Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 10.7.2002
Svátek má Libuše
  Výběr z vydání
 >EKONOMIKA: Trh očekává snížení sazeb
 >MROŽOVINY: Kaťuše a jejich méně slavné sestry 1
 >FEJETON: Jak Amerika oslabuje sebe samu - Mission Impossible
 >POLITIKA: Odchod Marvanové je důsledek slabosti Unie
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Vedro v samoobsluze
 >PSÍ PŘÍHODY: Byl horký letní den...
 >FEMINISMUS: Žena je sama svojí příčinou nerovnoprávnosti
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Sázka na čínského draka
 >POLITIKA: Stranické zájmy nebo zájmy občanů?
 >POLITIKA: Starého medvěda novým kouskům nenaučíš!
 >NÁZOR: Kříže
 >POLITIKA: 6:11 není 8:8, aneb když dva dělají totéž, není to totéž
 >NÁZOR: Program za tři křesla v druhé řadě
 >LIDÉ: Boleslav I.
 >ZDRAVÍ: Dovolená a stres

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
10.7. Tak kolik budeme mít místopředsedů sněmovny?
(eff)

Vláda je ustavena, poslanci složili slib, dnes budou mít pauzu a čeká je volba vedení sněmovny. První volba ale byla už dnes. Volil se předseda volební komise a jím se stal - Pavel Hojda, komunista. Poslanec Jan Vidím z ODS neměl proti němu šanci. Volby byly veřejné, i ukázalo se, že nejenom sociální demokracie, ale i Unie svobody komunistu podpořila. Další hlasování budou neveřejná a těžko půjde dešifrovat, kdo koho a co podpořil.

Kolik tedy bude místopředsedů? Sociální demokraté chtějí šest, ODS navrhuje, aby se zachoval dosavadní počet tří. Navíc se ukazuje, že pro ty tři navíc, pokud to tak dopadne, nejsou peníze - rozpočet s třemi dalšími místopředsedy nepočítal. Komunisté mají zřejmě svého muže v čele jistého a stane se jím pravděpodobně Vojtěch Filip.

ODS jde zřetelně proti větru, který ve sněmovně fouká zleva. Otázkou je, kam dojde. Nedá se čekat, že koncept tří místopředsedů prosadí. Pro předsedu Klause to bude další pochmurné potvrzení o existenci "koalice 141". Budiž, třeba tomu tak v daném případě i bude. Ovšem pro ODS taky bude nebezpečné, když se do role "osamělého dubiska" vžije, začne si v ní libovat a bude k sobě poutat jen voliče z řad "poslední hrstky věrných". Pokud totiž zaujme vůči Špidlově vládě absolutně negativní postoj, tak fakticky potvrdí svoji izolaci "strany s nulovým koaličním potenciálem" a posílí roli komunistů. Ti se totiž stanou "těmi bez nichž to nejde" a po příštích volbách se už nebudeme bavit o tom, zda budou mít svého místopředsedu v parlamentě, ale o tom, kolik urvou míst ve vládě a jaká - zda vnitro, obranu nebo oboje. Teď to vypadá jako sci-fi, ale věřili byste před pěti lety, že budou mít čtyřicet poslanců ve sněmovně? Ani oni sami tomu nevěřili ještě letos na jaře.

Aston


HUDBA A ZVUK:
Forbína Obrana Mé vlasti
přípodoteky K otevření Pražského domu v Bruselu
recenze Mozart: Haffner Serenade, Divertimento K 188 (Pražský komorní orchestr,Harmonie českých filharmoniků); Antonio Vivaldi Barokní flétna (Yoshimi Oshima flétna, Sukův komorní orchestr)
ftipy
Jedno úterý s Bedřichem Smetanou, samozřejmě jen ve vzpomínkách a písemnostech
Vede Lubomír FendrychDalší články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: