Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 12.7.2002
Svátek má Bořek
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >POOHLÉDNUTÍ: Volba předsedy parlamentu.
 >EKONOMIE: Den daňové svobody, nebo spíše smutku?
 >POLITIKA: Politická scéna v České republice (2)
 >RODINA A PŘÁTELÉ: A je zas mizerné počasí
 >PSÍ PŘÍHODY: Když je cesta zarubaná
 >FEMINISMUS: Sexuální harašení
 >POLITIKA: Trocha historie pro pana Karáska
 >ZE ŽIVOTA: Okruh nakažených
 >DOPIS: Paní Jiřině Šiklové
 >SVĚT: Mladí v Afgánistánu
 >PENÍZE: Investorem snadno a rychle
 >ZDRAVÍ: Galgán lékařský
 >POLITIKA: Politická scéna v České republice (1)
 >POLITIKA: Oko orkánu aneb Prohlášení význačných osobností

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
12.7. Tajné přiznávání barev - volby ve sněmovně
(eff)

Už to vypadalo, že volby do vedení sněmovny se pohrouží do unylé nudy dle dohody upečené v Lidovém domě. Zvrtly se však do dramatu, jež dosud neskončilo, a prokázalo, že jinak jde život a jinak znějí dohody.

Jako automobilky znají "losí test", vyzkoušeli jsme si "Klausův test". Místo aby seděl v koutě a lízal si rány, šel Václav Klaus do předem nevyhraných voleb o předsedu sněmovny. První kolo - v tajných volbách bylo jen 99 hlasů pro Lubomíra Zaorálka a 76 hlasů pro Klause! Už v tomto hlasování tedy zklamal aritmetický volební výpočet a vazba na volební disciplinu. Václav Klaus mohl pokládat pokus za úspěšný - demaskoval údajnou jednotu svých protivníků. Cyril Svoboda se hned vyjádřil ve stylu "my jsme to nebyli". Mezi sociálními demokraty je údajně pět odbojníků, mezi nimi - opět údajně - Miloš Kužvart, do hloubi zeleného srdce roztrpčený.

Kdopak asi hlasoval pro Klause, ptali se všichni. Pokud nedošlo k nějakému divokému míchání hlasů a zájmů, museli to být komunisté - však taky jako jediný klub zasedl na půl hodiny parlamentní klub komunistický. Jistě jednal o nastávajícím kole. Výsledek? V druhém kole zvítězil Zaorálek těsnou většinou 101 hlasu proti Klausovi, jemuž 2 hlasy ubyly. Spekulace jdou do vidličky, dvojím směrem: buď dva odbojníci z řad soc.dem usoudili, že Špidlu dostatečně varovali a srovnali krok, anebo dva komunisté přidali polínko pod koaliční kotel. Buď jak buď, křehkost většiny se potvrdila. Pokud platí druhá varianta, vychází nám i váha komunistů coby jazýčku na vahách.

Komunisté ale taky nemají na růžích ustláno. Nezávislý poslanec Svatopluk Karásek ve skvělé řeči nasvítil komunistický program revanše v ostrém světle a jistě se zasloužil i o to, že Vojtěch Filip dostal směšných 44 hlasů v hlasování na post místopředsedy. Do křesla usedli po hlasování v pervním kole jen dva kandidáti, Jitka Kupčová (142 hlasů) a Jan Kasal (115). Hana Marvanová neprošla o vlas (98 hlasů) Němcová a Langer z ODS dostali jen 67, resp. 61 hlasů. Další kolo bude příští týden.

Výsledky jsou jaksi rozvrkočené. Těžko z nich soudit o nestabilitě sněmovny. Hlasovalo se přece jen o mocenské posty, nikoli o existenci sněmovny, nebylo to hlasování o důvěře, nehrozilo nebezpečí rozpuštění sněmovny. Jistě se dělaly šprajcy a naschvály, bylo to vzájemné cenění zubů a vrčení smečky, která bude spolu táhnout, ledaže by její základní zájmy byly ohroženy. O život to hlasování nebylo. Dvě strany, ODS a KSČM, testovaly do jaké míry jsou izolovány. Ukázalo se, že spíš podpoří KSČM občanské demokraty, než naopak - znamená to tedy, že nedošlo k žádné "superopoziční smlouvě". Posměšných 44 hlasů pro Filipa - to je skvělý výsledek, a zde je třeba ještě jednou ocenit vystoupení Svatopluka Karáska, který dokázal označit komunistický destruktivní program pravým jménem - a opřel se i o zákony, které jsou v tomto případě ignorovány.

Je ale třeba mít na paměti, že toto nebylo hlasování o nic životně podstatného. Koalice tvoří největší blok, nese odpovědnost. Ovšem i ODS nese odpovědnost za budoucnost a měla by si uvědomit, že se stranami koalice ji pojí to podstatné: všechno to jsou demokratické strany. Komunistická strana demokratickou stranou není, je to pozůstatek staré doby usilující o návrat staré doby, a jakmile přejde doba kočkování, měla by být odkázána tam, kam patří, tedy do kouta plného opovržení. Filipův volební debakl ukazuje, že si to potěšitelné množství poslanců uvědomuje. Zamyslet nad sebou by se měli ti tři, kteří jim dali hlas.

Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: