Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 19.7.2002
Svátek má Čeněk
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >ÚVAHA: Žít skoro 100 let aneb už se těším na -špidlisty-.
 >POLITIKA: Klausova dobrá analýza?
 >POLITIKA: Rudo-duhová koalice na obzoru
 >POLITIKA: Zpověď občanských demokratů není úplná.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Bída letních dešťů...oops!
 >PSÍ PŘÍHODY: Potopeň není nic, co by mělo zajímat pejsky
 >EKOLOGIE: Všechny barvy nenávisti
 >SHERWOOD: Situace není zoufalá
 >LIDÉ: 130. výročí narození krále pochodů Julia Fučíka
 >HUDEBNÍ RECENZE: Waitsův dvojitý zásah
 >NÁZOR: In flagranti
 >PŘÍRODA: Milování
 >PENÍZE: Rychle nebo levně?
 >ZDRAVÍ: Jezte čokoládu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Ekologie  
 
19.7. EKOLOGIE: Všechny barvy nenávisti
K. Šůlová, V. Kotecký

Ivan Brezina, muž, který se vyznačuje hlavně tím, že nesnáší ekologické organizace, jim v posledním Neviditelném psu vytýká snad všechno, co jej napadlo: vratné lahve, ODS, pesticidy, Koalici, atomové elektrárny, financování charit i Šumavu. Alespoň některé body si zaslouží reakci přinejmenším proto, že autor místy prostě lže.

Temelín a Šumava

Začněme drobnostmi: "jen Temelín ušetří třináct vlaků uhlí a čtyři vlaky vápence denně", tvrdí Brezina. Smyšlenka. Ušetří, pokud ČEZ odstaví své uhelné elektrárny. Opakovaně ale přiznal, že to neudělá. Temelín pouze zvýší jeho už nyní více než třicetiprocentní export elektřiny.

Nebo Šumava: "začátkem ledna se poslanec Ambrozek pokusil…protlačit pozměňovací návrh Hnutí DUHA…požadovali zřízení obecně prospěšné společnosti, která by se o [šumavský národní] park starala. Ministr Kužvart varoval, že by do ní správa parku musela ze zákona vložit pozemky a lesy. Proběhla by tak skrytá privatizace parku, otevírající prostor k vytunelování dřeva za pět miliard korun." Hrůza. Jenomže autor lže. Správa parku má zůstat státním úřadem. Obecně prospěšná společnost by pro ni pouze zajišťovala zakázky, které nyní dělají privátní firmy, třeba kácení a sázení stromů. Účel? Zabránilo by se tak komerčnímu tlaku na vyšší těžbu dřeva. Vložení pozemků a lesů do o.p.s. návrh výslovně vylučoval - což mimochodem Brezina prokazatelně věděl.

Vratné lahve

Terčem kritiky je též Hnutím DUHA prosazovaná změna zákona, která má po vzoru řady evropských zemí podporovat vratné lahve. Konzultanty EU zpracovaný návrh studie prý zjistil, že "nevratné lahve jsou…až čtyřikrát šetrnější." Analýza, kterou má Brezina na mysli, je dost pochybná a obsahuje řadu omylů: například na různých místech textu uvádí odlišné hodnoty pro tentýž údaj. Ostatně údajné vyšší náklady v ní nejsou způsobeny ekologickými dopady, ale především hypotetickými ekonomickými náklady dopravní kongesce. "Hnutí DUHA si proto vymyslelo, že Evropská komise studii odmítla (distancovala se od ní jediná referentka!)." Lež jako věž. Kolegové se dopisem dotázali evropské komisařky pro životní prostředí, co si o textu myslí. V oficiální odpovědi se od něj distancovala ředitelka příslušného odboru.

Přitom jiné údaje, například dánské studie, šetrnost vratných lahví potvrzují. Souhlasí s tím i domácí výsledky. Ty však pocházejí z analýzy zpracované na základě údajů dodaných výrobci pro potřeby diplomové práce Vysoké školy ekonomické, což se Brezinovi - kdo ví proč - strašlivě nelíbí. Navíc tvrdí, že pocházejí přímo z diplomky (která ostatně dostala cenu za nejlepší českou práci roku v oboru), což je opět výmysl.

Mimochodem od doby, kdy Poslanecká sněmovna o zákoně jednala, přijali nová opatření na podporu vratných lahví v Německu, Nizozemsku i na Slovensku.

Pesticidy

"Vědci se domnívají, že právě ony [některé typy pesticidů] mohou být příčinou řady varovných zdravotních trendů včetně rapidně se snižující kvality spermatu a rostoucího počtu případů určitých druhů rakoviny", cituje Brezina údajné "předvolební informační listy" Hnutí DUHA (informační listy o pesticidech neměly s volbami nic společného a ty volební se zase pesticidy vůbec nezabývají). Prý máme zamlčovat, že všechno může být jinak.

Zamlčuje ale Brezina - že vedle citované opatrné formulace se v informačním listu na toto téma rovněž píše: "není jisté, zda příčinou jsou právě chemické látky narušující účinek hormonů. Známé mechanismy působení, laboratorní experimenty a zkoumání divokých zvířat, ale také výsledky u různých skupin lidí však toto podezření podporují." Text se ostatně opírá o původní citace několika desítek příslušných vědeckých prací.

Autor vytahuje triumf: Dána Bjorna Lomborga, podle kterého příčinou klesající kvality spermatu nejsou chemické látky, nýbrž sexuální revoluce. Možná. Ale poznamenejme, kdo je Lomborg: dánský Brezina, nesmiřitelný kritik vědců, kteří se životním prostředím zabývají. Za druhé si čtenář zaslouží vědět, že údajné alternativní vysvětlení nepochází z vědecké literatury, nýbrž od Lomborga (odborníka na volební statistiky a teorii her) samotného. Proti němu stojí klasická interpretace, užívaná běžně v desítkách vědeckých prací.

Za třetí právě pasáž o spermatu dobře demonstruje, jak Lomborg manipuluje s fakty. Selektivně vybírá některé údaje a jiné zamlčuje. Uvádí dílčí data z jednotlivých lokalit, nikoli souhrnné analýzy, jež statisticky hodnotily soubory výsledků z několika desítek prací. Cituje klíčovou americkou studii, ale pouze jako vedlejší odkaz na údaj o problému, kterým se primárně nezabývala. Klíčovou skutečnost - že měla za úkol ověřit původní výsledky o trendu koncentrací spermatu, kterou Lomborg zpochybňuje, potvrdila je a prokázala, že skeptiky uváděné jiné faktory statisticky nehrají roli - jaksi nezmiňuje.

Nakonec se dozvíme oblíbený argument agrochemických společností, že omezení pesticidů naopak způsobí rakovinu, protože lidé budou jíst méně ovoce a zeleniny. Jenomže to by je už nyní museli statisticky méně často konzumovat třeba zákazníci ekologického zemědělství. Pokud je nám známo, nic tomu nenasvědčuje.

Přitom Brezina, který straší zákazem pesticidů a menší spotřebou zeleniny i ovoce, zapomíná čtenáře informovat, že debata se chemických postřiků obecně vůbec netýká. Jde pouze o skupinu tzv. endokrinně disruptivních sloučenin, kam patří jen několik procent typů těchto látek. Navíc nejrozšířenější jsou u nás atrazin, užívaný na kukuřici, alachlor (převážně řepka), acetochlor (kukuřice), carbendazim (hlavně obiloviny, řepka a cukrovka) a chlorpyrifos (především řepka). Takže s ovocem a zeleninou to nebude tak žhavé.

Koalice, ODS, ČSSD a zelení

Stejným stylem článek končí. Před volbami prý Hnutí DUHA vedlo kampaň s "ústředním tématem…výzvy k nevolení občanských demokratů." Lež - před volbami jsme nikde nevyzývali k podpoře ani hlasům proti některé konkrétní straně. Poté Brezina dovozuje, že účelem bylo pomoci Koalici, která "aktivistům slíbila tři a půl miliardy".

Klíčový důkaz: "'Toxické hlasování poslanců ODS nabízí skvělou příležitost, které by mohla využít především Koalice,'" napsal v březnu v MF Dnes Vojtěch Kotecký", odhaluje Ivan Brezina. Za prvé aby tento argument získal, musel záměrně vypustit konec citované věty: "i sociální demokraté". Kdyby tuto část nezamlčel, spolupráce s Koalicí by se poněkud rozplynula. Za druhé zamlčel kontext. Odstavec, odkud zmiňovaná slova pocházejí, u voličů nepropaguje ani Koalici a ČSSD. Obrací se totiž naopak na - politiky. Oběma uskupením radí, aby se ekologickým tématům začala věnovat. Přirozeně, prosazovat životní prostředí mezi priority úřadů, politických stran a dalších institucí patří mezi náplň práce efektivní zelené organizace.

A tři a půl miliardy? Koalice prý astronomickou částku slíbila v Brandýské deklaraci. Tam se ale o penězích píše pouze jedno: Hana Marvanová a Cyril Svoboda se zavazují, že státní podporu neziskovému sektoru udrží nejméně na současné úrovni.

Ostatně ředitel Hnutí DUHA podepsal veřejnou výzvu šestnácti kulturních a společenských osobností doporučující voličům, aby zvážili, zda nedat hlas Straně zelených. Ukázkový projev člověka, který se právě prodal konkurenční koalici a výměnou za miliardy státních korun pro ni vede volební kampaň, že?

Karolína Šůlová a Vojtěch Kotecký
autoři působí v Hnutí DUHA

Psáno pro Respekt a Neviditelného psa


Další články tohoto autora:
K. Šůlová V. Kotecký

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: