Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 26.7.2002
Svátek má Anna
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >TÉMA?: Virtuální realita - Investigativní přístup
 >POLITIKA: Mocenská osa bez odpovědnosti
 >POLITIKA: Dlouho odkládané rozhodnutí
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Bum do vrby a jak to dopadlo
 >PSÍ PŘÍHODY: Velký inhalátor
 >POLITIKA: Miliarda trochu jinak
 >VÍKEND: Chalupy a chalupaření (1)
 >ŽIVOT: Nechcete svůj klon? Nechte se patentovat.
 >MÉDIA: Uspěchali to
 >TELECOM: Zločinné narušení našich biorytmů
 >ZE SVĚTA: Kanadské zážitky (11)
 >TÉMA: Vysoké školy v horizontu příštích čtyř let
 >PŘÍRODA: Čelisti a jiní zabijáci
 >PENÍZE: Expresní přepravci jdou příkladem

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
26.7. POLITIKA: Miliarda trochu jinak
František Vízek

Zástupce Mezinárodního měnového fondu, který vývoj u nás dlouhodobě sledoval, prohlásil, že celkový účet za očištění našeho bankovního sektoru bude něco přes 500 miliard korun. Řekl, že tyto peníze jsou utracené, že nezbývá než částku postupně zaplatit...(MfD 18.7.)

V našich bankách i vládách pracovali a pracují odborníci na slovo vzatí, protože jinak by jejich příjmy nedosahovaly částek, o kterých si prostý občan může nechat jen zdát. Doslova astronomickou částkou pro každého z nás je už pouhá miliarda, o níž si sotvakdo umí udělat představu. Jsem původní profesí kantor, takže představu o miliardě bych budoval už ve školácích důsledně podle zásad Jana Ámose Komenského, to jest od jednoduchého k složitému, od snadného k obtížnému a od konkrétního k abstraktnímu. Snad by nás tato metoda přivedla od nepochopitelného k pochopitelnému, byť sousloví "na slovo vzatí odborníci" se v případě našich bankéřů jeví jako protimluv a chápáni se vymyká.
Zkusím to: Sloupec vytvořený z miliardy korunových mincí by sahal do výše 2 000 km, což je zhruba 226 Everestů. Korunové mince z jedné miliardy položené vedle sebe by vytvořily šňůru delší než je délka tří největších světových řek. Kružnice utvořená z daných mincí by ohraničila kruh o ploše 400krát větší než má naše republika, nebo - chcete-li - 3,4krát větší než USA. Kdyby si chtěl kdokoli z nás na každou korunu sáhnout a stačil by se za vteřinu dotknout pěti mincí, trvala by mu tato činnost více než šest let, pokud by to dělal ve dne v noci a bez přerušení. A co je nejpikantnější ? Pokud by zloděj musel miliardu rozhodnutím soudu vrátit, pak kdyby nejedl a nepil a odevzdával měsíc co měsíc celý svůj průměrný plat, řekněme 15000 Kč, splatil by celou miliardu už za 5555 let, čili v roce 7557. Až se z toho točí hlava. Ale žádný strach, ukradené miliardy se u nás nevracejí, skřípnout umíme jenom zlodějíčky malé.

+ Proto se raději vrátím na zem: Miliarda je tisíc milionů, které - kdyby se nezakutálely - , mohly tisícovce nejpotřebnějších rodin přihrát po milionu. A nebýt těch různých Kožených a Nekožených a těch různých Baham a Nebaham a tolik "všehoschopných" místo schopných, mohlo být na rozdávání pro nejpotřebnější mnohem víc, podle odborníka MMF nejméně 500 miliard. A uspokojené by pak mohly být nejen rodiny s dětmi a důchodci, ale také naše školství, zdravotnictví, dokonce i ty silnice či bytový problém mohly vypadat jinak. Žádné vládní priority by nebyly bity. Kdyby, kdyby, kdyby...


Další články tohoto autora:
František Vízek

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: