Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 20.7.2002
Svátek má Ilja
  Výběr z vydání
 >SERIÁL: Příběh zapeklitého starce 17
 >POLITIKA: Komu pomáhají přídavky?
 >LEGRACE: Říkanka pro EU
 >ZDRAVÍ: Doktor smrt
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak to bylo s potřebným monopolem Knižního velkoobchodu
 >FEJETON: Stanu se bulíkem!
 >POZVÁNKA: Pro chytré a zvídavé mozky
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >ÚVAHA: Žít skoro 100 let aneb už se těším na -špidlisty-.
 >POLITIKA: Klausova dobrá analýza?
 >POLITIKA: Rudo-duhová koalice na obzoru
 >POLITIKA: Zpověď občanských demokratů není úplná.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Bída letních dešťů...oops!
 >PSÍ PŘÍHODY: Potopeň není nic, co by mělo zajímat pejsky
 >EKOLOGIE: Všechny barvy nenávisti

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
20.7. NÁŠ RYBNÍK: Týden v trapu
JITA Splítková

O tom, že blesk bije častěji do vysokých stromů, než do volné země, víme už od mala, ale do všech stromů nebije hrom stejně často. Oblíbeným stromem blesku je prý dub.
V pondělí vydala ČTK tuto až neuvěřitelnou zprávu:
Neobvyklý případ zasažení bleskem řeší policisté ze Šumperku. V bouři, která se přehnala ze soboty na neděli nad Jeseníky, zasáhl a zabil elektrický výboj stádo krav, které se schovávaly pod stromem. Odborníci konstatovali, že nic podobného nepamatují. "Pod stromem zahynulo 22 krav, čtyřicetiletý majitel zemědělské firmy z Hynčic vyčíslil škodu na 300. 000 korun," řekl mluvčí šumperské policie Zdeněk Theimer. Podle něj policie zkoumá, zda krávy nemohly přijít o život i jiným způsobem, ale nepovažují to za pravděpodobné. Podle odborníku je zásah celého stáda bleskem málo pravděpodobný, ale možný.

Ve zprávě se nehovoří pod jakým stromem se ty ubohé přežvýkavky schovávaly. Podle lidových moudrostí blesk nebije do buku.
Jen pro zajímavost - v letech 1934 až 1937 v Anglii se jakýsi dr. S.T. Dark z Botanického ústavu rozhodl zjistit, jestli skutečně blesk nebije do všech stromů stejně. A tak se pod jeho vedením začal v Anglii provádět soupis všech stromů, do nichž uhodil blesk.
Podle výsledků tohoto jejich průzkumu vyplývá, že jsou stromy dvojí, do jedněch blesk bije s oblibou, do druhých zřídka nebo vůbec ne. Do dubu bije blesk ze všech stromů nejčastěji. Po něm následují jilmy, pak borovice, topoly, vrby a jasany. Zato nenašel dr. Dark ani jeden buk, břízu, koňský kaštan nebo cesmínu, jež by byly bleskem jen škrábnuty.
Logické vysvětlení je v hustotě dřeva a obsahu vody v něm a dále v obsahu minerálů v půdě, na které stromy rostou - a tím pádem se stávají lepšími, či horšími vodiči...
Tohle bohužel nikdo těm kravkám neřekl. Ono se vůbec neříká věcí, ale o to víc se jich šušká...

Když bulvární noviny Super začínaly, byl u toho Klaus i nějaká ta subretka jako Lucka Bílá a "celebrity" našeho uměleckého světa... a tak vůbec důležití lidi... se na jeho křtinách nechali vidět. Teď končí! Jestlipak bude nějaká pohřební hostina? Se ztrátou 50.000.000.-kč, která po Superu zbude asi moc tancovat nebudou.
Nějaký jejich redaktor novinám Právo řekl: "Byly tady hodně vysoké platy. I já to dělal jen kvůli penězům. Věděl jsem, že to žádnou velkou budoucnost nemá..." Tristní, ale odpovídá to proklamované novinářské úrovni - pro peníze.
Šuškalo se, že to jsou noviny na jedno a to předvolební použití pro jednoho ambiciózního a zapšklého pana profesora... že by?

Dále se mluvilo a šeptalo, že (čtyř)dvoukoalice je jen Potěmkinova vesnice pro voliče.
Místopředseda Senátu Jan Ruml (US-DEU) ve středu připustil, že se jeho strana na podzimním republikovém shromáždění odpoutá od lidovců. K tomu, proč by unionisté mohli jít do senátních voleb zvlášť, v BBC řekl: "Ta značka (Koalice) ve volbách příliš neuspěla. S neúspěšnou značkou jít za několik měsíců znova do voleb, to nedoporučuje ani laik v politice." Dodal, že s lidovci hodlá unie nadále spolupracovat, ale zváží samostatnější dráhu.
A pak, že co je šeptem, to je čertem... Pravda se asi jen šeptá?

Dalším tématem, o kterém se ví, ale nemluví, a když mluví, tak jen málo, je pedofílie a katolická církev. Skandály se množí po celém světě, a tak se to už pokryteckým prelátům a katolické církvi nedaří tutlat. Poslední případ je u nás ze středy:
HRADEC KRÁLOVÉ - Šestatřicetiletý římskokatolický duchovní z Trutnovska podle policie sexuálně obtěžoval tři místní dívky. Policisté ho v těchto dnech obvinili z pohlavního zneužívání a ohrožování mravní výchovy mládeže, sdělila včera policejní mluvčí. Podle ní od roku 2000 do letošního dubna opakovaně osahával jednu nyní třináctiletou a dvě patnáctileté dívky, a to přes oděv i na holém těle. (ČTK)
Zřejmě berou do důsledku a po svém Nechte ke mě přijít maličkých... (na toto téma více v připravovaném článku).

Na téma kněží, církev a pokrytectví toho bylo napsáno. Klasik praví:
DUCHOVNÍCH LIDÍ MEZI KŘESŤANY TĚLESNOST. "Poďme tedy," řekl sem, "ať já se na ně samy, jak doma krom katedry věci své spořádané mají, podívám; vím, že jim tam aspoň žádný nevyměřuje a nepřekáží." I vstoupíme tam, kdež sami kněži bydleli, a já mysle, že je modlící se a zpytující tajemství najdu, nalezl sem pohříchu, ani teď po peřinách rozváleni chrápí; tamto za tabulemi rozsázeni hodují, až do němoty do sebe cpajíce a lejíce; jiní provodí rejry a skoky; někteří měšce, truhly, komory vycpávají; jiní se s freji a bůjnostmi obírají; někteří s připínáním ostroh, tulichů, kordů, ručnic zacházejí; někteří s psy a zajíci se honí; takže nejmenší čas s biblí trávili, někteří sotva ji kdy do rukou brali, učitelé však písem se jmenujíce. Což spatřiv já, řekl sem: "Ach nastojte mého hoře! Toto-liž ti vůdcové do nebe a příkladové k ctnostem býti mají? Ale najdu-liž pak co v světě, v čemž by šalby a podvodu nebylo?" To uslyšavše někteří z nich, a že na jejich irregulární život naříkám, porozuměvše, šilhavě na mne hleděti a reptati začali: hledám-li pokrytců a povrchních nějakých svatáčků, abych jich jinde hledal, oni že vědí, jak i v kostele povinnost svou konati, i doma a mezi lidmi lidsky se chovati. Takž sem mlčeti musil, patrně sic vida, že to potvorství jest, na komži pancíř, na birýtě lebku; v jedné ruce zákon, v druhé meč, po předu Petrovy klíče, po zadu Jidášů měšec nositi; mysl v písmě vybroušenou, srdce v praktikách vycvičené; a jazyk plný nábožnosti, oči plnů bůjnosti míti.
Jan Amos Komenský: LABYRINT SVĚTA A RÁJ SRDCE, Kapitola XVIII. Poutník prohlédá náboženství křesťanské

EDDA-JITA Splítková


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: