Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 29.7.2002
Svátek má Marta
  Výběr z vydání
 >KULTURA: Rusalka v Paříži.
 >OHLAS: Oslava kritického myšlení
 >POLITIKA: Komu věřit? Novinářům nebo politikům?
 >MROŽOVINy: Mistr marin
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Setkání se vzácným člověkem
 >PSÍ PŘÍHODY: Protikocouří pozorovatelna
 >DOPRAVA: Pokrytectví Odborového svazu železničářů a pana Duška zvláště
 >TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
 >ÚVAHA: Poučili jsme se z Hitlera?
 >PŘÍRODA: Nejsou co jsou
 >POČÍTAČE: Jak zabránit Modré Smrti
 >AFRIKA: Smířlivá politika pro znesvářený kontinent
 >VĚDA: Kam s nimi?
 >PENÍZE: Fondy - čekají nás na podzim novinky?
 >ZDRAVÍ: Roboti mezi námi

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
29.7. Jako hejno kobylek
(eff)

Událost má ráz přírodní katastrofy. Zčista jasna se sjede na vytipované místo deset tisíc mládenců a dívek a strhne se multidecibelový bengál, který trvá desítky hodin. Jmenuje se to technoparty. Nic strašného se nestane. Jen nepříjemnosti - lidi v okolí se nevyspí a po technoparty zbude... humus, nic vlídnějšího mě nenapadlo. Noviny píší, že jde o "nepovolený podnik". Milan Mazánek z liberecké policie řekl, že od pátku prověřili policisté přes 800 automobilů a uložili 250 pokut v celkové výši 85.000 korun, to aby si veřejnost nemyslela, že policie nic nedělá.

Ona toho moc vykonat nemůže.
Máme sice na každý prd celý tlustospis zákonů, ale dělat se prakticky nedá nic. Starostka obce postižené o tomto víkendu Višňové u Liberce nakoupila pro občany špunty do uší. K podobnému opatření jsem sáhl i já, když se před časem konalo techno v Praze na ostrově Štvanice, sedm kilometrů od mého bydliště: spal jsem se střeleckými hluchátky na uších. Co s technoparty, co s deseti tisíci lidmi? Má na ně vtrhnout URNA? Nebo hasiči se stříkačkami? To by měli ochránci lidských práv Vánoce. Na práva nějakých obyvatel jedné vesnice, o které nikdo nikdy neslyšel, se každý vykašle. Ti žádná práva nemají, leda snad právo nafasovat špunty do učí. Vítězí ten, kdo je drzejší, kdo je větší hulvát a koho je víc. Všechna kritéria byla i tentokrát splněna měrou vrchovatou.

Jsem zvědav, jestli se někdy příště v nějaké starostce nebo starostovi - až se zase kobylky slétnou - objeví Žižkům duch odboje a přímé akce. Ta přece nemusí být vyhrazena "antiglobalistům". Což takhle zesabotovat příjezdové cesty na místo, kde se "techno" má konat (přirozeně že je to něčí majetek, ale na takovou maličkost každý kašle)? Auta nejsou tanky a neprojedou všude. Nebo, což takhle po větru vypustit několik cisteren močůvky a poslat tam rozmetače hnoje? Měl bych ještě pár dobrých nápadů. Ale ten nejlepší zní: neustupovat před hulvátstvím, nekapitulovat před bezbřehým sobectvím.

Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: