Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 24.7.2002
Svátek má Kristýna
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Atlantickou nebo habsburskou cestou?
 >ZAMYŠLENÍ: Solidarita nebo novodobé jánošíkoství?
 >TÉMA: Přídavky draze adresně.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Hry a superhry
 >PSÍ PŘÍHODY: Možná je to znamení osudu, ale co znamená?
 >MROŽOVINY: Zjevení baroka
 >KALAMITA: Povodeň v Olešnici
 >ZÁBAVA: Nakupujete, pánové?
 >MEJLEM: ohlasy a názory
 >PŘÍRODA: Podvody a lsti
 >ZE ŽIVOTA: Taková normální valná hromada.
 >RECESE: Zemanův kodex
 >EKONOMIKA: Koruna nebude slabší
 >PENÍZE: Zajištěné fondy - Je z čeho vybírat?
 >KOMENTÁŘ: Slonková a Srba

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
24.7. Jedno malé plivnutí do polévky
(eff)

Dostávám na mobil bleskové zprávy ČTK. Někdy se zdráhám uvěřit: jako například, že na Sabinu Slonkovou se chystala politicky motivovaná vražda... Domníval jsem se v první chvíli, že jde o nějakou resesistickou esemesku. Totéž mě napadlo, když jsem četl, že Václav Havel nepřímo vyzval Kavana k odchodu, nejspíš z funkce ředitele zeměkoule. Že by něco takového prezident republiky řekl dřív, než skončí vyšetřování případu?

No a vidíte, je to pravda.
Po všech svých zkušenostech z dávné i nedávné minulosti s Janem Kavanem, s jeho zvláštními vazbami a personální politikou, by bylo na místě, aby se Jan Kavan zamyslel nad svou způsobilostí vykonávat některé z funkcí, které zastává, tlumočil Ladislav Špaček, co řekl Václav Havel.

Pozoruhodná formulace. Neváže se přímo na případ Slonkové, váže se na zkušenosti "z dávné i nedávné minulosti".
Copak asi znamená tato pýtická věta, přednesená věrným Špačkem? Co je personální politika, chápeme. Karel Srba, proslavený svou činností na ministerstvu zdravotnictví, se dostává vlivem pozitivně lustrovaného Miroslava Šloufa do klíčové pozice na ministerstvu zahraničí. To je jasné a vědělo se to od začátku. Co je ale "dávná minulost"? Dávná minulost, o té se můžeme dočíst v knize KATO, příběh opravdového člověka. Víc si mohou přečíst sovětští, pardon, dnes už ruští soudruzi, pardon, kolegové a skoro spolučlenové v NATO, kteří ještě před listopadem 1989 uklidili nejzajímavější část svazku KATO do Moskvy. Ty jsou asi těžko přístupné. Dostupnější by mohly být pro Václava Havla spisy, které odnosili v taškách chartisté po listopadu 1989, jak vyplynulo z veřejného prohlášení polistopadového ministra vnitra Richarda Sachera. Třeba by se tam o Katově činnosti našlo a druzi z odboje by pravděpodobně mohli informace poskytnout, pokud je Václav Havel už dávno nemá.

Pozoruhodné ale je, že Havel přichází s výzvou typu "děkujeme, odejděte" teď. Když měl pochybnosti o "zvláštních vazbách", proč se o vyjasnění Kavanovy pozice nepostaral dřív, tedy v podstatě kdykoli za dobu jeho prezidentování v četných formách tohoto státu? Kdo se mohl - více než on - dopídit pravdy o Kato-ově "zvláštních vazbách"? Kdo se mohl o zjednání světla v temnotách a odhalení pravdy zasadit víc, než on, který má pravdu v referátu?
Z tohoto zorného úhlu je dnešní Havlova poznámka, tlumočená přes mluvčího, přinejmenším zbytečná. Je to zřejmě signál pro zahraniční publikum, přinejmenším tu část publika které Havla vnímá jako hlasatele pravdy a lásky, aby nebralo Kavana příliš vážně.
Je to takové malé namydlení schodů.
Takové plivnutí do polévky.

Aston


Vzkaz od strýčka Pedra z Ameriky:
Kdo si koupil před rokem za $1000.00 akcie Nortelu, má teď $49.00.
Kdo koupil Enron, má za původních $1000.00 jen $16.50.
Pokud jde o Worldcom, tomu zbylo $5.00.
Pokud jste si nakoupili za $1000.00 Budweiser, tedy pivo, ne akcie, a během roku ho vypili a vrátili zálohované plechovky po 10 centech, máte teď $214.00.
Na základě této úvahy investuji teď to pořádného chlastu a vracím zálohované plechovky a flašky.
Pedro.
HUDBA A ZVUK:
Forbína skepticky o reprodukčních řetězcích
přípodoteky Boni pueri aneb čeští muzikanti v Japonsku, Jižní Koreji a USA
recenze Čajkovskij Smyčcový kvartet č. 1, Borodin Smyčcový kvartet č. 2 (Kvarteto města Prahy); Fibich Symphonies 1, 2, 3; At Twiilight, A Springitme Tale (Tikalová, Kalaš, Pražský filh. sbor, Česká filharmonie - Šejna)
ftipy
Sukovci zase v Praze a ještě o všeličems... II. díl s Ludmilou Vybíralovou
Vede Lubomír FendrychDalší články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: