Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 26.7.2002
Svátek má Anna
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >TÉMA?: Virtuální realita - Investigativní přístup
 >POLITIKA: Mocenská osa bez odpovědnosti
 >POLITIKA: Dlouho odkládané rozhodnutí
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Bum do vrby a jak to dopadlo
 >PSÍ PŘÍHODY: Velký inhalátor
 >POLITIKA: Miliarda trochu jinak
 >VÍKEND: Chalupy a chalupaření (1)
 >ŽIVOT: Nechcete svůj klon? Nechte se patentovat.
 >MÉDIA: Uspěchali to
 >TELECOM: Zločinné narušení našich biorytmů
 >ZE SVĚTA: Kanadské zážitky (11)
 >TÉMA: Vysoké školy v horizontu příštích čtyř let
 >PŘÍRODA: Čelisti a jiní zabijáci
 >PENÍZE: Expresní přepravci jdou příkladem

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Telekomunikace  
 
26.7. TELECOM: Zločinné narušení našich biorytmů
Jiří Wagner

Chystaje se na cestu přes oceán, dostalo se mi od kamaráda upozornění, abych konečně přestal s tím ponocováním, neb mi jednak nedělá dobře samo o sobě, dvak takovou cestu přes Atlantik a k tomu ještě přes skoro celý americký kontinent nezvládly už daleko silnější nátury než jsem já. Tato dobře míněná rada samozřejmě nemohla být z mé strany vyslyšena - živím se mimo jiné i prací na internetu a tudíž si večer nemohu jít lehnout jako ostatní lidé, naopak, teprve tehdy a až do noci si mohu vydělávat na chléb vezdejší.

Nicméně mě tato připomínka přiměla k úvahám o bezohlednosti monopolistického (co jsou Aliatel a Contactel se svými téměř shodnými sazbami?) vládce nad naším telekomunikačním trhem. Za celá léta, co je Český Telecom u moci, jsme se dočkali akorát tak zdražování - mnohonásobně nepříjemného pro internetisty, kteří, pokud jsou připojeni přes modem nebo ISDN linku, platí věru krvavé peníze svému pánu a otrokáři. Pravda, díky dávné nátlakové akci Internet proti monopolu se Telecom začal chovat vůči internetistům poněkud smířlivěji, ale stejně si účtuje nehorázně vysoké částky.

Jak jsem předeslal, jsem víceméně homeworker, který si na část svých příjmů vydělává prací na internetu. O kolik víc bych si mohl vydělat, kdybych měl možnost připojení i přes den - a klidně bych zaplatil paušální poplatek jako lidé, kteří mají "cable modem" a platí tisícovku měsíčně společnosti UPC! Jenže na starém Žižkově svůj kabelová rozvod UPC nemá a mně proto nezbývá než platit 700,- Kč měsíčně za pouhou ISDN linku, která - to musím přiznat - aspoň nepadá a je o něco rychlejší než běžné modemové připojení. Jenže k tomu musím platit ještě poplatky za telefonické spojení a mně nezbývá než pracovat po nocích, protože při práci přes den bych se nedoplatil. Tak mám narušený biorytmus a pramálo mě zajímá, jestli se Telecom chlubí tím, že zlevnil o dvacetník zámořské telefonní hovory!

Samozřejmě by se našla spousta ekonomů (zejména z řad zaměstnanců Českého Telecomu), kteří by mi bryskně zdůvodnili, proč je nutno udržovat denní telefonické připojení na takových astronomických sumách a proč není možné zavést paušální poplatek, v němž by byly třeba místní hovory zdarma (jako je tomu v některých státech USA). A priori jejich námitky odmítám a kašlu na ně. Jestliže může televize poskytnout internetové připojení za relativně malý peníz, těžko ke mně dolehnou nářky nad potřebami pověstné babičky z Horní Dolní.

Český Telecom má zkrátka kliku hned nejméně ve dvou věcech:
1. Má (a ještě dlouho bude mít) na telekomunikačním trhu vládu monopolu.
2. Nežijeme ve Spojených státech, kde by moje případná žaloba pro dlouhotrvající poruchu biorytmu způsobenou Telecomem pravděpodobně obstála před soudy všech instancí a Telecom by byl rázem o pár miliónů chudší.
Bylo-li by nás víc, zcela jistě by jeho cenová politika doznala řádných změn.


Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: