Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 15.6.2002
Svátek má Vít
  Výběr z vydání
 >NOVA: Převrat na Barrandově, Železný těžce zasažen
 >EKONOMIKA: Ministři o penzijním systému
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Křik z hloubi času
 >GLOSA: Alternativa
 >SERIÁL:Příběh zapeklitého starce 12.
 >MEJLEM: Z mítinku ODS
 >MEJLEM: Pohled na volby
 >MEJLEM: Den D
 >SCI-FI: Krásný výhled na Prahu aneb Vrazi z Cha-songu
 >POVÍDKA: Když chlapi pláčou
 >PROGNÓZA: Jak dopadnou volby
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >POLITIKA: Nevoliči a voliči příliš slabých stran "volí" své ideové nepřátele
 >POLITIKA: Volby a ústava
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Strýc Podger znalcem politiky

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Média  
 
15.6. NOVA: Převrat na Barrandově, Železný těžce zasažen
Ondřej Neff

Jako v banánové republice: v den voleb došlo k puči ve vedení nejsledovanější televizní stanice. Společnosti Edikon a Vilja (52 % majetku CET 21) a Petr Kršák (18 %) odvolali Vladimíra Železného z funkce jednatele CET 21 a generálního ředitele TV Nova. Odpoledne dokonce došlo i na fyzické násilí, kdy ve stylu Tří mušketýrů se utkaly dvě znesvářené gardy, přesněji řečeno bodyguardy. Železného bijci prokázali, že mají větší svaly, což samozřejmě Železného vítězství nezaručuje.

Z kusých informací, a zejména pak z vystoupení doktora Aleše Rozehnala v televizní Jednadvacítce lze přece jen vytušit obrysy případu. Rozehnal, který byl doposud hlavním právníkem Železného, se postavil proti svému bossovi. Mezi řádky prozradil, že TV Nova je na tom ekonomicky špatně a není schopna dostát svým závazkům. Železný se do Jednadvacítky nedostavil, nicméně vyjádřil se na kameru a řekl, že Rozehnal dostal strach. Nedodal, z čeho strach, a mlčel i Rozehnal. Lze soudit, že - podle Železného - se bál jít do ekonomických operací, které by mohly skončit kriminálem. Oba pánové už pobyt v cele okusili, Rozehnal tam ale seděl déle. Železný je Rozehnalovým přestupem smrtelně raněn - jeho hlavní starostí asi teď bude otázka, jak dalece bude Rozehnal ochoten mluvit. Zatím se drží - má televizi pod kontrolou a vzkázal, že odvolání je neplatné, protože k němu je třeba souhlasu dvou jednatelů: jedním je on sám, druhým jeho pravá ruka Šmuclerová.

K převratu došlo v den voleb, což připomíná metody někde v Bělorusku nebo na Zambezi. Rozehnal popřel souvislosti mezi převratem v Nově a volbami. Není pravděpodobné, že akce byla načasovaná ve smyslu ovlivňování voleb - to by přece jen vypukla dřív, než odpoledne prvního volebního dne. Spíš byla ovlivněna volbami. Jestliže dnešní volební výsledky dopadnou v neprospěch Václava Klause, a ve prospěch sociálních demokratů, odveta na sebe jistě nedá dlouho čekat. Angažmá na straně Novy bylo příliš okaté, stejně tak jako úporná snaha zasít do divácké obce nedůvěru vůči vstupu do EU. Pokud vyhraje Špidla, budou se v Nově čistit ruce až na kost.

Ještě dopoledne jsem si říkal - pokud vyhraje Špidla, jsem zvědav, kdy začnou krysy opouštět loď.
Není vyloučeno, že čluny od Titaniku už odrazily. Potápějící se kolos ale dělá kolem sebe víry, jež jsou schopny do hlubiny stáhnout ty, kdo si mysleli, že už pádlují do bezpečí.


Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: