Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 15.7.2002
Svátek má Jindřich
  Výběr z vydání
 >AUSTRÁLIE: Široké ulice.
 >TÉMA: Imigrace, asimilace a multikulturní fantasie.
 >ZE SVĚTA: Spěšné betlémské svatby
 >MROŽOVINY: Kaťuše a jejich méně slavné sestry 2
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Adrenalinový sport
 >PSÍ PŘÍHODY: Pes na svatbě
 >POLITIKA: Pravici porazil Cyril Svoboda
 >OHLAS: Odpovědnost
 >TÉMA: Světový četník
 >POVÍDKA: Bajka o rozumu
 >TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
 >PŘÍRODA: Dvoření se stavěním uměleckých děl (4)
 >PŘÍPODOTEK K SYTUACY: Pokémoni
 >ŽIVOT: Jak se hádat v samoobsluze a jine
 >ZDRAVÍ: Oddálení menstruace

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  Izrael  
 
15.7. ZE SVĚTA: Spěšné betlémské svatby
Yehuda Lahav

Betlém je tak tichý, jaký snad nikdy nebyl. V Betlémě platí zákaz vycházky. Nikdo neví, jak dlouho potrvá, kdy ho zruší a na kolik hodin. Nesmí se na ulici, nesmí se jezdit autem. Novinář, jenž se svolením vojenského velitele brázdí ulice, tu-tam vidí ženu polévající květiny v zahradě. Z okna, za žaluziemi mu přátelsky mává starší muž. Na konci ulice se najednou objeví malý náklaďák, vezoucí ovoce a zeleninu: řidič riskoval jízdu, doufaje, že mu žádný tank nezahradí cestu.
Ale život se nezastaví. I v obležení, i když je město obklíčeno, i v době zákazu vycházky lidé mezi sebou mluví, baví se, hádají se, milují se. Také Džihan Mitriová a Ramzi Huri se mají rádi, chtějí se vzít. Svatbu plánovali už před velikonočními svátky, pozvali víc než 400 hostí, ale situace byla napjatá, baziliku Narození, v níž chtěli svatbu uspořádat, obléhala armáda, svatbu museli odříci. A potom ještě třikrát: střílelo se, řetězy tanků duněly v úzkých uličkách anebo byl nařízen zákaz vycházky. Přes snad jedinou normálně fungující betlémskou institucí, místní televizi Nativity TV oznámili, že svatba bude odložena a že stejným způsobem oznámí její nový termín. Takové oznámení v televizi stojí 200 šekelů, tedy asi 40 dolarů. Ale jiná možnost informací neexistuje, pošta přece nefunguje. Nyní se už rozhodli, že obřad uspořádají, i kdyby zákaz vycházky zrušili jen na několik hodin. Ale nemají ke komu se obrátit, aby se dozvěděli, kdy se tak stane? V minulosti bylo možné obrátit se na izraelské vojenské velitelství; později vojenskou komandaturu vystřídala izraelská civilní administrace. I tam bylo možné co-to zařídit. Pak její místo zaujala palestinská autonomní správa. Ta nyní neexistuje. Na jejím místě nic není. Fantomová administrace. Snad se lze obrátit na izraelské velitelství pluku či brigády? Ale kde je to velitelství? A může se Palestinec dostat k veliteli?

Minulou sobotu o půlnoci Nativity TV ještě nevěděla, zda v neděli bude zákaz vycházky dočasně zrušen. V Hebronu prý ano, ale o Betlému ještě nepadlo rozhodnutí. Nakonec oznámili, že zákaz na několik hodin zrušen bude, ale bylo už pozdě: svatba se nekonala. Nevěsta, její sestry a matka totiž neměly čas jít ke kadeřníkovi. A bez toho je svatba zřejmě nepředstavitelná...
Mitriové jsou jednou z nejbohatších rodin v Betlémě. Hlava rodiny obchoduje šperkami a zlatem. Ze střechy šestipatrového, přepychově zařízeného domu, postavenému na kopci, je vidět z jedné strany Středozemní moře, z druhé - údolí Jordánu. Před několika lety měl pan Hannah Mitri rozsáhlé obchodní kontakty s Izraelem. Svatební šaty pro Džihán koupili v Tel-Avivu, v ulici Dizengoff. Potom celá rodina obědvala v přímořské restauraci v Jaffě. Když se snoubenec Ramzi po šestiletém studijním pobytu v Americe vrátil do Betlému, jeho otec mu zařídil obchod se suvenýry. Tehdy se ještě zdálo, že nastává hospodářský vzestup. Kde jsou ty časy! Nyní do Betlému turisté nepřicházejí.
Mitrioví se těší i nečekaným hostům. Hannah Mitri pouze upozorňuje: "Nesedejte si zády k oknu. Nikdy nelze věděr, kdy jím proletí zatoulaná střela". Co dělají v době zákazu vycházky? "Spíme a jíme", směje se Minette, hezká paní domu. Mluví se i o politice. "Zákaz vycházky je špatný nejen pro nás, nýbrž i pro Izrael", vysvětluje polovážně, položertovně pán domu. "Lidé sedí nečinně doma a z nudy dělají děti. Na každého mrtvého připadá deset novorozených..."
Co však dělají zamilovaní, musí-li čtyřikrát odložit svatbu? Vždyť natolik se ovšem izraelským mravům ještě nepřizpůsobili, aby spolu žili "jen tak", beze svatby. "Za ty dlouhé měsíce jsme se lépe poznali a máme se ještě více rádi", říká Ramzi. "Byly však i případy, když snoubenci za dlouhého nuceného čekání zjistili, že se k sobě vlastně nehodí. A stalo se, že i manželé se dali kvůli tomu rozvést".
A pak, jsou i jiné problémy a překážky, nejen zákaz vycházky. Například děda nevěsty Džihan je těžce nemocen. Udržují ho při životě pouze umělým dýcháním. Snad mu zbývá už jen několik dní či týdnů. Zemře-li před svatbou, pak podle tradice je třeba se sňatkem počkat aspoň půl roku.
Proto Mitrioví žijí ve stálé pohotovosti, aby při první příležitosti uspořádali spěšnou svatbu. Zrovna tak, jako v sousední Bejt Džalle Lidia Zarnová a její snoubenec Nader. Oni zdaleka nejsou tak bohatí jako Mitrioví. Odklady jim působí také finanční potíže: oznámení v televizi - 200 šekelů; kvůli odkladu vadnoucí kytičky - 2000 šekelů; svatební dorty - 2000 šekelů. Není divu, že snoubenec leží doma nemocný a nikoho nechce vidět. Sousedé říkají, že trpí "letargií kvůli odložené svatbě". A přece, jednou se jim skoro podařilo uzavřít sňatek. Nader ráno o šesté - ještě v době zákazu vycházky - chtěl vzít svou snoubenku ke kadeřníkovi a přinést její svatební šaty. Jenže ho zastavili vojáci. Nezatkli ho, jen mu vzali klíč vozu. Nader přišel pěšky domů, vzal náhradní klíč a přivedl vůz domů. Ale svatba byla fuč.
V několika následujících dnech zůstal zákaz vycházky v platnosti. Důstojník na vojenském velitelství řekl: "Dostali jsme výstrahy, že teroristická skupina připravuje atentáty v okolí". Džihan a Ramzi. Lidia a Nader a všichni ostatní se opět marně připravovali. Květiny zvadly. Dorty zkysnuly.
Ale nakonec i v Betlémě bude svátek, budou svatby. A jak se říká - konec dobrý, všechno dobré.
Yehuda Lahav, Tel-Aviv


Další články tohoto autora:
Yehuda Lahav

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: