Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 29.7.2002
Svátek má Marta
  Výběr z vydání
 >KULTURA: Rusalka v Paříži.
 >OHLAS: Oslava kritického myšlení
 >POLITIKA: Komu věřit? Novinářům nebo politikům?
 >MROŽOVINy: Mistr marin
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Setkání se vzácným člověkem
 >PSÍ PŘÍHODY: Protikocouří pozorovatelna
 >DOPRAVA: Pokrytectví Odborového svazu železničářů a pana Duška zvláště
 >TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
 >ÚVAHA: Poučili jsme se z Hitlera?
 >PŘÍRODA: Nejsou co jsou
 >POČÍTAČE: Jak zabránit Modré Smrti
 >AFRIKA: Smířlivá politika pro znesvářený kontinent
 >VĚDA: Kam s nimi?
 >PENÍZE: Fondy - čekají nás na podzim novinky?
 >ZDRAVÍ: Roboti mezi námi

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
29.7. OHLAS: Oslava kritického myšlení
Jan Maršák

Jiří Pehe se již dlouho ve svých článcích, které publikuje ve všech možných médiích, zabývá ODS a postavou Václava Klause. Poslední výtvor z jeho klávesnice byl publikován dne 23.7. 2002 v tomto elektronickém listě (Proč nemá ODS populární politiky). Chtěl bych ho (a nejen tento článek) jako člen ODS okomentovat.
Je samozřejmě možné kritizovat povolební analýzu ODS, neboť i mě se jeví poněkud málo kritická k vedení strany, ale myslím, že je to alespoň nějaký základ pro vnitrostranickou diskusi, ze které mohou vzejít i další materiály. Svádět volební prohru na nedostatek hezkých, mladých a krásných tváří je skutečně alibismus, protože ODS má tváře, které mohla nabídnout, nicméně se tak nestalo. Škoda, neboť volební program ODS byl podle mého soudu velmi jasný a konstruktivní. Nejsem velkým příznivcem Václava Klause ve vedení ODS, avšak tvrdit jako Pehe, že V. Klaus z ODS někoho "vyštípal", není pro mě přijatelné. V. Klaus obhájil své předsednické křeslo v několika svobodných volbách a je reálně jedním z pilířů ODS. Rovněž místopředsedové strany byli zvoleni ve volbách jako v jediné přijatelné variantě rozhodování o funkcích v demokratické straně, kterou ODS nepochybně je. Tedy ne, že se "V. Klaus obklopil politickými klony sama sebe". O jednotlivých místopředsedech ODS je možné si myslet cokoli, ale i oni byli zvoleni. Zároveň na prosincovém kongresu dají své funkce k dispozici a lze předpokládat velmi intenzivní debatu o tom zda by měli na daných postech pokračovat. Budou znovu rozhodovat volby.
Fráze Jiřího Pehe par excellence je tzv. "originální politické myšlení" (velmi hezky to zní a vypadá na papíře či monitoru). Co to je, už se, ale nikdo nedozví. Jenom to, že "všichni lidé schopní originálního politického myšlení ODS opustili". Jak si toto originální politické myšlení Pehe představuje je možné vysledovat z jeho různých publikací. Jedná se o koncept nepolitické politiky v čiré podobě. Pehe se vyžívá v rozvleklých rozborech neschopnosti politických stran řídit společnost a v propagaci rozkošatělé občanské společnosti jako jediné záchrany před politickými stranami. Nikdy jsem se v jeho textech nedočetl, že politické strany vyrůstají právě z té propagované občanské společnosti, nejsou něčím mimo tuto společnost, ale naopak její integrální součástí a jedním z jejích stěžejních projevů.
Lze naopak říci, že v ODS se sešlo mnoho různých osobností s mnoha různými názory. Často velmi kontroverzními (J. Zahradil či právě Václav Klaus) se kterými taktéž zhusta nesouhlasím, ale jsem na druhou stranu rád, že ODS není tak bezbarvá jako např. ČSSD, i když v médiích je to prezentováno opačně (ČSSD má více proudů než ODS). Politici typu Buzkové či Grosse, od kterých se není možné dozvědět alespoň jeden vyhraněný názor jsou mi osobně velmi nesympatičtí.
S tím souvisí i další smyšlenka, kterou šíří často právě Jiří Pehe a další komentátoři. Mýtus jednoho muže. Přehmatem nepochybně byl závěr volební kampaně postavený pouze na V. Klausovi a zatlačení regionálních lídrů do pozadí (o heslu: Národ volí Klause netřeba psát, to byla fatální chyba). Zase je třeba upozornit, že ODS má mnoho velmi schopných politiků na oblastní úrovni (což uznává i Pehe), kteří jistě nebudou mlčet na prosincovém kongresu. Nezdá se mi akceptovatelné, aby se lidé (mezi něž se počítám i já sám), zmocnili ODS nějakou revoltou. Myslím, že k tomu budou stačit standardní volby, kde každý bude moci vyjádřit svůj názor.
Zcela jednoznačně lze odmítnout tvrzení, že "ODS kostnatí a posunuje se k extrémní pravici" a volí ji extrémní a protievropští voliči (sám Pehe musí vědět, že mezi voliči ODS je zdaleka nejvíce příznivců vstupu do EU!!!). Extrémní pravice je reprezentována zcela jinými organizacemi a strukturami než je ODS. ODS se nikdy ani náznakem k tomuto křídlu v českém politickém prostoru nepřiklonila. Naopak se vždy snažila být standardní pravicovou stranou s dvěma křídly a to křídlem liberálním a křídlem konzervativním.
Pan Pehe a další stále tvrdí, že je zde prostor (který se podle jeho analýz bude pravděpodobně zvětšovat) pro nový politický subjekt. Prostor tu je vždy, neboť ve svobodné společnosti mohou politické strany vznikat podle libosti. Je jinou záležitostí, jak nová strana dokáže zaujmout a oslovit voliče. Nových stran tu během minulého období vzniklo poměrně hodně a do mnohých se vkládaly velké naděje (Naděje, Cesta změny). Čtyřkoalice byla již dlouho dopředu pasována do role vítěze voleb. Jak to dopadlo všichni víme. Opět se do Poslanecké sněmovny dostaly pouze strany, které tam byly již zastoupeny. To naprosto jasně vypovídá o voličských preferencích občanů. Systém je konsolidovaný a je možné předpokládat, že již nebude docházet k podstatným obměnám PS. Nová strana (proevropská atd.) bude mít tedy nesmírně těžkou úlohu přesvědčovat voliče, aby ji dali svůj hlas, neboť zájmy jsou poměrně dobře reprezentovány stávající sestavou politických stran. Uvidíme. Poslední bod. ODS se nestane obdobou KSČM. To už je naprosto mimo realitu. Nejsem si vědom jediné věci, kde by se ODS stýkala s politikou KSČM (kromě neslavného, ale nepříliš důležitého hlasování o národních zájmech, kde se shodly všechny strany). KSČM je stranou, která vyrůstá ze zločinných kořenů komunistického totalitního režimu. ODS naopak je stranou vybudovanou na snaze svobodných občanů o správu své země.
Tolik několik připomínek k tvorbě Jiřího Pehe a jeho rozborů situace ODS a hlavně osoby Václava Klause. Pan Pehe dostává velký prostor se svými názory v médiích, ale otázkou je proč. Jeho texty se vyznačují něčím co tak vehementně kritizuje u politiků ODS (a u politiků všeobecně) a to je "totální absence kritického myšlení a názorů". Stačí si přečíst názvy jeho statí a není třeba číst dále. Přesně vím co tam bude pan Pehe rozebírat. Nejedná se o žádné vrcholné intelektuální rozbory, ale o naprosto ploché a hlavně jednoduché texty. Pospojované fráze a klišé bez jakéhokoliv vyústění a závěru, který by mi i přesto, že bych s ním případně nesouhlasil něco ukázal, odhalil či naznačil. Nic takového jsem ovšem v článcích pana Pehe doposud nenašel a to je přitom jedním z nejcitovanějších politologů a politických expertů u nás. To také o něčem vypovídá.

Ing. Jan Maršák
postgraduální student na VŠCHT Praha a student politologie na FSS MU Brno
člen ODS Praha 5


Další články tohoto autora:
Jan Maršák

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: