Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 16.7.2002
Svátek má Luboš
  Výběr z vydání
 >ARMÁDA: Příležitost pro české letectvo
 >POLITIKA: Vládní program a volba vedení Sněmovny
 >EKONOMIKA: Firemní skandály zatím nekončí
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: První stupínek
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Tajemný balíček ve schránce
 >PSÍ PŘÍHODY: Ono tam něco je
 >ARCHITEKTURA: Aktuálně - Nová dominanta Václaváku
 >SPOLEČNOST: Euroslivovice a fámy
 >SPOLEČNOST: Zpráva Jiřího X. Doležala
 >PRÁVO: Mezinárodní kriminální soud
 >PENÍZE: Utrácíme na dovolené
 >Neviditelný nepřítel v kašmírských polích
 >PŘÍRODA: Superzrak
 >ŽIVOT: Lékařské příběhy (1)
 >ZDRAVÍ: Křečové žíly

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
16.7. Máme o vládu víc a o vládu míň
(eff)

Prezident Havel odcelebroval nástup Špidlovy vlády a ta pak nasedla do autobusu a odjela do Lán poklonit se památce prezidentovi nejprezidentovitěhjšímu, totiž T.G.Masarykovi. Téhož dne Výkonná rada ODS rozpustila dosavadní stínovou vládu a dala si termín do konce září sestavit stínovou vládu novou.

Byla to stínová vláda nebo vláda stínů? Abychom jí nekřivdili, stínová ministři, tedy jakobyministři v opozici, mají málo příležitosti na sebe pozitivně upozornit. Ministr obrany Tvrdík, kupříkladu, získal přízeň veřejnosti tím, jak starostlivě pomrkával a vraštil čelo nad stavem armády. Hned se ozval potlesk. Stínový ministr obrany Petr mohl jenom sekundovat a říkat, že to Tvrdík nedělá nejhůř. Tím se ale miláčkem národa stát nemůže. Mimochodem - všímáte se, jak vehementně se lidovci cpou zpátky na ministerstvo obrany? To asi Tvrdík brzy domiláčkuje, leda že by je zavřel hlídat sklad plynových masek.
Výkonná rada ODS projednávala i analýzu volební kampaně. Rozpaky nad dokumentem jsem vyjádřil už v pondělí. Miroslav Macek ve svém Viditelném Mackovi v pondělí napsal:
Analýza volebního neúspěchu ODS jistě poctivě vyjmenovala řadu jeho příčin - některé přímo, některé opisem až oklikou - to, co nepojmenovala vůbec je příčina valné části těchto příčin: Václav Klaus a další staří matadoři ODS (včetně mne) už nedokáží (mimo tvrdé voličské jádro) přesvědčit další občany, jejichž hlasy jsou ovšem nezbytně zapotřebí ke vstupu do vlády, o svém "drivu", o svém odhodlání, zápalu, tahu na branku, vůdcovství, o tom, že jim jde o věc prostřednictvím moci a nikoliv o moc a výhody z ní plynoucí. Pokud se stávající vedení nezachová státnicky a neuvolní prostor pro nové lidi ( byť s rizikem, že u voličů také nemusejí uspět), zůstane tato analýza jen soupisem příznaků bez stanovení diagnózy a hlavně bez návrhu terapie.

Při této příležitosti bych povzdechl nad případem nedávno minulým: ODS měla populárního a schopného a nezprofanovaného muže, kterého m.j. mohla postavit proti populárnímu Grossovi a Buzkové, totiž pražského primátora Jana Kasla. Místo toho ho vyštípala, v podstatě dohnala k jakémusi Sarajevskému atentátu II. a do opozice proti sobě. To neprospělo a nadále neprospěje ani ODS, a jak čekám ani Kaslovi samotnému. A na Kaslovo místo primátora po dnešní volbě usedne "hvězda ODS" - jménem Igor Němec. To už je skutečný výsměch, to je jako kdyby kapitán Titanicu zvolal - jedna díra nestačí, směr nový ledovec, plnou parou bum!

Aston


HUDBA A ZVUK:
Forbína O umění odejít
přípodoteky naši muzikanti zase v Bruselu; Tylman finalistou Mezinárodní hudební soutěže
recenze Alessandro Rolla Sonatas (A. Bessa viola, M. Mosca violoncello); Mozart (Afflatus Quintet)
ftipy
Sukovci zase v Praze a ještě o všeličems I.část …s Ludmilou Vybíralovou
Řídí Lubomír FendrychDalší články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: