Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 19.7.2002
Svátek má Čeněk
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >ÚVAHA: Žít skoro 100 let aneb už se těším na -špidlisty-.
 >POLITIKA: Klausova dobrá analýza?
 >POLITIKA: Rudo-duhová koalice na obzoru
 >POLITIKA: Zpověď občanských demokratů není úplná.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Bída letních dešťů...oops!
 >PSÍ PŘÍHODY: Potopeň není nic, co by mělo zajímat pejsky
 >EKOLOGIE: Všechny barvy nenávisti
 >SHERWOOD: Situace není zoufalá
 >LIDÉ: 130. výročí narození krále pochodů Julia Fučíka
 >HUDEBNÍ RECENZE: Waitsův dvojitý zásah
 >NÁZOR: In flagranti
 >PŘÍRODA: Milování
 >PENÍZE: Rychle nebo levně?
 >ZDRAVÍ: Jezte čokoládu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
19.7. Po výborech přišly na řadu komise
(eff)

Hlasování o stálé komisi pro sdělovací prostředky proběhlo "dietní cestou" - jediný hlas "ne" pochází od Jana Kasala, 179 hlasů bylo pro. V komisi zůstává poměrné zastoupení, takže tu zasedne Kateřina Dostálová jako Miroslav Grebeníček jako Hana Marvanová. O vyváženost je tudíž postaráno. Nicméně žádné spací období na tuto komisi nečeká.

Zájem stran vládní koalice o veřejnoprávní média je zřetelný, nepokrytý. V návrhu Koaliční smlouvy se zavazují "zachovat veřejnoprávnost Českého rozhlasu, obou programů ČT a ČTK". To je stanovisko zásadně důležité. Jedna z interpretací tzv. "televizní krize" 2000 - 2001 totiž vychází z předpokladu, že politické a ekonomické skupiny reprezentované vedením ODS usilovaly o privatizaci přinejmenším jednoho doposud veřejnoprávního kanálu ČT. V té době jmenovitě Unie svobody, ale i mnozí předáci lidovečtí a sociálnědemokratičtí stáli na straně vzbouřenců - a ospravedlňovali své vměšování do záležitostí veřejnoprávní televize právě ochranou veřejného zájmu proti privatizačním tlakům. Nyní je toto stanovisko stvrzeno Koaliční smlouvou.

Pochyby však vzbuzují další body. Vládní strany hodlají "zhodnotit dosavadní působení veřejnoprávních sdělovacích prostředků a zejména jejich rad s důrazem na požadavek nestrannosti, vyváženosti a plnění veřejné služby". Proč budou hodnotit? Komise parlamentu pro sdělovací prostředky by z titulu své funkce asi měla mediální rady sledovat a kontrolovat a hodnotit jaksi průběžně, pořád. Proč tedy se smluvní strany zavazují k nějaké "superkontrole" Rad? Z dalšího odstavce dokonce plyne, že už dopředu vědí, jak hodnocení dopadne: S nestranností, vyvážeností a plněním veřejné služby je to bledé, a je tudíž třeba "novelizovat zákony o veřejnoprávních sdělovacích prostředcích". Je třeba došlápnout i na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání a novelizovat příslušný zákon!

To je znepokojující závěr. Britská helsinská skupina pro lidská práva zkoumala situaci na české mediální scéně už z kraje roku 2001. Z jejího dokumentu citujme: "Mnoho lidí předpovídá, že před příštími všeobecnými volbami, které se mají konat v červnu 2002, dojde k rozkladu opoziční koalice. /…/ V ČSSD je identifikovatelná skupina poslanců, kteří by to přivítali a rádi by padli do náručí Čtyřkoalici. /…/ Budoucnost České televize i budoucnost celé České republiky leží v rukou malé skupiny politiků, kteří jsou připraveni dostat se v blízké budoucnosti k moci."

K "padnutí do náruče" vskutku došlo, a připomeňme, že požehnání Unii k němu dal jeden z prvních Jan Ruml, který v době televizní krize přespával na půdě veřejnoprávního média ve spacáku. Snahy o zásah jsou tedy dopředu oznámeny. Jak dopadnou? Laskominy jsou jistě veliké - ale zůstává tu realita doslova pofidérní vládní většiny. Ta poskytuje naději, že žádný z vlčáků ani zleva ani zprava, ani z vládní koalice, ani z opozice se kořisti nezmocní.

Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: