Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 16.7.2002
Svátek má Luboš
  Výběr z vydání
 >ARMÁDA: Příležitost pro české letectvo
 >POLITIKA: Vládní program a volba vedení Sněmovny
 >EKONOMIKA: Firemní skandály zatím nekončí
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: První stupínek
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Tajemný balíček ve schránce
 >PSÍ PŘÍHODY: Ono tam něco je
 >ARCHITEKTURA: Aktuálně - Nová dominanta Václaváku
 >SPOLEČNOST: Euroslivovice a fámy
 >SPOLEČNOST: Zpráva Jiřího X. Doležala
 >PRÁVO: Mezinárodní kriminální soud
 >PENÍZE: Utrácíme na dovolené
 >Neviditelný nepřítel v kašmírských polích
 >PŘÍRODA: Superzrak
 >ŽIVOT: Lékařské příběhy (1)
 >ZDRAVÍ: Křečové žíly

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
16.7. ARCHITEKTURA: Aktuálně - Nová dominanta Václaváku
Zdeněk Lukeš

Před pár dny byl dokončen dům na dolním konci Václavského náměstí v Praze. O projektu se vedly vášnivé diskuse. Kdysi tu stál dům, mnohokrát přestavovaný a upravovaný, za první republiky patřil Lyonskému domu hedvábí. Po válce ho přestavěl architekt František Marek a bylo v něm maďarské kulturní středisko. Kolem roku 1970 byl zbourán v souvislosti se stavbou trasy metra "A" (vestibul stanice Můstek se stavěl z povrchu, zbourány byly i domy v ulici Na Můstku).

Pak tu byla léta díra - ta původní úzká zv. Myší se silně rozšířila. Nový dům tu projektoval koncem 70. let arch. Pavel Kupka, pak se k tématu vraceli hlavně studenti architektury. Nepostavilo se nic.

Po převratu byl vrácen v restituci Lindtův dům, krásná raně funkcionalistická stavba arch. Ludvíka Kysely z let 1925-7 (my ji známe spíš podle jména Astra). Majitelé stavbu kvalitně opravili (arch. Kotík) a rozhodli se investovat i do novostavby v jejím sousedství. To je jistě správné, neboť tu byla jen holá štítová zeď. Architekt Kotík představil projekt novostavby a hned byl oheň na střeše. Dovolil si totiž ukončit nároží celého bloku věží. A ta prý - podle některých památkářů - je v centru Prahy zapovězena. Ve všech obdobích se věže stavět mohly, zvláště na nárožích, ale teď prý ne. Projektant udělal snad desítky variant. Nakonec se majitelé rozhodli vybrat jiného architekta pro průčelí. Zvolili si atelier Petra Malinského a Richarda Doležala. jejich projekt prošel i s věží, ale změnily se poněkud proporce stavby. Dům dostal skleněný plášť, který vytváří do myší díry hezkou křivku. Tady navíc fasáda zrcadlí oblohu, což úzký průchod opticky rozšiřuje. Dalším nápaditým motivem jsou zlaté vertikální lamely věže.

Jsou lidé, kteří skleněná průčelí nenávidí. Bojí se jich stejně, jako jiní třeba pavouků. Nechápu to. Sklo je krásný materiál a skleněné fasády mají i dva sousedi novostavby - funkcionalistické domy Lindtův a Baťův. Navíc - jak pěkně ukazují snímky syna Honzy - vznikají zajímavé efekty zrcadlením protějších domů. A věž? Proč ne? Je to protějšek Koruny. Novostavba samozřejmě nepracuje se secesními tvary, proto je tvar věže jiný. Myslím, že je to výborný dům a na Václaváku nebude dělat ostudu. A co si myslíte vy?

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998


Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: