Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 13.7.2002
Svátek má Markéta
  Výběr z vydání
 >PENÍZE: Úvěrový registr prý zvýší domácí produkt
 >SERIÁL: Příběh zapeklitého starce 16
 >ALTERNATIVNÍ ENERGIE: Spoutáme energii p..ů?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Dosti bolo živnostníků!
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >POSTŘEH: Netyče
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >POOHLÉDNUTÍ: Volba předsedy parlamentu.
 >EKONOMIE: Den daňové svobody, nebo spíše smutku?
 >POLITIKA: Politická scéna v České republice (2)
 >RODINA A PŘÁTELÉ: A je zas mizerné počasí
 >PSÍ PŘÍHODY: Když je cesta zarubaná
 >FEMINISMUS: Sexuální harašení
 >POLITIKA: Trocha historie pro pana Karáska
 >ZE ŽIVOTA: Okruh nakažených

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
13.7. NÁŠ RYBNÍK: Týden v trapu
JITA Splítková

Tento týden se připomínaly v některých kruzích narozeniny protektorátního prezidenta Háchy. Byl to skutečně hrdina, jak někteří tvrdí nebo zbabělý muž bez kouska národního sebevědomí a hrdinství a nebo jen nemocný stařec, který vše myslel jinak a nemoc ho učinila nesvéprávným?

Prezident Beneš to viděl takto:
Nemám však v úmyslu se zde podrobně zabývat tím, jak došlo k 15. březnu. Nenáleží to k věcem, o nichž mohu dávati zprávu národu já. Celou historií 14. a 15. března 1939 odhalil a objasnil dostatečně průběh národního soudu v Praze a v Bratislavě s členy t. zv. protektorátní vlády české a slovenské, konaný během druhé poloviny roku 1946 a začátkem roku 1947. A i když jsem se v tehdejší době - v roce 1939 - neodvažoval veřejně konečného a definitivního úsudku o tom, co bude na konci této hrozné krise a války, jedna podstatná a zásadní otázka, v níž jsem svůj názor nikdy nezměnil a nezměním, mi byla hned naprosto jasná: Dr. E. Hácha, náš nejvyšší soudce a právník, president státu, a dr. Chvalkovský, jeho zahraniční ministr, v březnu 1939 obětovali ve své trestuhodné politické malodušnosti a nevzdělanosti mezinárodně i vnitřně stát, nemajíce k tomu ani práva, ani žádné legitimace a pověření. Tiso a jeho druhové se dopustili v téže chvíli záměrné ničemné zrady, vrazivše hanebně dýku do zad vlastnímu národu. Jsou věci práva a principy politické morálky, které se nikdy za žádnou cenu, ani za cenu jakýchkoli, ať předpokládaných, ať skutečných, oportunistických politických výhod, ani pod nejkrutějšími hrozbami a nátlakem - neobětují. Takovým právem a principem byl a je pro nás náš jednotný národní stát. Podpis, vzdávající se svobodného státu a přijímající protektorát český a slovenský, neodůvodní, neospravedlní a neomluví nikdo, nikdy a ničím.
(Edvard Beneš, Paměti od Mnichova k nové válce a k novému vítězství. Orbis, Praha 1947)

Šou musí pokračovat. Ve čtvrtek poprvé zasedal nový parlament. Jeho předsedou byl zvolen Zaorálek. Zasedání bylo nervózní, poslanci neustále tvrdili, že hlasovali jinak a zpochybňovali hlasování (pokud to tak bylo, tak jakou to tam mají techniku?). Vidím se neustále dral před mikrofon, v rámci svého zviditelnění mlžil, tak již dost zamlžený a nejednoznačný jednací řád sněmovny. Problém byl, že byli zvoleni jen dva místopředsedové a zbytek neprošel a poslanci nevěděli, co dál zda-li bod uzavřít nebo ne. Při sledování TV záznamu ze sněmovny, si člověk musel pomyslit: "No nazdar, když na první schůzi se hádají o prkotiny, a jejich jednací řád jde vysvětlit několika způsoby, to zas budou jimi vyprodukované zákony kvalitní."
V úterý se bude tedy opět volit. Strany trochu nepochopitelně na výběr dávají ty samé lidi.
Poslanecké kluby znovu nominovaly kandidáty, kteří neuspěli při dvoukolové volbě ve čtvrtek. V taktice, jak jim teď ke zvolení pomoci, se ale kluby liší - některé chtějí o podpoře kandidátů vyjednávat, jiné to neplánují. Do stanoveného termínu, kluby na- vrhly Ivana Langra, Miroslavu Němcovou (oba ODS), Vojtěcha Filipa (KSČM) a Hanu Marvanovou (US-DEU). Volba bude v úterý opět tajná a maximálně dvoukolová. Zvoleni budou kandidáti, kteří dostanou nadpoloviční většinu hlasů.

Možná znate ten vtip od kreslíře Kantorka - pes spí na podložce, řetěz má volně kolem sebe a páníček se ho ptá "Astore, kde máš boudu?!" Tak nějak absursně na mě působí zpráva ČTK: Zloděj vykradl Mohylu míru
Část cenné sbírky zbraní ukradl ve čtvrtek ráno z památníku Mohyla míru na Brněnsku neznámý pachatel. Zmizelo 15 historických střelných zbraní v hodnotě 1,2 miliónu korun, řekla policejní mluvčí. Výstava zrušena nebude, provoz památníku ale správa dočasně omezí. Většina ukradených zbraní pochází ze sbírek vojenského historického ústavu. Byly mezi nimi různé druhy pistolí, pušek a karabin z Anglie, Francie a Rakouska. "Je to pro nás velká škoda. Kdo si krádež objednal, byl znalcem v oboru," uvedl zástupce ředitele Okresního muzea Brno- venkov Jaromír Hanák.

EDDA - JITA Splítková


:-) Zde si vám dovoluji představit knihu a webprojekt Mýty v zrcadle vědy a fantazie aneb Co když to bylo takhle


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: