Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 9.7.2002
Svátek má Drahoslava
  Výběr z vydání
 >ZAJÍMAVOST: NEST proti jadernému teroru
 >AUSTRÁLIE: Nevěra a politika po australsku
 >POLITIKA: Marvanová rezignovala, program koalice hotov
 >POLITIKA: Poslanecké prebendy
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Letní pražské pustiny
 >PSÍ PŘÍHODY: Upatlaná huba a čistoskvoucí gatě
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Problémy se žumpou
 >LIDÉ: Nezřídka disharmonické pravdy životopisců (část 2.)
 >ARCHITEKTURA: Malá ale skvělá
 >LETECTVÍ: Je libo malý náklaďáček An-70?
 >ARMÁDA: Rakousko kupuje Eurofighter
 >PŘÍRODA: Bojující zvířata (2)
 >EKONOMIKA: Pesimismus brání růstu
 >ZE SVĚTA: Kanadské zážitky (mezikapitola)
 >ZDRAVÍ: Léčba neplodnosti

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
9.7. Vláda ustavena, Dostál se udržel
(eff)

Že bude vláda upečena a jména budou zveřejněna se vědělo - ale přece jen dnes večer o překvapení nouze nebyla. Jedno překvapení je příjemné: Pavel Dostál zůstal v čele ministerstva kultury a to je moc dobře, protože spolu se Stanislavem Grossem a Jaroslavem Tvrdíkem rozhodně patřil k té kompetentnější části Zemanovy vlády. Kupodivu se ve vládě udržel Jiří Rusnok, který byl u Špidly v nemilosti svým prozemanovským postojem a koketérií s myšlenkou koalice ČSSD - ODS. Vzali mu ale finance a dali mu průmysl po Grégrovi - ten ovšem už patří dějinám. Kasu bude držel sociální demokrat Bohuslav Sobotka. Pavel Rychetský bude ministr spravedlnosti a Petra Buzková dostane školství. Jaroslav Palas osedlá podle očekávání zemědělství. Pokud jde o Dvojplošník, ten dostal šest křesel: Cyril Svoboda bude ministrem zahraničí, to se též očekávalo. Pofidérní, o zrušení si koledující ministerstvo pro místní rozvoj dostane Pavel Němec, to je ten poslanec, který potěšil jedny a rozezlil druhé návrhem na zvýšení rychlosti na dálnicích. Petr Mareš dostal do referátu "vědu a lidské zdroje", to je mi ale trafika! Miloš Kužvart tedy padl a na jeho místo nastoupí Libor Ambrozek. Vladimír Mlynář obdrží ministerský titul bez portefeje. Kdyby to nebyl náš pravidelný autor, ostřil bych si ftip.

Zatím se podařilo odsunout post "ministra zahraničí č. 2", který by se zabýval Evropou. On by tedy měl koordinovat chaotické pohyby jednotlivých ministerstev vůči Evropě, což není zas tak moc nerozumný nápad, ale zatím je to jedno drobné vítězství Dvojplošníku: Pan Evropa zatím nebude!
Legračně dopadl uvažovaný korporativní podpis 101 poslanců pod koaliční smlouvou (ten by je měl zavazovat k dálkově řízenému hlasování) : ten nápad připomíná pasáž z Hellerovy Hlavy XXII, kde vojáci museli podepisovat přísahu loyality před vstupem do kantýny. Rozhodnutí z dnešního večera je nádherným příkladem zamlžení nesmyslu. Usnesení je hlavolam pro IQ "o deset víc než Macek": idea bude projednána v poslaneckých klubech a kluby doporučí proceduru k níž se vyjádří poslanci v klubech a toto usnesení bude přílohou dohody. Dobrá. Takže to můžeme pustit z hlavy.

Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: