Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 13.6.2002
Svátek má Antonín
  Výběr z vydání
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Nahoru zapni
 >POLITIKA: Jiří Payne se loučí s voliči
 >NÁZOR: Proč jsem komunista
 >POLITIKA: Někdy se musíme chovat egoisticky, tvrdí Jan Zahradil
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Momentka ze včerejšího odpoledne
 >PSÍ PŘÍHODY: Znamínka lásky
 >FEJETON: Stáří, vpřed!
 >FILM: Zvuk, nikoli obraz
 >ZAHRADA: Co dělat v červnu (9)
 >VOLBY: Bílé lístky ve volbách.
 >TÉMA: Bytové družstevnictví a základy stupidologie
 >POLITOLOGIE: Volby a alternace elit
 >PRÁVO: Bývalí vrchní státní zástupci advokáti mafií.
 >PENÍZE: Kolik stojí soud
 >REAKCE: Benešovy dekrety

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
13.6. PENÍZE: Kolik stojí soud
Jan Heřman, www.penize.cz

Sáhnete hluboko do kapsy

Soudní řízení stojí desítky tisíc korun a má nejistý výsledek, proto je vždy snahou vypořádat při dohodou. Soud je tedy poslední řešení, když všechna ostatní selžou. Náklady s ním spojené tvoří soudní poplatky, odměna advokáta, popřípadě ještě odměna znalců a svědečné náklady.

Soudní poplatky

Výše plnění (Kč) Poplatek
do 15 000 600 Kč
nad 15 000 4 % z žalované částky
Zdroj: Zákon o soudních poplatcích

Výše nákladů na soudní řízení závisí na několika faktorech. V prvé řadě se jedná o velikost žalované částky. Čím je vyšší, tím více budete podle advokátního tarifu muset zaplatit právníkovi. Kdybychom však vyjádřili odměnu procentem z hodnoty sporu, vývoj je přesně opačný. U pře o tisíc korun má advokát nárok na tři tisíce, tedy 300 procent, u 100 tisíc Kč činí odměna 19,5 procenta a v případě jednoho milionu korun už jen 4,65 procenta z žalované částky. Se soudními poplatky je situace podobná. Do částky 15 tisíc činí 600 Kč, nad ni čtyři procenta. Z toho vyplývá jednoznačná snaha soudů zabývat se pouze spory o vyšší hodnoty.

Odměny advokátů dle tarifu

Výše plnění (Kč) Odměna (Kč)
do 500 1 500
500 - 1 000 3 000
1 000 - 5 000 4 500
5 000 - 10 000 6 000
10 000 - 200 000 6 000 + 15 % z částky nad 10 000
200 000 - 10 000 000 34 500 + 1,5 % z částky nad 200 000
nad 10 000 000 172 500 + 0,015 % z částky nad 10 000 000
Zdroj: Vyhláška ministerstva spravedlnosti 484/2000 Sb.

Konkrétně při vymáhání pohledávky 500 000 korun musí klient složit 20 000 korun jako zálohu u soudu (4 % z žalované částky), jeho advokátovi vzniká nárok na odměnu 39 000 korun podle advokátního tarifu a pokud si přivede svědky či znalce, zaplatí ještě několik tisíc korun navíc. Celkem tedy nejméně 59 000 korun, což je přibližně 12 procent z žalované částky. V případě prohry zaplatí ještě advokáta protistrany, jeho svědky a znalce. Soudní spor o půl milionu ho tedy přijde přibližně na 100 tisíc korun.

Soudní řízení se stává dražším se složitostí případu. Je logické, aby advokát dostal větší odměnu, když musí vykonat více činností. Komplikovaný spor si zpravidla vyžádá více znaleckých posudků a více svědků. Také riziko prohry roste. Někteří právníci si proto účtují poplatky za úkony nebo zvyšují smluvně ujednanou odměnu nad rámec tarifu. Podle advokáta Jana Hynšta by si právní zástupce neměl nárokovat více než 20 procent z žalované částky. Především konkurence, která nutí advokáty stále více se přibližovat tarifu způsobila, že soudní spor není ještě dražší. Hynšt dodává: "V padesáti procentech případů si účtuji advokátní tarif, druhá polovina připadá na mimopražské klienty, u kterých jsou náklady vyšší." Jen velké a renomované právní kanceláře si mohou dovolit si sjednávat vysoké odměny. Hodina jejich práce vás může přijít na několik tisíc korun.

A co když na to nemám?

Na soudní spor je třeba vyčlenit nejméně sto tisíc korun. Co má však dělat firma nebo občan, kteří takovou sumu nemohou postrádat? Několik řešení existuje. První možností je úvěr. Žádná z bank na českém trhu nenabízí účelovou půjčku na financování soudního řízení, nicméně například klienti ČSOB (BACSOB) mohou využít krátkodobé formy provozního financování, například kontokorentní nebo revolvingový úvěr. Ani ostatní banky nevylučují možnost použít provozní úvěr na soudní výlohy. Běžní občané mohou žádat o klasický neúčelový spotřebitelský úvěr. Otázkou však zůstává, jak velká bude dostupnost úvěrů na tento účel. A pokud ho dostanete, za jakou úrokovou sazbu? Rozhodně toto řešení je poměrně drahé a také riskantní. Úroky i dluh budete muset splatit i v případě, že soud prohrajete.

Jinou možnost nabízí společnost Procesinvest. Tato firma se zabývá financováním soudního řízení. To znamená, že nepřebírá spor a jeho vyřešení za vás, nýbrž pouze dodává finanční prostředky. Právníka, svědky nebo jakékoli podklady sháníte vy. Zásadní rozdíl od bankovního úvěru spočívá v tom, že Procesinvest přebírá riziko prohry. Tedy, nevyhrajete-li, hradí náklady. Výše odměny se odvodí jako podíl z vysouzené sumy a pohybuje se v rozmezí 30 – 50 procent. Konkrétní výše závisí na rizikovosti případu. Za nejdůležitější při posuzování výše rizika se považují vyhlídky na úspěch a vymožitelnost nároků od protistrany.

Vydělat mohou firmy účtující v podvojném účetnictví. Ty, pokud mají určitou pohledávku, mohou vytvářet opravnou položku ve výši 33 procent pokud ji soudně nevymáhají. Ovšem v případě, že ano, mohou ji odepsat celou. Samozřejmě, že se vyplatí druhá možnost, 100% opravná položka. A pokud náklady na prohraný soud hradí financující společnost, výsledný efekt bude kladný.

Svou pohledávku rovněž můžete nechat vymoci mimosoudní cestou nebo ji prodat. Své služby v této oblasti nabízí mnoho firem. Například Astra Company nabízí odkup pohledávky za 70 – 50 procent její nominální hodnoty, nebo její vymáhání mimosoudní cestou (ovšem v mezích zákona), kde odměna činí 20 – 15 procent. I ostatní firmy si účtují 10 – 20 procent s tím, že platíte až pokud máte peníze zpět.

Řešení pohledávek

Právní služby

Procesinvest

Vymáhání mimosoudní cestou

(+) Levné v případě výhry (+) Nulové riziko (+) Nízké riziko
(+) Zisk 100 % pohledávky (+) Řešení nedostatku financí (+) Levnější než Proceinvest
(-) Riziko prohry (-) Vysoká provize (-) Dražší než výhra u soudu

Soudili jste se někdy? Jaké s tím máte zkušenosti? O jak vysokou částku byste byli ochotni se soudit? Co si myslíte o českých soudech? Podělte se s námi o své názory.
Další články tohoto autora:
Jan Heřman www.penize.cz

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: