Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 20.7.2002
Svátek má Ilja
  Výběr z vydání
 >SERIÁL: Příběh zapeklitého starce 17
 >POLITIKA: Komu pomáhají přídavky?
 >LEGRACE: Říkanka pro EU
 >ZDRAVÍ: Doktor smrt
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak to bylo s potřebným monopolem Knižního velkoobchodu
 >FEJETON: Stanu se bulíkem!
 >POZVÁNKA: Pro chytré a zvídavé mozky
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >ÚVAHA: Žít skoro 100 let aneb už se těším na -špidlisty-.
 >POLITIKA: Klausova dobrá analýza?
 >POLITIKA: Rudo-duhová koalice na obzoru
 >POLITIKA: Zpověď občanských demokratů není úplná.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Bída letních dešťů...oops!
 >PSÍ PŘÍHODY: Potopeň není nic, co by mělo zajímat pejsky
 >EKOLOGIE: Všechny barvy nenávisti

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
20.7. ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak to bylo s potřebným monopolem Knižního velkoobchodu
Jan Kovanic

Vážení páni novináři,
musím se ozvat k aféře kolem Knižního velkoobchodu. Byl jsem jeho zákazníkem. (Pracuji na směny a ve svém volnu prodávám knížky.) Celkem jsem měl asi patnáct dodavatelů, ale "Knižní velkoobchod,s.p.," byl bezkonkurenčně nejhorší. Jeho byrokratický aparát si vystačil sám a prodávat knížky bylo, zdálo se mi, pro něj vedlejší záležitost. Jako prodejce knih doufám, že konečně začne po privatizaci plnit pružně svoji distribuční úlohu. Jako plátce daní jsem rád, že stamilionové ztráty z jeho činnosti, nebudou placeny ze státního rozpočtu (z mých peněz!).

Už 23.1.1992 jsem poslal redaktorovi Mladé fronty Dnes panu Martinu Nezvalovi několik poznámek k jeho rozhovoru s ing. Burdátšem z KV, který byl v MFD uveřejněn předchozího dne. Ing. Burdátš měl představu, že se dluhy KV jednoduše odepíšou, armáda jim dá do vínku své sklady a hlavně, že zůstane zachován "potřebný" (já říkám zločinný) monopol. Ze svého dopisu si dovolím ocitovat:

Nechť je generální distributor. Ať je založen a řízen kýmkoli, ale ať není státní a hlavně ať nemá nic společného s tou příšerou, kterou je Knižní velkoobchod, s.p. Přehršle jeho útvarů ve dvaceti různých objektech není schopna se domluvit ani mezi sebou. Monopol je špatný, a monopol KV, s.p. je navíc neschopný. Jestliže nabízí jako novinku knihu, kterou má vydavatel již čtyři měsíce rozebranou a na trh uvádí její druhé vydání, znamená to, že v monopolních skladech KV,s.p. vždy ležela (i když se vše prodalo) třetina roční produkce knih ! Vždycky mě může vzít čert, když slyším nebo čtu, jak lidi, kteří vloni prošustrovali třičtvrtě miliardy korun, hovoří opovržlivě o "stánkařích", kteří maximálně utratí rodinné úspory. Blahosklonná nabídka těchto "odborníků", že i nadále pevně povedou loď naší knižní kultury, mě děsí. Roní krokodýlí slzy nad stavem, o nějž se valnou měrou sami přičinili. (Konec citace)

Podobně laděný dopis jsem odeslal i panu ministru Uhdemu. Ukončil jsem ho slovy : "Vážený pane ministře, rozežeňte je." Pan ministr mi dne 18.2. pod čj. 134/92 velmi decentně odpověděl ("...Nedostatek disponsibilních finančních zdrojů s.p. Knižní velkoobchod, o němž se ve svém dopise zmiňujete, je průvodním jevem dnešního přechodného období. Organizace byla zařazena už do tzv. první vlny privatizace podniků...")

Privatizační projekt, který předložilo vedení KV, nakonec neschválilo ani ministerstvo kultury. A to je dobře. Ale zdá se, že boj nekončí. A že se pod jednou korouhví shromažďuje už známé bratrstvo. Tentokrát je možné zabít dvě mouchy jednou ranou - nebylo by špatné zbavit se i toho příliš inteligentního Macka. Vážení páni novináři, nenechte se do toho zatáhnout!

PS ještě k ceně, za kterou byl KV prodán : Myslím si, že výsledná tržní cena by mohla být z důvodu abnormálně vysokých zásob nakonec i nižší. Zdá se, že původní projekt s nimi nepočítal.

Psáno v Praze dne 15. září 1992
Odesláno faxem
Vyšlo zkráceno v MFD v Dopisech v pátek 18. září 1992

Poznámky 2002:

Ano, ano, milé děti, byly časy, kdy nebyl ani Internet, ani e-mail, a příspěvky do novin se musely odesílat faxem.

Že by se "vážení páni novináři" nedali zatáhnout do mediální štvanice na člověka? Že by si nevymýšleli, nepřekrucovali informace, nelhali? Předevčírem Macek, včera Šrejber, zítra kdokoli - ale musí to být výhradně člen ODS nebo její sympatizant. Aspoň si tak vynahradí to chrochtání blahem, které dnes předvádějí, když je za ouškem šimrá nová koaliční vláda, krasavice inteligentní...


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: