun + AÚV (v pátek 31. května to bylo 284,31) a prodat jej můžete za 10 800 korun + AÚV. Výnos do splatnosti by při nákupu těchto HZL činil 3 procenta ročně. Spread 150 či 200 korun je sice o poznání větší než na velkoobchodním trhu, kde se většinou kotuje s rozdílem půl procenta (v tomto případě by to bylo 50 korun) i menším. Mnohem hůře dopadne zájemce o zástavní listy v HVB. Ta také dělá kotace, při nákupu dluhopisu se splatností v únoru 2009 a kupónem 6 % za něj zaplatíte 11 227 korun + AÚV, při prodeji dostanete jen 10 666 korun + AÚV. Investice tímto způsobem je zajímavá pouze v případě, že chcete HZL držet až do splatnosti.

Asi nejzajímavější pro drobného kupce zástavní listů je nabídka BH Securities. Tato společnost se zavázela dělat kotace v průběžné aukci RM-Systému. U několika vybraných dluhopisů tak můžete najít nabídku ke koupi i k prodeji. Bohužel v současnosti je trh v nejoblíbenějším ČMHB 8,9/04 zablokován, protože aktuální tržní cena je mimo přípustné cenové pásmo. Makléři BH Securities jsou ale schopni vám tento dluhopis prodat i přes přímý obchod. Kromě něj ještě obchodují HZL Komerční banky 8,125/04. Jejich spread je v porovnání s konkurencí nejvýhodnější - 0,9 procenta neboli 90 korun na kus. Kromě ceny dluhopisu a AÚV musíte ještě zaplatit poplatky RM-Systému, které budou činit 200 korun (za celý obchod bez ohledu na počet kusů) při podání pokynu na přepážce.

Vlastníte nějaké HZL? Víte o možnosti nákupu malého počtu těchto dluhopisů, kterou jsme nezmínili? Podělte se o své názory a zkušenosti s ostatními.
Další články tohoto autora:
Petr Vykoukal www.penize.cz

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: