Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 25.7.2002
Svátek má Jakub
  Výběr z vydání
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Vo co gou?
 >ZAJÍMAVOST: Slova jako nedokonalý nástroj komunikace
 >TÉMA: Jak přimět zajatce k výpovědi?
 >BYDLENÍ: Křečkův "bytový" útok na demokracii
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Bum do vrby
 >PSÍ PŘÍHODY: Čokl si neuvědomuje míru mé štědrosti
 >TÉMA: Sex v náboženstvích a církve (1.část - pederastie)
 >POLITIKA: Česká budoucnost
 >AFÉRA: Smrdí to poněkud
 >PŘÍRODA: Lháři
 >ZE SVĚTA: Kanadské zážitky (10)
 >HISTORIE: Číselné hrátky interpretů
 >ŚKOLY: Jak to chodí na Maltě
 >PENÍZE: Kolik stojí stoprocentní hypotéka
 >PŘÍRODA: Česká expedice „obatůžkovala“ na Sibiři tři černé čápy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
25.7. Já mám sílu, ty máš sílu, sejdeme se v...
(eff)

Já mám sílu, ty máš sílu, sejdeme se v... Devětsilu, takto vzniklo za první republiky ostře levicové seskupení umělců. Na základě podobné ideje jednají zástupci pravicových sil ODA, Cesta změny, Evropských demokratů a snad i někteří unionisté a členové Pravého bloku. Jsou to "prakticky všechny" liberálně orientované skupiny, řekl k tomu předseda ODA Michael Žantovský.

Je to příspěvek do diskuse na téma "osud pravice v Čechách".
Na zprávě ČTK, z níž čerpám tuto informaci, je zajímavé, že ve výčtu zúčastněných chybí ODS. To je v množině "prakticky všechny" dosti značný výpadek. ODS, třebaže se dostala do izolace a třebaže volí mollovou tóninu svého nápěvu a vsází zřetelně na taktiku "dojmeme voliče k slzám, když mu ukážeme, jak jsou všichni zlí a oškliví a spolčení s komunisty", pořád ještě je druhá nejsilnější parlamentní strana.

Spojení Unie s DEU se výrazně neosvědčilo - byl to jeden z hřebíčků do rakve, protože tehdejší Čtyřkoalice dala najevo, že nevěří na dvacetiprocentní zisk ve volbách a jde "s malou domů". Což se ukázalo jako předpoklad správný, jenže na druhou stranu - volební debakl byl důsledek takových defétistických kroků. Jako odstrašující příklad vzpomeňme na spojení ČSNS s Dientsbierovými Svobodnými demokraty s výsledkem 2% ve volbách v roce 1996. Pořádnou liberální notu dokáže zatím zahrát jedině ODS, a možná za určitých okolností i Unie svobody. Tyhle kapely se ale musí obměnit a omladit, což platí především o ODS. Unie je fakticky bez kapelníka, takže té nic jiného než obměna nezbývá.

Zajímavou notu ale mohou zahrát Evropští demokraté Jana Kasla už v nadcházejících komunálních volbách. S odhlédnutím od Kaslova Sarajeva 2. před parlamentními volbami mají šanci nabídnout voliči to, co volič žádá, totiž naději na změnu. Pražský magistrát totiž získal pověst pozoruhodně prohnilého místa a stále více Pražanů upírá na Kasla zrak s nadějí, že ten hnojník vykydá, pokud volby vyhraje. Pokud by se Evropským demokratům podařilo v těchto volbách výrazně zabodovat, mohli by se stát zajímavým hráčem i na celostátním hřišti.

Spolčení s těmi, kteří naději na změnu už zklamali, jim může jedině uškodit.

Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: