Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 26.6.2002
Svátek má Adriana
  Výběr z vydání
 >MROŽOVINY: Vyvrtejte si svoje dělo
 >BALÓNY: Jak to začalo... a pokračovalo
 >LIDŠTINY: Zoufalci Greenpeace v poli.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Záhada kolem rozzlobeného čtenáře
 >PSÍ PŘÍHODY: Co je zajímavé a co není
 >SPOLEČNOST: Zmražené dítě
 >TÉMA: Klonování lidí je na obzoru
 >MEJLEM: Test za trest
 >MEJLEM: Ohlasy a názory
 >AMERICKÉ LISTY: Pes a pojišťovna
 >POSTŘEH: Cizí slova
 >ZDRAVÍ: Nemoc králů
 >ZE SVĚTA: Kanadské zážitky (5)
 >ZAHRADA: Co dělat v červnu (18)
 >VOJENSTVÍ: Vrátili se s krvavými hlavami

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Doprava  
 
26.6. BALÓNY: Jak to začalo... a pokračovalo
Jiří Wagner

I v době proudových letadel a výprav člověka do kosmu se jistě mnohý z nás zastaví a zvrátí hlavu dozadu, aby se mohl obdivovat majestátním tvarům letadel lehčích než vzduch vznášejících se bezhlučně po obloze. Letounům, jimž se od nepaměti říká balóny. Při příležitosti zatím posledního (šestého) pokusu Steva Fossetta o první sólový oblet Země bez mezipřistání v balónu Bud Light Spirit of Freedom je tedy vhodné si připomenout celou historii balónového létání. Příští rok tomu bude přesně 220 let od chvíle, kdy se od země odlepil první balón.

Základy balónovému létání položili dva francouzští papírníci, bratři Jacques Etienne a Joseph Montgolfierové, kteří koncem 18. století začali experimentovat s horkým vzduchem plněnými balóny. V této souvislosti se traduje, že podnět k jejich pokusům dal papírový sáček (někdy se hovoří o nafouknutém rybím měchýři) vznášející se nad otevřeným ohništěm, ale tuto historku bude nejlépe odkázat do sféry báchorek.
Jisté však je to, že bratři jako první vypustili do vzduchu horkým kouřem plněný balón dne 4. června 1783 ve francouzském Annonay. V září téhož roku se pak vznesl jejich další výtvor, tentokrát už s posádkou - tu tvořila kachna, ovce a kohout. Balón se udržel ve vzduchu zhruba osm minut a pak se se svými zvířecími pasažéry bezpečně snesl zpět na zem.
V tomtéž roce, 21. listopadu, začal s balónovým létáním i další Francouz, vědec Jean Francois Pilatre de Rozier, který společně s markýzem d'Arlandes ve svém balónu dosáhl výšky přes 24 metrů a jejich výkon se tak stal prvním letem balónu s člověkem na palubě.
Rok 1783 byl ovšem bohatší ještě o jednu událost - francouzský fyzik, technik a jeden z dalších průkopníků vzduchoplavby Jacques Alexandre César Charles toho roku zkonstruoval a v Paříži vypustil balón plněný vodíkem. Všechny tři dosud známé varianty balónů tedy byly poprvé použity v jednom a tom samém roce. Dlužno podotknout, že převážnou dobu se používalo takřka výhradně "šarliér", kdežto k renesanci montgolfiér potažmo balónu na principu Pilatre de Rozier došlo až dlouho po druhé světové válce.

Nicméně balóny se rychle staly středem pozornosti už od startu první montgolfiéry, takže si můžeme připomenout aspoň ty nejdůležitější milníky v historii balónového létání:

- První přelet kanálu La Manche se podařil dne 7. ledna 1785 Francouzi Jean-Pierre Blanchardovi a americkému fyzikovi Johnu Jeffriesovi. Z anglického Doveru do Calais ve Francii jim let trval dvě hodiny. Bohužel při tom samém pokusu zahynul o několik měsíců dřív Pilatre de Rozier.

- Roku 1793 Blanchard předvedl první let balónem v Americe, když přeletěl z Philadelphie (Pennsylvánie) do Gloucester County (New Jersey). Startu přihlížel dokonce prezident George Washington.

- Na počátku 20. století došlo k prvnímu vojenskému použití balónů (zpočátku zejména pro účely řízení dělostřelecké palby, průzkum blízkého okolí, při příznivém větru i pro kurýrní službu).

- První let do stratosféry s lidskou posádkou uskutečnil v roce 1931 švýcarský vědec Auguste Piccard se svým asistentem v přetlakové gondole. Po startu v německém Augsburgu dosáhli výšky 15 781 m.

- Nejmasovějšího nasazení se balóny dočkaly zřejmě během druhé světové války při obraně velkoměst proti nepřátelským náletům. Z těchto balónových zábran byly nejznámější baráže kolem Londýna.

- V roce 1957 ustanovil major David Simons v balónu Manhigh II nový výškový rekord 30 942 metrů.

- Edward Yost roku 1960 zahájil éru moderních balónů (montgolfiér) použitím hořáků napájených propanem.

- První přelet Atlantiku se podařil v srpnu 1978 trojici Ben Abruzzo, Maxie Anderson a Larry Newman, kteří odstartovali z Presque Isle (Maine, USA) a po 137 hodinách a 6 minutách přistáli 64 km západně od Paříže.

- První transkontinentální přelet severoamerického kontinentu uskutečnil v květnu Anderson se svým synem Krisem. Letěli z Fort Baker (Kalifornie) až do Matane (Quebec).

- Tichý oceán poprvé přeletěli Abruzzo, Newman, Rocky Aoki a Ron Clark. Let z Nagašimy v Japonsku do Covela v Kalifornii jim trval 84 hodin 31 minut.

- V září 1984 přeletěl Joseph W. Kittinger Jr., který startoval z Caribou (Maine) a přistál v severozápadní Itálii po zhruba 84 hodinách. Kittingerovi se tak podařil první sólový přelet Atlantického oceánu.

- První sólový přelet Pacifiku se podařil Fossettovi, jenž letěl z korejského Soulu do Mendhamu (Saskatchewan, Kanada).

- Další metu pokořil Steve Fossett v lednu 1997, když během svého nezdařeného pokusu o oblet celého světa jako první přeletěl africký kontinent a skončil nakonec v Sultanpuru v Indii. Vytvořil přitom ještě nový dálkový rekord v hodnotě 16 673 km.

- Následující rok v lednu Fossett svůj pokus opakoval, ale skončil u Krasnodaru v Rusku. Při tomto letu ale docílil dalšího světového prvenství, protože překonal jako první bez mezipřistání Evropu.

- Další prvenství opět náleží Fossettovi: Ještě v roce 1998 (opět při pokusu o obeplutí světa v balónu) přeletěl jako první jižní Atlantik a Indický oceán. Fossett tehdy startoval z Mendozy v Argentině a ztroskotal nedaleko Austrálie v Korálovém moři. Další rekord padl - Fossett překonal hranici 11 000 mil (17 700 km).

- Rok 1998 byl pro Fossetta zřejmě velkou výzvou, k následujícímu letu se spojil s Richardem Bransonem a Perem Lindstrandem a společně přeletěli celý asijský kontinent, aby nakonec neslavně skončili ve vodě poblíž Havaje.

- 1999, nový rekord: Andy Elson a Colin Prescot v balónu Britain's Cable and Wireless dosáhli nového vytrvalostního rekordu 17 dní a 18 hodin, přičemž překonali 12 257 mil (19 725 km). 7. března se ale kvůli nepřízni počasí bohužel oba nakonec vykoupali ve vodách Pacifiku nedaleko Japonska.

- První oblet světa (v balónu Breitling Orbiter 3) bez mezipřistání se podařilo dokončit až 20. března 1999 dvojici složené ze švýcarského pilota Bertranda Piccarda (vnuka slavného badatele Augusta) a jeho anglického kopilota Briana Jonese. O jejich letu najdete více podrobností zde.

(Prameny: Spirit of Freedom, Scientific American, autor)


Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: