Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 10.6.2002
Svátek má Gita
  Výběr z vydání
 >MROŽOVINY: Pětadevadesátiprocentní demokracie
 >ARMÁDA: Změna ke které přes nechuť a odpor musí dojít
 >POLITIKA: K čemu může být využita dekretománie
 >POLITICKÉ VĚŠTBY: Jak se Evropa změní v Eumecko
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Opatrnosti nikdy nezbývá
 >PSÍ PŘÍHODY: Časné ráno bojovníků
 >SPOLEČNOST: Chlapi a ženské jsou na světě od toho, aby si spolu zasouložili
 >SAKRYŠ: Ostře sledovaná košile praná na čtyřicítku
 >MÉDIA: Svoboda a objektivita zpravodajství.
 >BLÍZKÝ VÝCHOD: Americký mírový plán ztroskotá
 >AFÉRA: Po Šrejbrovi jsem na řadě já, Suchánek!
 >TÉMA: Parlamentní volby aneb co bych rád od nové vlády
 >VOLBY: Občane, nepamatuj si a nečti programy!
 >ZDRAVÍ: Hormony a celulitida
 >ZAHRADA: Co dělat v červnu (6)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Média  
 
10.6. MÉDIA: Svoboda a objektivita zpravodajství.
Václav Vlk

Na první podhled se zdá, že se jedná o totéž. Existuje li svoboda , existují také svobodná a objektivní média. Mysleli jsme si to dlouhá léta za totáče.
Zkušenost však nás naučila, že věc je o něco a to podstatně, složitější. V současné otevřené společnosti ještě záleží na mnoha dalších věcech.
Například na tom, kdo, přesněji řečeno která zájmová či finanční skupina vlastní tu kterou část mediálního trhu.

Přesvědčit se na tom můžeme každý den v podvečerních hodinách. V době televizních zpráv. Podívejme se tyto zprávy například z hlediska toho, jak referují o tak vypjatém tématu, jakým je izraelsko-.palestinský konflikt, a teroristická vlna takzvané intifády. Hltači zpráv, mezi které občas patřím, zapínají nejprve soukromou Primu o jejímž vlastníkovi toho mnoho nevíme.

Nepříliš kvalitní zpravodajství se neopomene , pokud se v Izraeli něco stane, o tom zmínit. Prakticky vždy zazní zpráva o tom, jak Izraelci -někdy rovnou Židé, nasadili tanky, stříleli, zabíjeli "nevinné civilisty" a to vše je doprovázeno srdceryvnými obrázky kvílející Palestinky a či naopak tváří rozzuřených mladých mužů a palestinskou vlajkou nad hlavou a kalašnikovy v rukou. Jen tak mimochodem se komentátor zmíní, že nějaký terorista či teroristé někoho zastřelili či nechali roztrhat nějaké Židy náložemi .Obrázky z místa teroristického útoku jsou maximálně o tom, jak přijíždí sanitky, někdo utíká a nebo záběr na odvážení "oběti", na které toho není mnoho poškozeno, za asistence záchranářů.

Přepneme li na zprávy ČT 1, a dojde li na Blízký východ, máte dojem,,že zpravodajství připravuje výhradně Palestinské zastoupení v Praze. Hrůzy, které vyvádí vraždící židovská soldateska jsou strašlivé. Oběti židovského násilí jsou nezměrné. Utrpení Palestinců je nepopsatelné. Odhodlání porazit Židy je neodvolatelné a rozhodné. (Připomíná li vám to scénu z filmu o Básnících, trefili jste se správně.Totalitní slovník, to je přesně to, co vystihuje komentáře ČT 1 k Izraeli -a nejen k němu.)

Obrázky ukazují do detailu tváře palestinských obětí, nevinné palestinské chlapce pronásledované židáky v plné zbroji, a střílející do těchto obětí sionistického běsnění.

V několika zlomcích vteřin pak hlasatel zamumlá cosi i palestinském útoku a jeho obětech ,což zakončí sdělením, že Židů bylo zabito celkem o mnoho, skutečně o mnoho méně než nebohých Palestinců. Mimochodem není jasné, zda Palestince, zavražděné Hizbaláhem a podobnými výtečníky a podříznuté pověšené jako dobytčata na náměstích pokládá za oběti Izraele a nebo Palestinců. Předpokládám že jako oběti Izraelců. Prostě, staří osvědčení borci ze zpravodajských redakcí ČT z dob totáče, , vyškoleni na stovkách stranických schůzí o tom ,kdo je naším nepřítelem ( židi ) a kdo přítelem (Jásir Arafat ) předvádí zpravodajství o Izraeli, které by se náramně líbilo takovému vydavateli Stürmera. Kdo skutečně ovládá tuto televizi se také vlastně neví, řídit ji má Rada složená z čestných a vynikajících duchů českého národa. No tady se jejich řízení moc vynikajícně ani čestně nepředvádí.

Dryáčnická Nova , snad díky původu pana Železného , předkládá sice "evropsky korektní" ale přeci jen objektivnější zpravodajství.Palestinci nevypadají jako andělé ,ale o teroristech se mluví jako o teroristech. Projev šéfa Izraele alespoň okomentují a ukáží jeho tvář, což by , jak se zdá, ČT 1 nikdy ani nenapadlo. Tam vystupují jen rozhořčení palestinští představitelé a tvrdí se, že "celý svět odsuzuje Izraelské násilí". Jsou li celým světem jen muslimské a to jen některé státy a pak francouzští a němečtí islamisté, pak ovšem, ano.

Ostatně, ani v tisku to není o mnoho lepší. Až na čestnou vyjímku mého oponenta v sudetoněmecké věci, pana Mandlera. Ostatní komentátoři, jako by zrovna přišli ze stranického školení o škodlivosti sionismu.

Ukazuje se tedy, že to, kdo řídí a ovlivňuje "svobodná media" je velice důležité. Z hlediska televizního zpravodajství, které přebírá, jak je vidět jak na obsahu zpráv, tak na obrázcích, informace z jednoho zdroje a jen je různě upravuje, se zdá, že pokud nepřestane nenápadná ale o to trvalejší a záludnější antisemitská propaganda v našich televizních zprávách, můžeme se těšit, že s brzo setkáme i s antisemitismem praxi. Jako se to už ukazuje u "velkých Evropských přátel Arabů" Francie.

Když nedokážeme ve svých komentářích a postojích dodržovat alespoň základní pravidla pravdivosti a bojíme se vyslovit to, že Palestinci , či lépe řečeno jejich část se stal skutečnou líhní světového terorismu, pak nemůžeme chtít,aby ostatní kolem nás spravedlivě posuzovali nás, naše vlastní spory a problémy .

Václav Vlk st.


Další články tohoto autora:
Václav Vlk

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: