Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 18.7.2002
Svátek má Drahomíra
  Výběr z vydání
 >SČÍTÁNÍ LIDU: 1515 - Sčítání skončilo, zapomeňte
 >POLITIKA: Slabá koalice, slabší opozice
 > POLITIKA: Pohled na polistopadový vývoj u nás
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Sbohem, Slovensko
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Další multikino na Smíchově
 >PSÍ PŘÍHODY: Zmoudření, nebo stařecká lenost?
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Zdraví jako kšeft.
 >VYPRÁVĚNÍ: Pověst o skalní nevěstě
 >MÝTY: Od Arachné k českému comicsu
 >TÉMA: Zpověď političky
 >EKOLOGIE: Smrtící polibek
 >PŘÍRODA: Kladení pachových stop
 >SPOLEČNOST: Ženský hlas
 >PENÍZE: Bankomatová invaze
 >PŘÍRODA: Na Sibiři označen první černý čáp

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
18.7. ZDRAVÍ: Cestujeme s antikoncepcí
Jiří Široký

Uskutečnit cestu z kontinentu na kontinent v dnešní době představuje maximálně tak finanční problém – ne technický.

Při těchto cestách také dochází ke změně časových pásem a tím k posunu času. Během pár hodin se lze ocitnout v zemi, kde je třeba o sedm hodin více než doma. Aby byla hormonální antikoncepce účinná, je důležité ji brát neustále ve stejnou dobu. Správné řešení tudíž je přičíst či odečíst časový rozdíl od původního času „braní antikoncepční pilulky“ a tento nový čas dodržovat. Ne vždy se to však podaří. Pokud se jedná o antikoncepci, která obsahuje 2 složky (estrogen i gestagen), může být časový odstup mezi dvěma polknutými tabletami až 36 hodin. Pokud se ale jedná o antikoncepci obsahující pouze gestagen, je zde maximálně 3hodinová tolerance.

Časový posun může být někdy tak nešťastný, že předchozí doporučovaný postup by pravidelné užívání pilulek zbytečně komplikoval. Komu by se chtělo vstávat ve tři ráno. V takovém případě lze využít dvanáctihodinovou toleranci a pokud se časový posun do ní vejde, pilulky se polykají stejnou dobu jako vždy.

Příklady pro názornost:
Po Evropě a Středomoří, se pilulka užívá ve stejnou hodinu, na kterou je žena zvyklá. (Časový posun je 1 maximálně 2 hodiny, což je „v toleranci“). Ale v New Yorku je o 6 hodin méně. Dívka zvyklá užívat pilulku v 8 hodin ráno by ji musela brát ve dvě po půlnoci, aby dodržela 24hodinový interval. To zrovna pohodlné není. Ale může ji klidně užívat v 8 hodin ráno newyorského času, protože 6hodinový posun je taktéž „v toleranci“. Doba mezi užitím dvou pilulek nikdy nesmí překročit 36 hodin, aby zůstala zachována její spolehlivost. Tzv. minipilulky vyžadují trošku komplikovanější přístup. Doba mezi dvěma polknutími malé kuličky nesmí překročit 27 hodin. Jestliže je časový posun delší než zmiňované tři hodiny, lze spolknout „mezipilulku“ za 12 hodin od poslední pravidelné a další „řádná“ pilulka bude následovat v obvyklou dobu místního času.

Během cestování se můžeme setkat i s dalšími nečekanými záležitostmi jako je např. exotická strava a tím i dost často zvracení či průjem či, ještě lépe, obojí. V případě, že dojde ke zvracení do 3 hodin po požití antikoncepční tablety, je snížena její účinnost. Ta je snížena i při průjmu. V těchto případech je nutné používat při sexuálním styku i nějakou další formu antikoncepce - například kondom. Ten se ale doporučuje používat vždy – hormonální antikoncepce totiž nezabrání přenosu pohlavních chorob…

A ještě jedna věc je při cestování s antikoncepcí dobrá – vozit alespoň 2 balení - každé v jiném zavazadle. Tím se minimalizuje možnost, že dotyčná zůstane v cizině bez antikoncepce, na kterou je zvyklá. Pokud však i k tomu dojde, je nutné se obrátit na nějakého místního lékaře. Ten se může ocitnout v rozpacích, protože stejné tablety mohou mít v různých zemích různé názvy, proto je dobré si tyto názvy před cestou zjistit a nedát mu šanci… Dobré je opsat si z krabičky přesné složení přípravku. Pokud je místní lékař alespoň trochu na výši, pak doporučí stejné pilulky (i když se jmenují jinak), nebo poradí ty nejpodobnější dostupné. Všechny pilulky se ve všech zeních světa neprodávají. Zapomnětlivost by neměla kazit radost z cestování.

Další informace naleznete zde
Další články tohoto autora:
Jiří Široký

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: