Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 11.7.2002
Svátek má Olga
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Politická scéna v České republice (1)
 >POLITIKA: Oko orkánu aneb Prohlášení význačných osobností
 >POLITIKA: Problémy pravice u nás
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: My to tady tak nebereme
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Lidé prudiví a neprudiví
 >PSÍ PŘÍHODY: A je z něho mokropes
 >FEMINISMUS: Stojka po výplatě a skrblíkové
 >ZAMYŠLENÍ: Vznešené myšlénky olympijské zavládnou v Číně
 >POVÍDKA: Partyzánská vatra v popelníku
 >PŘÍRODA: Bojující zvířata (3)
 >POOHLÉDNUTÍ: Potíže s překladem do jakéhokoliv jazyka
 >PRAHA: Zahalená Němcová - záhadný protest
 >PENÍZE: Karta v tahu? No problem.
 >ZDRAVÍ: Lékař a trestní řízení
 >EKONOMIKA: Trh očekává snížení sazeb

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
11.7. Také dnes se budou rozdávat karty
(eff)

Je to taková druhá runda rozdávání karet. To velké rozdávání, to byly nejdřív volby a pak koaliční jednání a rozložení sil ve vládě. Dnes bude na pořadu dne rozdílení postů ve sněmovně, včetně toho nejdůležitějšího - jejího předsedy.

Václav Klaus jako už tolikrát v minulosti překvapil - na poslední chvíli oznámil, že postaví svoji kandidaturu proti doposud jedinému kandidátovi, Lubomírovi Zaorálkovi. "Bude to zajímavý pokus," řekl k tomu.

Bude to vskutku zajímavý pokus.
ODS sice volby nevyhrála, ale je to druhá nejvýznamnější strana. Politici, kteří cpou komunistu do místopředsednické funkce si berou k ruce jiný metr a tuto skutečnost opomíjejí. Bylo by rozumné a férové, kdyby vítězná strana stavěla premiéra (což činí) a druhá v pořadí předsedu sněmovny. Ústava nenařizuje ani jedno, ani druhé, prostě - slušelo by se tak. Dnes ale nebude rozhodovat fair play, natož pak pravda a láska. Rozhodovat budou konkrétní stranické zájmy, a ani z tohoto zřetele by nemusel být Klaus bez šance.

Sociální demokraté, přesněji - jejich poslanci, dříve než jejich ucho spočinulo středeční noci na polštáři, si měli před usnutím položit otázku: Nebudeme v bližší či vzdálenější budoucnosti ODS potřebovat? Většina 101 je tak trochu 100,5 a možná ještě méně, protože ve sněmovně by mohl vzniknout klub "ponížených a uražených" - jistě by v něm zasedla Hana Marvanová a vedle ní Miloš Kužvart, a to jsou kandidáti na členství v tomto klubu, o kterých se ví. Málem mezi nimi byl i Pavel Dostál - než Špidlovy sklaply v hlavě ty správné kontakty. Jak budou tito ponížení a uražení hlasovat při kriticky důležitých hlasováních? Nehodila by se podpora ODS? Předsednictvím Václava Klause by pozice sociálních demokratů neutrpěla, naopak, pro ODS by vzniklo "cosi jako závazek" a zmírnilo by se riziko, že by Špidla musel lézt po kolenou ulicí Politických vězňů v Praze (to není žert, tam opravdu je sídlo KSČM) s prosbou o podporu.

A je tu ještě jeden moment. Svým rozhodnutím Klaus jako by procitl ze stavu groggy, v němž očividně byl a vytáhl do boje. Ospalým politickým poměrům to může jen prospět.

Vítr zavál i na konferenci ODS o příčinách volebního neúspěchu. Nejzlobivějším mužem strany zůstává Přemysl Sobotka, který mezi hlavní příčiny neúspěchu staví opoziční smlouvu. Kdyby s takovou vervou vystupoval před rokem, přede dvěma, možná by volby dopadly jinak. Nicméně, i tak dobře.

Aston


HUDBA A ZVUK:
Forbína Obrana Mé vlasti
přípodoteky K otevření Pražského domu v Bruselu
recenze Mozart: Haffner Serenade, Divertimento K 188 (Pražský komorní orchestr,Harmonie českých filharmoniků); Antonio Vivaldi Barokní flétna (Yoshimi Oshima flétna, Sukův komorní orchestr)
ftipy
Jedno úterý s Bedřichem Smetanou, samozřejmě jen ve vzpomínkách a písemnostech
Vede Lubomír FendrychDalší články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: