Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 17.7.2002
Svátek má Martina
  Výběr z vydání
 >EKONOMIKA: Koruna bude v krátkém horizontu stabilní
 >MROŽOVINY: Kaťuše a jejich kapalinové sestřenice 1
 >EVROPA A USA: Spolupráce nebo konflikt?
 >EKONOMIKA: Stát, jemuž má smysl platit daně
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Hodně zanedbaný trávník
 >PSÍ PŘÍHODY: Ve výkonu služby
 >POLITIKA: Překryv a rozdíly Koalice-ČSSD, programový výsledek v Koaliční dohodě
 >PŘÍRODA: Vystopovat jídlo
 >PENÍZE: Libra, euro, dolar nebo rubl?
 >ŽIVOT: Lékařské příběhy (2)
 >VÝROČÍ: Před 62 lety se narodil Ringo Starr
 >POLEMIKA: Půlkilová bibliografická rarita
 >PRAHA: Kampa-rampa k Sovovým mlýnům nebude
 >KOMENTÁŘ: Nová vláda
 >KUPODIVU: Soubor neužiteečných znalostí

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
17.7. Nepoměry poměrného zastoupení, anebo To jsou poměry!

Šest místopředsedů na dvě stovky poslanců, to je očividný nesmysl a pobuřuje o to více, že ho poslanecká sněmovna přijala jen proto, aby se do čela mohl taky dostat předseda komunistické strany, tedy té strany, která vnímá polistopadový vývoj bez výhrad negativně a chystá desetileté období "mimořádných opatření". V úterý se konaly další volby místopředsedů. Ivan Langer (ODS) dostal 161 hlas, což je v pořádku, když uvážíme, že ODS je druhá nejsilnější parlamentní strana. Vojtěch Filip dostal 105 hlasů. Budiž, když se hraje na poměrné zastoupení, je to přinejmenším v mezích pravidel, ať si o nich myslíme cokoli. Hana Marvanová prolezla až na druhý pokus a do vedení sněmovny se tedy taky dostala. Úplný plot však vyrostl kolem Miroslavy Němcové (ODS), v prvním kole dostala 69 hlasů, v druhém 61.

Ivan Langer by si musel naplivat do tváře, kdyby se zachoval jinak než se zachoval - že odmítl funkci, dokud dohodnutý princip poměrného zastoupení nebude dodržen. Tato schválnost je hanba nového zákonodárného sboru. Pánové a paní poslankyně by těžko vysvětlovaly, oč je Miroslava Němcová horší a méně důvěryhodná, než Hana Marvanová, která co do ztřeštěnosti si málo zadá s Pipi Punčochatou a hlavně než Vojtěch Filip.

Václav Klaus přivedl stranu do izolace, to je zřetelné. Ale pořád je ODS významná strana s legitimním mandátem od podstatné části voličstva. Samozřejmě, že to co poslanci provedli je legitimní, ale nezapomeňme, že kromě legitimity existuje cosi i jako slušnost. Kdo jiné ponižuje, sám sebe ponižuje, tohle by aspoň čtenáři bible z řad lidovců mohli vědět.

Navíc - na volbu místopředsedů je vidět. Podobné "procesy" bezpochyby proběhnou ve výborech. Pak by si zvláště ta hrstka unionistů měla uvědomit, že skákání po mrtvole je zábavné, ale jen do určité míry. Mohlo by se totiž stát, že v rámci tohoto radostného honu na lišku se uštve liberálně-občanská (nechci užít slova "pravicová") varianta.

A i lidovcům a unionistům by se krušně žilo ve státě s jedinou alternativou, totiž Špidla nebo Grebeníček.
O občanech ani nemluvě. Jenže občané udělali nebo neudělali své při volbách a nyní mohou zase jen přihlížet. Podotkněme ještě, že podle agentury Factum dvě třetiny těch, kteří nepřišli k volbám (a podpořili tak propad občanských stran ve prospěch komunistů) uvedlo, že je znechutilo chování politiků. Po dnešku si mohou do černé knížky udělat další čárku.

Aston

Další články tohoto autora:

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: