Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 23.7.2002
Svátek má Libor
  Výběr z vydání
 >K DISKUSI: Co zejména pohání mohamedánské fundamentalisty
 >POLITIKA: Čísla, o kterých média před volbami mlčela…
 >POLITIKA: Proč nemá ODS populární politiky
 >VĚDA: S jadernými motory k planetám
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Nestydatost hada na jedenáct
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Technický pokrok v oboru dětských kočárků
 >PSÍ PŘÍHODY: Když se vstává v pět
 >TÉMA: Naostro - na tupo
 >EKONOMIKA: Po extrémním poklesu může přijít růst
 >ARCHITEKTURA: Twin Towers Memorial v New Yorku
 >PŘÍRODA: Krvavá hostina
 >FEJETON: Kolik stojí vesmír?
 >POLITIKA: Pohled z Kanady
 >SCI-FI: J. M. Troska o rozpínavosti národů
 >PENÍZE: K moři, na kolo či na divokou řeku

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
23.7. Semtex na tebe, hyeno!
(eff)

Pokud se zítra neprobudíme a nezjistíme, že v pondělí bylo 1. apríla, jsme svědky největší aféry od roku 1989 a dost možná, že se shodneme, že v tomto prostoru k něčemu podobnému nedošlo nikdy. Stalo se, že politici uráželi a pomlouvali, stalo se, že pomlouvaného vláčeli po soudech a musel zaplatit soudní výlohy, vyhrožovali a zastrašovali. Ale aby politik najal na novináře vraha a řešil s ním problém, zda je lépe pisálka vyhodit do povětří Semtexem nebo ho zastřelit - ne, toto se u nás ještě nestalo. Sabina Slonková, která spolu s Jiřím Kubíkem unikla trestnímu stíhání v souvislosti s "aférou Olovo" jen o vlas, měla skončit v hrobě.

Zabita měla být Sabina Slonková, ze spiknutí je nejvíce podezřelý Karel Srba, donedávna prominent Kavanova ministerstva zahraničí. Už z tohoto prostého konstatování vyplývá, že jde primárně o aféru minulé vládní garnitury, nikoli současné vládní sestavy. Po skandálu s Českým domem se Srba odporoučel z ministerstva zahraničí, ovšem jeho napojení na okruh Zemanových poradců jistě neskončilo. Byl to přece on, kdo zásadním způsobem figuroval ve vyděračské aféře zvané "případ Štiřín", kdy Šloufův člověk, premiérův poradce Jaroslav Novotný vydíral tehdejšího ředitele zámku ve Štiříně Václava Hrubého a snažil se ho donutit, aby vyrobil falešné důkazy proti Josefovi Zieleniecovi. Nuže, nový premiér Vladimír Špidla hned po nástupu energicky se Šloufovým houfem zametl. Ani to, že se Karel Březina postaral pro Šloufa a jeho lidi o zlatý padáček, není skandál této garnitury, ale minulé: Špidla Březinu vyhodil z Úřadu vlády. Bude to ale první velká aféra Špidlovy éry, pokud případ bude - jako mnoho jiných - zameten pod koberec a nikomu se nic nestane.

Případ nespadl z nebe. K domácímu studiu vřele doporučuji knihu Velmi Hrubý Štiřín, ve které novinář Ota Sládek a vyhozený ředitel štiřínského zámku Václav Hrubý shromáždili dokumenty (včetně zvukových) a svědectví o Karlovi Srbovi a celé plejádě dalších lidí, spojených se šloufovskými kruhy Zemanova podsvětí. Začalo to jedním nenápadným vydíráním jednoho nenápadného ředitele zámku. A skončilo to pokusem o vraždu. V té knize je anatomie psychiky lidí, kteří měli tak dokonalé politické krytí, že nabyli dojmu, že se jim nemůže nic stát.

Třeba opravdu nemůže. To poznáme podle výsledků vyšetřování.

Aston


HUDBA A ZVUK:
Forbína skepticky o reprodukčních řetězcích
přípodoteky Boni pueri aneb čeští muzikanti v Japonsku, Jižní Koreji a USA
recenze Čajkovskij Smyčcový kvartet č. 1, Borodin Smyčcový kvartet č. 2 (Kvarteto města Prahy); Fibich Symphonies 1, 2, 3; At Twiilight, A Springitme Tale (Tikalová, Kalaš, Pražský filh. sbor, Česká filharmonie - Šejna)
ftipy
Sukovci zase v Praze a ještě o všeličems... II. díl s Ludmilou Vybíralovou
Vede Lubomír FendrychDalší články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: