Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 4.7.2002
Svátek má Prokop
  Výběr z vydání
 >UMĚNÍ: MILČA EREMIÁŠOVÁ (krajkářka)
 >PRAHA: Smutná křižovatka
 >POLITIKA: Na jak dlouho konec kapitalismu v Česku?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Absurdní loutkové divadélko
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Motiv pro detektivku
 >PSÍ PŘÍHODY: Pes? Lepší jsou dva psi!
 >POLITIKA: Šance na kultivaci politiky v Česku
 >OHLAS: Přistupujme k technologii se špetkou skepse
 >SPOLEČNOST: Budou nám vládnout profesionální občané?
 >SPOLEČNOST: Kopírování CD
 >V Boleslavi vědí, jak na Romy
 >ZE ŽIVOTA?: Setkání
 >ZAHRADA: Co dělat v červenci (4)
 >ZDRAVÍ: Co a kolik pít?
 >MROŽOVINY: Americké kořeny sovětského tanku T-34

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Ekologie  
 
4.7. OHLAS: Přistupujme k technologii se špetkou skepse
Bernard Jech

Včera jsem si na Neviditelném psovi přečetl bezesporu zajímavý a poučný článek pana Vachtla pějící ódy na technickou dokonalost jaderné elektrárny Dukovany. Rád věřím, že jaderná elektrárna Dukovany je se svými technickými parametry na světové úrovni a že tato elektrárna patří do první pětiny světového žebříčku, pokud jde o spolehlivost, bezpečnost a bezporuchovost. Přesto se domnívám, že bezbřehé nadšení moderními technologiemi a jadernými elektrárnami zvláště, které z článku čiší, není úplně na místě.

Každý jistě zná z vlastní praxe, kdy a kde se ten či onen výrobek či produkt špatně navrhl, špatně vyrobil, neodostatečně otestoval, kdy selhal lidský činitel a došlo ke ztrátám na zdraví, životech nebo majetku. Veškeré produkty moderní technologie navrhli, zkonstruovali a vyrobili jen a jen omylní a nedokonalí lidé. Letadla se řítí z oblohy každých několik měsíců, i pověstný Concorde se zřítil. Jaderné ponorky se potápějí a už nevyplouvají a to nejenom ty ruské. Kosmické sondy za miliardy dolarů jsou navždy ztraceny, protože někdo zapomněl přepočítat milimetry na palce. I takový technologický klenot jako raketoplán Challenger vyletěl do povětří.

Chápu, že elektrickou energii někde brát musíme. Do jeskyní se nevrátíme a loučemi svítít též nebudeme. Jaderné elektrárny však nejsou spásou lidstva, jsou jen nejlepším ze všech špatných řešení, které máme v současné době k dispozici. S jejich provozem souvisí celá řada dosud nevyřešených problémů a v každé případě jsou to nesmírně složitá technologická zařízení, která mohou, stejně jako jiná složitá zařízení, selhat. Přistupujme k nim proto, prosím, stejně jako k ostatním produktům vyspělé technologie, obezřetně.

Bernard Jech


Další články tohoto autora:
Bernard Jech

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: