Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 4.7.2002
Svátek má Prokop
  Výběr z vydání
 >UMĚNÍ: MILČA EREMIÁŠOVÁ (krajkářka)
 >PRAHA: Smutná křižovatka
 >POLITIKA: Na jak dlouho konec kapitalismu v Česku?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Absurdní loutkové divadélko
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Motiv pro detektivku
 >PSÍ PŘÍHODY: Pes? Lepší jsou dva psi!
 >POLITIKA: Šance na kultivaci politiky v Česku
 >OHLAS: Přistupujme k technologii se špetkou skepse
 >SPOLEČNOST: Budou nám vládnout profesionální občané?
 >SPOLEČNOST: Kopírování CD
 >V Boleslavi vědí, jak na Romy
 >ZE ŽIVOTA?: Setkání
 >ZAHRADA: Co dělat v červenci (4)
 >ZDRAVÍ: Co a kolik pít?
 >MROŽOVINY: Americké kořeny sovětského tanku T-34

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
4.7. ŠAMANOVO DOUPĚ: Absurdní loutkové divadélko
Jan Kovanic

Cyril Svoboda a Hana Marvanová, dva právníci, praví, že bychom se klidně obešli bez prezidenta na nějaké tři měsíce nebo i půl roku. Hlavně aby se stihla udělat tahleta životně důležitá přímá volba prezidenta. Ještě není sestavena vláda, ještě se zatím jen pytlíkuje vratká většina 100+1 poslance, kde bude minimálně chybět vždy jeden hlas Jana Kavana, jenž hodlá za oceánem předsedat Valnému shromáždění OSN. Zatím přestává fungovat pouze Nejvyšší kontrolní úřad, ze kterého odcházejí bez jmenované náhrady jeho prezident i viceprezident - a už se říká, že vlastně ani nějaký prezident státu není potřebný. Svoboda s Marvanovou mi připadají jako Hurvínek s Máničkou. V jejich skeči jim přihrává dobromyslný Spejbl Špidla. Celé loutkové divadélko přitom pilně podřezává náš ústavní pořádek.

Při sebemenším závanu nějakých problémů se minimální většina předpokládané vládní koalice může zhroutit. Padne vláda, a kdo povede stát, když nebudeme mít zvoleného prezidenta? Premiér odstoupené vlády? Bude mít k tomu vůbec mandát? Podle postoje některých ústavních soudců ke kauze Voleník se obávám, že nikoli. Máme se jak prasata v žitě, žádný problém nám nehrozí, tak si musíme nějaký sami vyrobit? Hurvínek a Mánička teď chtějí přesvědčit Špejbla, že je ten správný čas na změnu ústavy, protože se jim tahle nelíbí. No, Mánička Hanka by možná nechtěla - ale musí, Hurvínek Cyrda ji drží pod krkem - jestli, Máni, neposlechneš, odvolám svého (nezávislého) Kašpárka Karáska z tvého poslaneckého klubu! "Pokud by Unie zůstala mimo vládu, znamenalo by to, že nebude existovat ani její poslanecký klub, protože by se Svatopluk Karásek vrátil do klubu KDU-ČSL," abych Hurvínka citoval přesně. Takže Mánička musí, musí, protože jinak by se rozloučila s nějakými třemi miliony korun ze státní kasy.

To jsou lidé, které tyto volby postavily do čela naší politiky. Lidé? Spíš směšné loutky hrající před poloprázdným hledištěm. Ale těmto kašparům se nelze smát, vedou nás - pro své hloupé a sobecké zájmy - do takovýho průseru, který jsme zatím v polistopadové době nezažili.

Prezident patří k atributům naší státnosti, asi jako vlajka nebo hymna. Bouráte naši státnost, uvědomujete si to? Uvědomujete si to, že připravujete ústavní krizi - zcela zbytečně?

Ústavní krize na obzoru! Co se stalo? Napadl nás nepřítel? Zemětřesení zničilo Hrad, který sjel na celé parlamentní městečko na Malé Straně a zasypal v něm všechny poslance? Ne - to jenom vládu sestavují Špejbl s Hurvínkem a Máničkou!

K tomu Kavanovi ještě. Připadá mi jak Hloupý Honza, když říká, že jeho hlas chybět nebude. Že přeci vždy platila praxe, kdy se opoziční strany "vyrovnávaly" v domluvených případech, ve kterých poslanec z pracovních, vládních či reprezentativních důvodů nebyl přítomen. To je už neskutečná blbost! Za prvé - jaká opozice? Bývala oposmlouva. Dnes není. Kdo je nyní opozice? KSČM nebo ODS? To aby odstoupili dva? Opoziční komunista sedlák Jouda Filip se už kření v ústrety: "Kavan je speciální případ, u něj by to byla slušnost, jde o reprezentaci Česka." Hloupý Honza Kavan bude sedět v New Yorku permanentně - to se ví předem, tady nejde o nějakou krátkodobou vyjížďku. Kvůli tomu má mít vždy jeden legálně zvolený poslanec odejmuta svá práva? Tak kolik tedy máme poslanců - 200 nebo 198?

Ale proč by měl chybět vládní koalici jeden Honzův hlas - vždyť je tu dost komunistických hlasů, aby vládě vždy vypomohly. Aspoň tím jedním joudovským... Vždyť je to přece slušnost!!! Ne, je to debilita. Protože aby se ten jeden komunistický Jouda neúčastnil, to bude muset vládní koalice komunistům nějak vykompenzovat.

Svobodo, Marvanová, proberte se. Vládnutí není hraní s dřevěnými loutkami! A jestli jo - tak zrovna vy nejste loutkovodiči!

Psáno v Praze dne 3. července 2002


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: