Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 10.6.2002
Svátek má Gita
  Výběr z vydání
 >MROŽOVINY: Pětadevadesátiprocentní demokracie
 >ARMÁDA: Změna ke které přes nechuť a odpor musí dojít
 >POLITIKA: K čemu může být využita dekretománie
 >POLITICKÉ VĚŠTBY: Jak se Evropa změní v Eumecko
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Opatrnosti nikdy nezbývá
 >PSÍ PŘÍHODY: Časné ráno bojovníků
 >SPOLEČNOST: Chlapi a ženské jsou na světě od toho, aby si spolu zasouložili
 >SAKRYŠ: Ostře sledovaná košile praná na čtyřicítku
 >MÉDIA: Svoboda a objektivita zpravodajství.
 >BLÍZKÝ VÝCHOD: Americký mírový plán ztroskotá
 >AFÉRA: Po Šrejbrovi jsem na řadě já, Suchánek!
 >TÉMA: Parlamentní volby aneb co bych rád od nové vlády
 >VOLBY: Občane, nepamatuj si a nečti programy!
 >ZDRAVÍ: Hormony a celulitida
 >ZAHRADA: Co dělat v červnu (6)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  Izrael  
 
10.6. BLÍZKÝ VÝCHOD: Americký mírový plán ztroskotá
František Roček

Stále zuří bombové útoky a ostřelování osadníků. Jako by náročná izraelská protiteroristická operace byla bez užitku. V této dramatické situaci přichází, podle tisku, USA s novou mírovou iniciativou. Znamená to novou naději? Ne. Americká iniciativa nepřinese diplomatického řešení situace. Naproti tomu izraelská dubnová protiteroristická operace byla účinnější, než na jejím začátku mohli plánovači doufat. Nezabrání individuálním útokům, ale byla kapkou, která chyběla k proměně palestinské samosprávy.

Skutečný úspěch se nachází až v druhé vrstvě pod povrchem protiteroristické akce. Na protiteroristické operací bylo nejefektivnější cílevědomé rozrušení palestinské samosprávy. Samospráva byla ochromena a Palestinci konečně dospěli k poznání, že teror jejich situaci nezlepší, protože se jim nepodařilo využít OSN a EU k zastrašení Izraele při jejich protiteroristických akcích.

Izraelské jednotky odnesly z mnoha počítačů, včetně počítačů ministerstev a dalších organizací, pevné disky s informacemi - zdravotní záznamy Palestinců, informace o chodu palestinských škol a záznamy o jejich studentech, záznamy katastrálních úřadů apod. Samospráva se ocitla v informačním vakuu. Pro Izraelce to je cenný analytický materiál, který dává možnost nahlédnout izraelské rozvědce do všedního života Palestinců a odhalovat potenciál jednotlivých osob z řad nejmladší, nastupující generace Palestinců. Izraelci tím získají ještě hlubší vhled do majetkových, zdravotních a osobních (sociálně - psychologických) poměrů jednotlivců.

Z tohoto hlediska byla operace úspěšná: EU samosprávě pomůže finančně a technicky, Izrael pomohl kádrově: izraelskou spoušť musí napravit technicky a manažérsky orientovaní mladší lidé, aby pomohly zbudovat samosprávu v moderním smyslu slova. Je to soumrak Arafatových šedesátníků a sedmdesátníků.

Důsledky operace jsou znatelné: v palestinské samosprávě budou parlamentní i prezidentské volby na začátku příštího roku, Arafat slíbil reformu samosprávy. Změny se mají týkat rovněž bezpečnostních složek, rozdrobených nyní do mnoha frakcí a skupin. Po čtyřech letech konečně podepsal Arafat také ústavu, která vnáší jasno do architektury moci.

Palestinský velvyslanec při Lize arabských států oznámil, že prý Arafat několikrát opakoval, že odejde ze své funkce, jakmile bude vyhlášen palestinský stát. Čili: Největším úspěchem dubnové protiteroristické akce je fakt, že Palestinci jsou nuceni se vyrovnat sami se sebou. Cílem izraelských akcí bylo, aby Palestinci uznali, že z teroristických útoků nemají žádný zisk, ale pouze ztrátu.

Racionalizace nenávisti

Po skončení dubnové protiteroristické operace byly nastartovány změny v palestinské samosprávě, které mají vést k její demokratizaci. To ale neznamená, že nenávist vůči Izraeli poleví. Pouze bude asi přijato racionální rozhodnutí, že atentáty nejsou přínosem pro dosažení palestinských cílů. Teroristické akce budou omezeny z racionálních pohnutek, podobně jako z čistě racionálních pohnutek se velení izraelské armády a bezpečnostních složek přiklánějí k evakuaci židovských osad z palestinského území.

Bombové peklo naruby

Paradox: bombové atentáty v tomto okamžiku již prospívají Izraeli. Situace premiéra Šarona není snadná, protože izraelská operace, podle veřejnosti, na Západním břehu proti teroristům nepřinesla dostatečný efekt. Nemožnost plně zabránit bombovým útokům může stát Šarona i křeslo, ale především radikalizuje Izraelce k myšlence: oddělit Izrael od Palestiny plotem a zrušit na Západním břehu Jordánu židovské osady. Pokud budou bombové útoky pokračovat do konce roku, může být situace natolik zralá, že společenská objednávka bude dostatečně silná, aby byla prosazena i politicky. S důraznými izraelskými protiakcemi stoupá i počet Palestinců, kteří jsou ochotni se s Izraelci jednat.

Americká iniciativa

Šaron dal zelenou ke stavbě bezpečnostního plotu na západním břehu Jordánu, což je nákladná akce, ale bezvýznamná, pokud na palestinských územích zůstanou židovské osady. Bezpečnostní problém zůstane. Je to ale signál, že izraelská bezpečnostní koncepce začíná počítat vážně s oddělením Palestinců od Židů. Tuto myšlenku vzájemné izolace by měla přijmout i EU ve svých diplomatických přemítáních. V tomto smyslu se také objevil v těchto dnech např. článek Die Welt: Kypr - model pro Palestinu - viz internetové České noviny, který upozorňuje na kyperský scénář: hermetické oddělení řecké a turecké části ostrova.

Informace o tom, že USA zřejmě připravují mírový plán, podle něhož mají Palestinci ustoupit z práva na návrat uprchlíků výměnou za evakuaci všech židovských osad, je divadelním krokem. Plán prý počítá s tím, že palestinský stát vznikne v hranicích Západního břehu Jordánu a Gazy, na územích obsazených v roce 1967. Neslibujme si od toho vůbec nic:

Palestinský stát vznikne, kvůli tomu vznikla palestinská samospráva a je to výhodné také pro Izrael. Americký návrh ale bude k ničemu, pokud bude Izrael vydíratelný židovskými osadami na palestinském území. Šaronova vláda na likvidaci osad nepřistoupí. K takovému kroku by kromě toho bylo třeba i požehnání parlamentu. Znamená to nutnost dramatické proměny politického myšlení v Izraeli, protože Izrael je demokratický stát a musí proto dojít k širší národní dohodě. V tom je největší problém, protože to znamená přehlasovat ultraortodoxní a nacionálně pravicovou část obyvatelstva.

Vydírání až do konce světa

Nereálný by byl také americký návrh, aby Palestinci ustoupili z práva na návrat uprchlíků výměnou za evakuaci všech židovských osad. Palestinci by zcela určitě požadovali také výrazné finanční kompenzace, pokud by vůbec přijali tento princip, protože právo na návrat uprchlíků je ideální politickou zbraní k vydírání Izraele, kterou lze dobře využít i po oficiálním vytvoření státu Palestina. Právo návratu je ideální zbraní k vydírání, kterou bude možné využít v rámci OSN, ale také ji mohou prosazovat arabské země přes EU, výměnou za vstřícné "ropné dodavatelské klima" vůči EU.

Pomocí práva k návratu palestinští Arabové usilují o morální zpochybnění izraelského státu. Izrael má přiznat odpovědnost za vyhnání Palestinců, čili říci, že založení Izraele je poznamenáno jakýmsi původním hříchem. Ve skutečnosti významná část Palestinců odešla z osobních obav, prodala majetek a zmizela ještě před zahájením bojů v roce 1948, na nátlak místních bojových skupin, i Arabského nejvyššího výboru, byli palestinští Arabové varováni, že mohou být ohroženi připravovanou odvetnou vojenskou akci proti Izraeli.

Uvažovaná americká iniciativa proto vyzní do prázdna. Než dojde ke skutečnému řešení nekonečné palestinsko - izraelské krize, bude muset asi zahynout skrze atentáty a palbou samopalů ještě několik set Židů a Palestinců.

Sci fi:

Pro arabský svět by nejhorší můrou bylo zklidnění situace a hospodářské propojení státu Palestina s izraelským podnikatelským prostředím. Pro Sýrii a Jordánsko by to znamenalo hospodářskou katastrofu: ekonomickou (a investiční) iniciativu v oblasti by převzala Palestina pod taktovkou izraelské racionalizace a výkonnosti.

František Roček
Další články tohoto autora:
František Roček

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: