Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 26.6.2002
Svátek má Adriana
  Výběr z vydání
 >MROŽOVINY: Vyvrtejte si svoje dělo
 >BALÓNY: Jak to začalo... a pokračovalo
 >LIDŠTINY: Zoufalci Greenpeace v poli.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Záhada kolem rozzlobeného čtenáře
 >PSÍ PŘÍHODY: Co je zajímavé a co není
 >SPOLEČNOST: Zmražené dítě
 >TÉMA: Klonování lidí je na obzoru
 >MEJLEM: Test za trest
 >MEJLEM: Ohlasy a názory
 >AMERICKÉ LISTY: Pes a pojišťovna
 >POSTŘEH: Cizí slova
 >ZDRAVÍ: Nemoc králů
 >ZE SVĚTA: Kanadské zážitky (5)
 >ZAHRADA: Co dělat v červnu (18)
 >VOJENSTVÍ: Vrátili se s krvavými hlavami

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Mejlem  
 
26.6. MEJLEM: Ohlasy a názory

Ve sloupku "Pasivní diskriminace v nás", který už několik dní vidíte vlevo nahoře na titulní stránce PSA, píše Gentleman, že...

Pro LN píše sloupky Tomáš Etzel z Atlanty, poměrně dost často zajímavé. V jednom sloupku (LN 10. 6. 2002) obhajoval rozhodnutí USA snímat při vstupu do země otisky občanům muslimských zemí. Nejde prý o žádnou rasovou či etnickou diskriminaci, protože příslušný zákon už existuje 50 let a s krátkou výjimkou íránskoamerické krize nebyl uplatňován. Amerika se jen brání, nechce ublížit.

Z Gentlemanova hlediska ten zákon " JE diskriminační, o tom nelze pochybovat a nevidím důvod, proč to nepřiznat. Že nebyl uplatňovaný, jeho diskriminaci nijak nesnižuje. Selektivní snímání otisků ovšem není podle něj (=T. Etzela) porušováním, je to ochrana práva a života Američanů i Arabů v USA dlících. Je vidět, že 30 let u nás se Etzelovi zarylo pod kůži tak, že argumentuje hladce v duchu Rudého práva a komunistických postulátů. Z mínusu udělá plus, ani nezaváhá.

Ten sloupek bych sám pro sebe nazval "Politická korektnost v Gentlemanovi", už z toho důvodu, že se nedávno ukázalo, že bezpečnostní složky USA odložily důležité informace o možném blížícím se atentátu právě z důvodů politické korektnosti (nediskreditovat muslimy) a to je právě to, co si bezpečnostní služba nesmí dovolit. Asi v ní ještě sedí mnoho Clintonových hochů. Jestliže Americe hrozí velké nebezpečí ze strany muslimských atentátníků, má právo a musí proti tomu něco podniknout a to i nebo spíše hlavně selektivně. Bohužel neselektivní udělování občanství evropských států přistěhovalcúm z muslimských zemí poněkud redukuje účinnost amerického opatření. Nedávno jste se mohli v tisku dočíst, že někde v Jemenu či sousedních zemích byla zadržena skupina Britů, která připravovala nebo snad i provedla útoky na americká zařízení - čirou náhodou měli všichni arabská jména.

Bez selekce nemůže policie ostatně efektivně pracovat. Příklad: naše ratolest jela před asi 15 lety do Anglie autem. Na celnici musela hned zajet stranou a celníci jí auto důkladně prohlédli. Na otázku proč jí celníci sdělili, že je mladá a jede z Holandska, které je známé velmi tolerantní drogovou politikou. Proto se museli přesvědčit, zda něco neveze. Zakrátko se totéž přihodilo mladé holandské novinářce, která se pak nad tím v novinách rozčilovala. Tehdy se ovšem politická korektnost nosila, dnes už pod tlakem okolností vypadá situace trochu jinak. Holandská policie má teď dostat právo k preventivním osobním prohlídkám. Nepochybuju o tom, že si mne ani nevšimnou.

Jaroslav Teplý
25.06.2002


Další články tohoto autora:

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: