Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 12.6.2002
Svátek má Antonie
  Výběr z vydání
 >MROŽOVINY: Skryté téma voleb
 >TIME: Klaus ve vítězné formě?
 >BIG BEN: Státnictví Margarety Thatcherové
 >TEST: Ještě nemáte dost politiky
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsem podpořil organizovaný zločin
 >PSÍ PŘÍHODY: Ozvuk letmého setkání
 >VOLBY: Česká televize opět v ofsajdu
 >ZAMYŠLENÍ: Děsím se dne
 >VOLBY: Mýty a pověry ODS
 >POLITICKÉ VĚŠTBY: Jak se Evropa změní v Eumecko (dokončení)
 >UMĚNÍ: Výstava Mikuláše Medka
 >VOLBY: Můj volební program
 >ZE SVĚTA?: Na pomoc Koreji
 >PENÍZE: Volby a penzijní reforma, změní se něco?
 >ZAHRADA: Co dělat v červnu (8)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Malířství  
 
12.6. UMĚNÍ: Výstava Mikuláše Medka
Jana Hrubá

Gema Art uspořádala dosud největší a nejrozsáhlejší výstavu celoživotní tvorby Mikuláše Medka v Čechách. Můžete ji vidět až do 18.8. v Galerii Rudolfinum.

V současné době se koná, pod záštitou prezidenta republiky, rozsáhlá výstava obrazů Mikuláše Medka, jejíž organizátorem je společnost Gema Art.

Snahou o co nejpočetnější zastoupení zápůjček bylo dosaženo dosud nejobsáhlejšího průřezu malířova díla. K vidění je nejen 138 pláten, ale zároveň - v Malé galerii - juvenilie a kresby. Kromě obrazů, které jsou známé ze stálých expozic domácích galerií, se společnosti Gema Art podařilo od soukromých sběratelů zapůjčit i unikátní díla, která dosud nikdy nebyla vystavena. Překvapením je například instalace znovuobjeveného divadelního prospektu ve vstupní hale Rudolfina. Rozměrné plátno Medek vytvořil v roce 1966, když pro Divadlo za branou navrhoval výpravu ke hře svého přítele Josefa Topola Slavík k večeři.

"Obrazy Mikuláše Medka vyvolávají v nás při prvním doteku zpravidla asociace psychofyziologického řádu: svíravé pocity úzkosti, idiosykrazie rozmanitého druhu, sklony k euforii atd. Tenké blány Medkovy malby jsou jakoby napjaty přes obdélník plátna. Zraněny, pořezány a potrhány pefroracemi, vrypy a stehy, brázděny nahrnutou, rozrytou barevnou hmotou,jakoby speklou vulkanickým žárem, odkrývají pod kulatými i obdélníkovými otvory a jizvami prázdna němých černých prostorů.Jednou připomínají jakési vypreparované řezy živou tkání na obarveném pozadí mikroskopického pole. Záhadné topografické schéma jakýchsi orgánů. Jindy rezivý kovový plát, proříznutý autogenem, hrozící a skřípající břitvově ostrými hranami. Záhadný řez blokem stroje či šasi automobilu s přesně soustruženými otvory. A opět jindy detailní mikrosnímky buněčných procesů kypění, pučení a dělení živé hmoty. Ale to jsou zajisté jen povrchové dojmy při první zrakové orientaci. Mají nicméně zvláštní naléhavost a jsou nepochybně jednou z příčin dráždivosti a útočnosti Medkovy malby. Naléhají bezprostředně na naše citové zóny. Vlna vzrušení, kterou zdvíhají, jako by byla přímo napojena na naše hluboké biologické činnosti. Zároveň souzní s nepřetržitým kybernetickým ostřelováním našeho organismu informacemi. S onou bleskurychlou signalizací ohrožení našeho živého systému bezpočetnými mikroudálostmi, k němuž dochází tisíckrát v každé vteřině." (Jiří Padrta, Katalog Mikuláš Medek)

Cena jednoho Medkova obrazu se pohybuje v rozmezí od 3 do 2 milionů korun.. Hodnotu všech zápůjček z ČR vyčíslili pořadatelé na 150 mil korun, v případě zahraničních zápůjček na 100 tisíc eur.

Výstavu doprovází soubor fotografií, jejichž autorkou je malířova manželka, významná česká fotografka Emila Medková. Současně zde lze zakoupit i obsáhlý katalog, který se, stejně jako výstava, setkal s nebývalým zájmem. Jeho první vydání se vyprodalo velmi záhy po zahájení výstavy, takže již v průběhu května bylo nutné vydat druhý náklad této úspěšné publikace. V průběhu příštího roku na katalog naváže vydání rozsáhlé monografie Mikuláše Medka, pro kterou je významným zdrojem i stávající výstava.

Společnost Gema Art využila při přípravě výstavy Mikuláše Medka všech cenných dlouholetých zkušeností, které načerpala například při realizaci výstavy Libora Fáry či Opus Italicum na Pražském hradě. Gema je rovněž vydavatelem zmiňovaného Medkova katalogu.

Rozpočet výstavy činil téměř 10 milionů korun, z čehož více než dvě třetiny pokryla sama spolupořadatelská společnost a zároveň generální sponzor Gema Art. Na zbývající části rozpočtu se podíleli sponzoři a Galerie Rudolfinum.

Příprava výstavy Mikuláše Medka začala téměř před rokem. Prvním krokem bylo získání prostředků na její realizaci. Sponzory nejvíce přesvědčila jednorázová exkluzivní mikro-výstava v Malé galerii v Rudolfinu - originální prezentace chystaného výstavního a edičního projektu, na kterou se společnosti Gema Art podařilo zapůjčit a instalovat na jediný večer jedenáct Medkových děl.

Jakmile se zajistily prostředky pro realizaci výstavy, začalo rozsáhlé oslovování majitelů Medkových obrazů - soukromých sběratelů a galerií. Zhruba dvě třetiny umělcových prací drží majitelé v Čechách, třetina je v zahraničí.

Gema Art komunikovala také s Kanceláří prezidenta republiky. Václav Havel byl Medkovým osobním přítelem a laskavě svolil k zapůjčení celkem čtyř Medkových obrazů. Osobně se také účastnil vernisáže.

S bezplatným zapůjčením obrazů na výstavu MM souhlasilo více než 85 procent oslovených. Všem bylo na oplátku nabídnuto restaurování obrazů na náklady Gema Art, spolu s předáním vypracované restaurátorské zprávy. Odborným restaurátorským ošetřením u akad. malíře Martina Martana prošlo více než 30 obrazů.

Výstava potrvá do 18. srpna. Je provázena řadou zajímavých doprovodných programů, koncertů a společenských setkání.

Ivan Medek, bratr umělce, ještě před zahájením uvedl: "Jsem šťasten, že se výstava koná. Budu ji posuzovat přísně, ale zároveň shovívavě, protože vím, jak náročná je realizace takto rozsáhlých výstav.

V současné době společnost Gema Art připravuje neméně zajímavý projekt, a to společnou výstavu malíře Jiřího Sopka a sochaře Karla Nepraše. Návštěvníkům se tato výstava otevře nedlouho po skončení výstavy Mikuláše Medka - již v září 2002.

Jana Hrubá
Další články tohoto autora:
Jana Hrubá

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: