Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 30.7.2002
Svátek má Bořivoj
  Výběr z vydání
 >ENERGETIKA: Poslední reaktor
 >POLEMIKA: K údajné "osvětimské lži" po česku
 >HISTORIE: Tunelované vraždy J. Loewyho
 >POLITIKA: K návrhu poslance Křečka
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Arogance mocenské osy
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Kropičák z onoho času
 >PSÍ PŘÍHODY: Bonnie a Bart
 >POLITIKA: Špidla mezi Roosweltem a Firlingerem
 >ARCHITEKTURA: Kontroverzní nový most v Ústí nad Labem
 >KULTURA: Africké umění
 >ZDRAVÍ: Sex ve vesmíru - jen dvě polohy z deseti
 >PŘÍRODA: Létající draci
 >EKONOMIKA: Experti čekají růst, zvláště v půlročním výhledu
 >SVĚT: Převleky
 >ZDRAVÍ: Češi jsou průměrní milovníci, ročně mají 99 styků

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
30.7. ŠAMANOVO DOUPĚ: Arogance mocenské osy
Jan Kovanic

Před téměř třemi týdny mohla být už po smrti novinářka Mladé fronty Dnes. Tentokrát se nebudu zabývat spekulacemi, kdo za tím stojí a co chtěl kdo dokázat. Jenom se podívám na reakce médií. Co se týče samotného odsouzení činu, byla poměrně přiměřená. Samozřejmě, že stejně odporné je plánovat vraždu podnikatele nebo zahraniční šlapky, ale je pochopitelné, že pokud podnikatelé a zahraniční šlapky nevlastní možnost přímého vstupu do médií, nebude se o jejich problémech (plánování zavraždění) tolik psát. Pak je tu ještě idea, že novináři jsou "hlídací psi moci", "pátý sloup demokracie", a podobně. Faktem je, že novináři píší a hovoří do televizí, snaží se ukázat špínu světa - ale většinou ne proto, aby bránili demokracii a svobodu, ale aby zvýšili náklad svého listu a případně ukojili i svou osobní touhu po slávě. A někdy se také poněkud pošpiní - například stykem s podsvětím, citováním důvěrných zpráv, citováním policejních protokolů, tajným natáčením, zveřejňováním informací, o kterých slíbili, že je nezveřejní a často i obratnou manipulací či odpornou lží.

Jakkoli se stává, že novináři jednají neeticky, nemělo by to nikdy vést až k jejich zabití. Jedné sprosté vraždě se (možná) zabránilo. Ale dalších zločinů se dopouštějí novináři (a píšící politologové a politici) klidně dál. Totiž vytváření mediálního obrazu světa podle své vlastní ideologie. Nemluvím o spekulacích, do kterých se pouštíme každý, ale o přímých obviněních.

Ano, sám jsem obvinil prezidenta Václava Havla z osobní odpovědnosti za jmenování Kavana ministrem i naším velvyslancem v OSN - ale až potom, co on si postěžoval na nedefinované "své zkušenosti z dávné i nedávné minulosti", které s Kavanem měl. A pan prezident má nepochybně odpovědnost za jmenování pana Kavana do některých jeho funkcí. Kolegové z médií však šli dále v tom, že bez zjevných důkazů a bez zjevné příčinné souvislosti hledají viníky na neuvěřitelných místech.

Nejdále se asi dostal píšící novinář, který se kryje legendou "politologa" Jiří Pehe, jenž přišel na to, že za vše může tato "mocenská osa bez odpovědnosti": Srba-Kavan-Šlouf-Zeman, která ale končí až u - Klause!!! (A proč ne u Rumcajse?) Havel s tím nemá nic společného, tomu prý jen vadí, že "Kavan je člověk, který má nevšední schopnost vytvářet skandály". No nevím, skutečné skandály se mohou vynořit, může je někdo objevit - ale "vytvářejí" je jen média. Také kolem pana prezidenta jich několik "vytvořili" - avšak toto přece není důvodem k nevěrohodnosti.

Skandály kolem skutečné aféry se snaží vytvářet jen média! I tak seriózní tiskovina, jako jsou Hospodářské noviny, nejen, že uveřejňuje výtvory pana Pehe, podle které je za plánováním vraždy Slonkové nakonec odpovědný Václav Klaus (nebýt Klause, nebylo by Pehe), ale i spekulace svých kmenových pracovníků.

Tak v pátek 26. července uveřejnily HN článek značek (bar,sim), podle kterého je "reakce opozice na případ chystané nájemné vraždy Slonkové rozpačitá". ODS prý nemá jasno. Má snad mít jasno??? Z čeho - z článků v novinách??? Má žádat, jako novinářská mezinárodní organizace "exemplární potrestání viníků" - přičemž viníci jsou už jasní? Tentýž den se ptá další redaktor HN Adam Černý "Kam se poděla česká parlamentní opozice?" a dochází ke kurióznímu závěru, že "nakonec, ale ne v poslední řadě, je tu možnost, že opozice něco ví, ale nepoví". Konec článku zní: "A ten, kdo by si v případě vraždy nechal něco pro sebe, do politiky nepatří".

To už není jenom směšné, jako v případě psaní pana Pehe, to je přímo obludné! Kolegové, vzpamatujte se! (To už je jako tvrzení, že generál Štefánik byl zabit českými tajnými službami. Žádné důkazy o tom neexistují. A to je právě důkaz práce tajných služeb!)

K tomu si ještě přečtu článek novináře a člena výkonného výboru Světové asociace novin Michala Klímy "Arogance moci zatím u nás nenarazila na hranici" (HN 25. července 2002), kde autor uvádí, že urážky novinářského stavu, ve kterých byl přeborníkem Miloš Zeman, vedly až "šílené představě, že novináře je možno zabít". Pokud vím, novináře začal Zeman napadat až po tom, co nešetrně a lživě zašmátrali v intimitě jeho rodiny. Nebyl to jediný případ, kdy novináři provedli něco podobného.

Zatímco naše soudy pracují - pomalu, ale soudí podle důkazů, které jsou jim předloženy - novináři nepotřebují asi vůbec nic! Jen nějaký podivný příběh, který se mohl stát tragédií, který možná naplánoval podivný muž Karel Srba. Ale Světová asociace novin, zastoupená u nás Michalem Klímou požaduje EXEMPLÁRNÍ potrestání! (Proč ne normální? Proč ne "důsledné vyšetření"?) Naposled takto psali novináři za bolševické totality...

Jeden novinář napíše o nutnosti "exemplárního potrestání" a snad už deset jiných ví, kdo je hlavním viníkem - Zeman, Klaus, opozice!!!

Ve stejných pátečních HN je i zprávička ČTK, že pražský Vrchní soud rozhodl, že týdeník Profit se musí omluvit bývalému ministru zemědělství Janu Fenclovi za to, že "před rokem a půl zveřejnil informace o jeho údajných stycích s příslušníky komunistické státní bezpečnosti." Tedy že novináři v tomto lhali!

Nedivím se, že jsou lidé na novináře naštvaní - stejně, jako na politiky. Politici si za to mohou jen zčásti. Z další části se o to - často nespravedlivě - zasloužila média, která "s politiky netančí". A pak brečí, že zase s nimi "netančí čtenáři". A že přestávají kupovat (některé) noviny. Případně, že (některému) novináři i přejí roztrhání bombou...

Ale za to přece nemohou sami čtenáři. Spíš je za to zodpovědna sama "mocenská osa žurnalistů bez zodpovědnosti" a jejich "arogance mediální moci".

Psáno v Praze dne 29. července 2002


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: