Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 9.7.2002
Svátek má Drahoslava
  Výběr z vydání
 >ZAJÍMAVOST: NEST proti jadernému teroru
 >AUSTRÁLIE: Nevěra a politika po australsku
 >POLITIKA: Marvanová rezignovala, program koalice hotov
 >POLITIKA: Poslanecké prebendy
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Letní pražské pustiny
 >PSÍ PŘÍHODY: Upatlaná huba a čistoskvoucí gatě
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Problémy se žumpou
 >LIDÉ: Nezřídka disharmonické pravdy životopisců (část 2.)
 >ARCHITEKTURA: Malá ale skvělá
 >LETECTVÍ: Je libo malý náklaďáček An-70?
 >ARMÁDA: Rakousko kupuje Eurofighter
 >PŘÍRODA: Bojující zvířata (2)
 >EKONOMIKA: Pesimismus brání růstu
 >ZE SVĚTA: Kanadské zážitky (mezikapitola)
 >ZDRAVÍ: Léčba neplodnosti

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
9.7. ŠAMANOVO DOUPĚ: Problémy se žumpou
Jan Kovanic

Tenhle článek neměl být původně o politice. Ale je. Pojednává totiž o samotném fundamentu politiky. A týká se hitu nastávající sezóny - "přiblížení státu občanům".

Pražák pan M. zdědil před časem v podhorské vesničce P. chalupu. No chalupu - spíš zříceninu. Však už ji skoro třicet let zvelebuje. Nedávno obnovil starou chlebovou pec. Teď plánuje vykopání žumpy - tak na deset kubíků. To je prý žumpa rekreační, trvale osídlená žumpa by měla mít kubíků dvacet. Neví se proč, když dnes vám přijede hovnocuc na zavolání, ale prý je to norma. Takže projekt nové žumpy počítá s deseti kubíky. Ale taková zásadní stavba musí mít oficiální povolení.

A tak pan M. zamířil jeden ze dvou úředních dnů v týdnu do okresního města X., které je od P. vzdáleno pouhých 20 km směrem na západ. Tu jest sídlo stavební komise, které předložil smělý projekt budoucí žumpy, včetně dalších nezbytných podkladů, jako je výpis z katastru, snímek z katastrální mapy a smlouva s hovnocucníkem o závazku odvozu budoucího obsahu žumpy. Také žádost o vyřízení žádosti, kterou paní v podatelně přijala a opatřila přijímacím razítkem. Jenže pak se objevil nadřízený pán, který pravil: "Deset kubíků? Žumpa do šestnácti kubíků je drobná stavba, to my tady neděláme - nemusíte to dávat našemu stavebnímu úřadu, stejně máme moc práce a povolení byste mohl dostat tak za tři měsíce. Na tohle vám stačí stavební komise v Y."

I zaradoval se pan M. a zamířil na sever do 15 km vzdáleného Y. Avšak tam mu pravili: "Hm, no jo, ale za prvé nepatříte do našeho katastru, ale do katastru obce Z. A za druhé stavební komise byly od konce května zrušeny zákonem a drobné stavby bychom vám jako pověřená obec mohli povolit až od začátku příštího ledna. My bychom si už stavební úřad zřídili, ale nemáme na to ještě peníze ani místo ani lidi. Zatím musíte zpátky na stavební úřad do X. Tedy, musel byste, kdybychom si sami neoficiálně ještě neudržovali ty zrušené stavební komise. Tam, kde se zatím nerozešly, tam jsou stále ještě tolerovány, i když je to už vlastně nezákonné. Zatelefonujeme vám do Z., jestli ještě nezrušili svou stavební komisi." Půlhodinový služební hovor ušetřil panu M. zbytečnou cestu do Z., protože tam už stavební komis neměli. A ještě se divili: "Ale my tu máme přípis, že stavební komise skončily do konce května, tak jsme ji zrušili!" Hodní úředníci v Y. řekli panu M., že to tedy ještě budou zjišťovat, jak problém žumpy vyřešit, ať se optá za týden. Pan M. se zpátky domů do P. vrátil v pochmurné náladě, kterou si další týden dovolené kompenzoval heverováním střechy, betonováním podlah a jinými drobnými pracemi nespadajícími pod úřední dohled.

Po týdnu však hbitá státní správa jeho problém vyřešila: Obec Z. dostala příkazem od přednosty okresního úřadu v X., aby kvůli žumpě ještě svolala již dle zákona rozpuštěnou stavební komisi, v X. na to teď nemají čas. Tak se pan M. opět zaradoval - do Z. to má jen čtyři kilometry na jih a místní komise oproti okresnímu úřadu pracuje rychleji.

Proč se tedy ty komise rušily? Protože občané k posuzování žump, králíkáren a kůlen nemají patřičné odborné vzdělání. Na potřebné tříměsíční školení z vesnice žádného dobrovolníka nedostanete. Leda že by se našel starší spolehlivý občan, kterému zbývají pouhé dva roky do důchodu - pak se odborné vzdělání odpouští!

Pan M. pokračoval v jiných pracích na chalupě a říkal si: Ještě, že mám auto. Do X., Y. a Z. jezdí sice autobusy - ale ráno jeden tam a večer druhý zpátky. Do Z. jsou jen čtyři kilometry, ale autobusová zastávka na tuhle linku je daleko kilometry dva. Na výlet do každého z těchto obcí by padl jeden celý den - vždy jen ten úřední. Na bicyklu bych to možná taky zvládl - ale pro místní staroušky v tomhle hornatém terénu kolo není řešení.

Ten úředník v X. jednal protiprávně, když odmítl vyřídit žádost, kterou níže vyřídit nešlo. Jednal protiprávně, když přikázal svolat komisi, která už ze zákona neexistuje. Pan M. čeká na povolení ke stavbě žumpy. Bez povolení stavět nebude - jest to muž dbalý zákonů. Proto ho poněkud trápí, že dostane právně neplatný dokument. Hlavně však, že bude mít žumpu.

Nemáme prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu - dle mě proti smyslu zákona. Politikové typu Hurvínka a Máničky se chystají účelově měnit ústavu, aby mohli odložit jmenování prezidenta státu a aby nového prezidenta volil lid v referendu přímo. Lidu předloží správného kandidáta v médiích, která ovládají. Co je však nejhrozivější: I žumpy se stavějí rozhodnutím státních úředníků protizákonně!

A jak to s námi bude po Novém roce, až skončí okresní úřady a rázem vzniknou stovky nových "pověřených obcí" - vesniček našich střediskových? Jak to bude s nezákonnými žumpami a žumpami nezákonnosti?

Z toho se asi už posereme.

Psáno v Praze v červenci 2002


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: