Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 5.7.2002
Cyril a Metoděj
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >ÚVAHA: Skrze prach
 >POVÍDKA: Návštěvou v hostinci
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Staré zlaté časy
 >PSÍ PŘÍHODY: Kdo za to může
 >NÁZOR: Volby 2002 - Čas sklizně ovoce
 >PROBLÉM: Nadlidé
 >POSTŘEH: Džus
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >HRA: Česká extraliga pro NHL2002
 >UMĚNÍ: MILČA EREMIÁŠOVÁ (krajkářka)
 >POLITIKA: Šance na kultivaci politiky v Česku
 >POLITIKA: Na jak dlouho konec kapitalismu v Česku?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Absurdní loutkové divadélko
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Motiv pro detektivku

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
5.7. Hana Marvanová v roli bílé vrány
(eff)

Předsedkyni unie Haně Marvanové mnozí vytýkali snílkovství a nedostatek smyslu pro politiku, a měli pravdu, protože se zachovala tak, jak není v kraji zvykem. Odstoupila z předsednické funkce, protože nesouhlasí s výsledky dohod Dvojplošníku se sociálními demokraty, zejména pak nesouhlasí s tempem snižování schodku rozpočtu. Ten má být podle středečních dohod ve výši 4,9 - 5,4% hrubého domácího produktu. Čin Marvanové je o to více hoden obdivu, jelikož právě tento bod dohod jeví se býti hausnumerickým. Kdo může vědět, jaký bude za čtyři roky hrubý domácí produkt? A kdo může aručit, že vláda, ať bude jákákoli, dokáže míru schodku uhlídat? Připomeňme, že tato vláda doslova ulítla prakticky na dvojnásobek zamýšleného schodku, a to byla tak zvaně hlídána ODS skrze opoziční smlouvu.
Budiž, Marvanová se rozhodla jak se rozhodla, a mějme respekt k politikovi který odchází z důvodů ideálních, nikoli proto, že je zatčen pro tunelování továrny na kočárky anebo kvůli falešnému doktorátu.

To že máme respekt ale nezabrání všetečným otázkám a některým pochybnostem.
Bylo už dopředu obecně známo, že Vladimír Špidla je socialista z klasické školy, a v době, kdy povykoval "tak v tom NATO prostě nebudeme" ho právě Neviditelný pes přejmenoval na Vladimíra Iljiče Špidlu. Od té doby se toto přízvisko často používá. Je to obecně známo, uniklo to Haně Marvanové? Myslela však, že Špidla je zakuklený thatcherovec a průběh jednání v Lidovém domě byl pro ni šeredným překvapením? Nečetla snad v posledních šesti týdnech noviny, které byly a jsou plné komentářů poukazujících na programovou nesourodost unie a sociální demokracie? Co čekala, že snad Špidla pod drtivým tlakem osmi poslanců unie začne spořit?

To jsou pochybovačné otázky, na něž sotva dostaneme uspokojivé odpovědi.
Jedno se ale dozvíme: jak bude Hana Marvanová hlasovat, až se bude schvalovat/neschvalovat rozpočet. Předpokládejme, že Jana Kavana k tomuto hlasování dovezou na státní útraty z New Yorku, z budovy OSN. Předpokládejme, že v tu dobu nebude žádný poslanec stran vládní koalice na resuscitační jednotce anebo zamrzlý v ledu Antarktidy coby polárník. Že mužstvo/ženstvo bude v plném počtu. Jak bude hlasovat Hana Marvanová? Ona ta abdikace je závazek k jasnému mravnímu postoji. Pokud se vzdá hlasování nebo odejde ze sálu, nebude to jasný mravní postoj. A pokud bude hlasovat proti, což by měla, pak nastane situace zvaná prekérní, pokud budou všichni poslanci ODS a KSČM na svých místech a budou hlasovat proti.

To je jistě jenom spekulace, protože kdo ví, jak ty počty budou. Ale jedno je jisté: křehká většina 101 je po dnešku ještě křehčí.

Přípodotek závěrem: roztomile se zachoval Karel Kühnl, oslněný jasem mravného činu Marvanové, když si pospíšil s prohlášením, že Marvanová jistě podpoří proevropskou vládu. Tím je veřejnost ujišťována: my to neděláme pro sebe, my to děláme pro Evropu, a pro Evropu uděláme cokoli.

Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: