Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 22.7.2002
Svátek má Magdaléna
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Česko-německé vztahy v létě 2002.
 >IZRAEL: -Intifáda- prohloubila nedůvěru - ale ne o moc
 >MÉDIA: Vysílací rada ve víru virtuální reality
 >POLITIKA: Parlamentní volby v roce 2002
 >RODINA A PŘÁTELÉ: V pátek padl rekord
 >PSÍ PŘÍHODY: Co se stane, když čokla podceníte
 >TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
 >POLITIKA: Vstříc novému osudu.
 >MROŽOVINY: Kaťuše a její kapalinové sestřenice 2
 >ZAMYŠLENÍ: Smutek z politika
 >PŘÍRODA: Tomu to voní, tomu to smrdí
 >OHLAS: Kouřit?
 >PENÍZE: Jde investovat bez rizika?
 >Slavomír Horák: Kudy (ne) prodávat turkmenské bohatství?
 >ZDRAVÍ: Marihuana a riziko velké deprese

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
22.7. Pidizločin se dá odpracovat
(eff)

Za krádež bochníku chleba by šel Jean Valjean zametat do nemocnice a Victor Hugo by neměl o čem napsat Bídníky. Přišli bychom sice o čtenářský zážitek, ale jeden lidský život by se vyvíjel - přinejmenším jinak, než jak bylo v románu popsáno.

Trest tohoto typu může mít pozitivní vliv na člověka v zásadě slušného, který z těch či oněch důvodů uklouzl. Nešťastnou náhodou, z nerozumu, ze zstřeštěnosti, těch příčin může být tisíc a jedna. Na psychiku takového člověka může mít "trest prací" dobrý efekt. Je to přece jen trest, a připomíná, že se v životě za všechno dříve či později platí. Potrestaný člověk je alespoň na nějakou dobu přenesen do jiného prostředí - tak říkajíc normálního. Je to všední život, jen jiný, než v jakém se běžně pohyboval. Ve vězení je život zcela jiný, deformovaný a taky deformující. Veřejně prospěšná práce dává lidem příležitost, aniž by nad proviněním paní Spravedlnost lhostejně mávla rukou. Zároveň ale vyžaduje sebekázeň, a jak bylo řečeno zkraje, slušnost v jádru srdce. Je brzy na hodnocení - uvidíme, jako pocit v komunitě potrestaných převáží: zda iluzi "tak jsem z toho vyklouz", anebo odhodlání "už nikdy více". Netroufnu si to odhadovat.

Alternativní tresty schvaluji a myslím si o nich jen to dobré - především to, že fungují ve společnosti která má v sobě hodně kázně. Je dobře, že se u nás zavedly a že se aplikují. Podle toho, jak to s nimi dopadne, se hodně dozvíme o tom, jaká ta naše společnost je. Moc bych si přál, abychom se dozvěděli dobrou zprávu.

Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: