15.7. Po analýze jako po vejprasku
(eff)
Veřejné mínění se hnulo doleva, míní vnitrostranická analýza ODS výsledků voleb. "Důvody tohoto stavu jsou jednak dopady hospodářské transformace na široké vrstvy veřejnosti, jednak nepřátelské naladění médií vůči ODS a tradiční levicová inklinace české společnosti," cituje analýzu ČTK. Dále to jsou spory mezi pravicovými stranami a "hodnocení opoziční smlouvy". Pak se v dokumentu uvádí nejasně definované příčiny, jako je "nejasně definovaná politika" a "závěr kampaně".
Nezaujatý pozorovatel asi pocítí cosi jako smutek nad těmito slovy. Čiší z nich bezútěšná bezradnost a hledání alibi. Spory mezi pracvicovými stranami? Vždyť už ta první ne-ODS-strana, tedy nebožka ODA, byla "ODS pro ty, kteří nemají rádi Václava Klause". Její nástupkyně Unie svobody neměla a dodnes nemá jiné opodstatnění, než to, že nechce mít nic společného s Václavem Klausem. Nepřátelské naladění médií? Snad ani nemá smysl připomínat, jak dlouho média podporovala ODS ve víře, že ODS je nositel toho hlavního transformačního proudu. Právě zklamání vyvolalo nevrlou reakci, právě všechny ty nedůslednosti a kompromisy a ústupky a "české cesty" a v posledku "euro-realismy" vybudovaly kolem ODS hradbu nedůvěry. Obávám se, že tato "analýza" hradbu nedůvěry ještě zvýší.
Slovo "obávám se" je upřímné.
Asi nejzajímavější je bod, týkající se faktu, že "ČSSD má v čele žebříčku popularity několik politiků, kdežto ODS téměř nikoho". To slovo "téměř" je jasně nepatřičné. Krátce - ODS nemá absolutně nikoho. Ironie: analýzu vypracoval tým ve složení Miroslav Beneš, Jan Koukal, Hynek Fajmon, Václav Mencl a Martin Říman. Zkuste jít do hostince Na růžku a zeptejte se, komu ta jména něco řeknou.
Není to nic, z čeho by se měl radovat ten, kdo to myslí s budoucností republiky dobře. Krize toho, čemu se možná nesmyslně, ale tradičně říká pravice, je vážný společenský problém.
Aston
|