Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 16.7.2002
Svátek má Luboš
  Výběr z vydání
 >ARMÁDA: Příležitost pro české letectvo
 >POLITIKA: Vládní program a volba vedení Sněmovny
 >EKONOMIKA: Firemní skandály zatím nekončí
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: První stupínek
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Tajemný balíček ve schránce
 >PSÍ PŘÍHODY: Ono tam něco je
 >ARCHITEKTURA: Aktuálně - Nová dominanta Václaváku
 >SPOLEČNOST: Euroslivovice a fámy
 >SPOLEČNOST: Zpráva Jiřího X. Doležala
 >PRÁVO: Mezinárodní kriminální soud
 >PENÍZE: Utrácíme na dovolené
 >Neviditelný nepřítel v kašmírských polích
 >PŘÍRODA: Superzrak
 >ŽIVOT: Lékařské příběhy (1)
 >ZDRAVÍ: Křečové žíly

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
16.7. ZDRAVÍ: Křečové žíly
Gabriela Maděričová

Křečové žíly (varixy) jsou naběhlé a zvětšené jasně viditelné žíly pod kůží. Nejčastěji jsou postiženy povrchové žíly na dolních končetinách, zvláště na zadní a vnitřní straně lýtka.

Varixy na menších žilách jsou viditelné skrze kůži jako namodralá až načervenalá síť jemných linek vycházejících v různých směrech z jednoho zdroje. Větší křečová žíla vypadá jako zauzlený nafialovělý provaz. Jsou častější u žen než u mužů.

K tvorbě křečových žil přispívá a zhoršuje je zejména dlouhé stání, obezita, těhotenství, vysoký krevní tlak, nedostatek vlákniny, vitaminu C a bioflavonoidů (obsaženy v kyselém ovoci) ve stravě, vysoký krevní tlak, ale jejich vznik je bohužel podporován také dědičností.

Klasickou léčbou jsou elastická obinadla či kompresivní punčochy. To jsou stahovací pryžové punčochy, které zmírní bolesti a zabrání dalšímu rozšiřování žil.  Dále se používají sklerotizační injekce, jejichž účelem je srůst žilních stěn a uzavření žíly. Ty ale účinkují převážně na malé žíly.

Křečové žíly se dají také operačně odstranit. Onemocnění se nicméně bude nadále vracet, pokud se neodstraní jeho příčina. Prostředkem k snižování pravděpodobnosti vzniku a k léčbě mírnějších případů je omezování tlaku na žíly - zejména by se mělo zamezit dlouhému stání či sezení a zvedání těžkých břemen. Nohy by se měly zvednout, kdykoli je to možné a alespoň 10-15 minut denně by se měly nohy dát na úroveň srdce – nejlépe při lehu na zádech či podpíráním několika polštáři.

 Žíly by neměly být zaškrcovány dáváním nohy přes nohu nebo nošením přiškrcujících ponožek a podkolenek. Neměly by se nosit boty s vysokými podpatky. Příznaky, jako oteklé kotníky a celkový pocit bolesti dolních končetin, mohou být zmírněny pomocí individuálně odzkoušených podpůrných punčoch, po dobu stání.

Plavání, jízda na kole a chůze spolu se speciálními cviky pro dolní končetiny jsou účinnou léčbou. Stravu je nutno upravit tak, aby obsahovala dostatek vlákniny, vitaminů, rutinu a citrinu. Nejlépe vyhovující je vegetariánská strava se zvýšenou konzumací pohanky, bobulovitého ovoce, citrusových plodů, česneku, jablek, otrub, luštěnin, rýže, bezvaječných těstovin, celozrnného chleba, ořechů, semínek a listové zeleniny. Omezit by se měly rafinované sacharidy obsažené v sušenkách, koláčích, dortech apod. Je nutné vyhýbat se konzervovaným a upravovaným potravinám, smaženým jídlům, tabáku, alkoholu a soli. Z vitaminů a potravinových doplňků je, jak už bylo řečeno, důležitý vitamin C a bioflavonoidy (pro cévní stěnu), zinek (dá se nahradit dýňovými semínky, podporuje hojení), vitamin E, lecitin a koenzym Q10, které podporují krevní oběh v nohách. Doporučuje se také mrkvová šťáva, odvar z pohankových slupek či čaj z květu kaštanu koňského.

Pomáhají obklady z povařeného sušeného nebo čerstvého kořene kostivalu lékařského nebo obklady z odvaru z kůry bílého dubu. Ty se po dobu třech měsíců střídavě čtrnáct dní přikládají a vynechávají. Účinné jsou také koupele ráno a večer, kdy střídavě mácháme nohy v teplé a ve studené vodě. Důležité jsou cviky, které odkrvují přetížené nohy (např. svíčka a šlapání na kole) a pravidelná chůze, protože podporuje krevní cirkulaci v dolních končetinách.

Další informace naleznete zde
Další články tohoto autora:
Gabriela Maděričová

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: