Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 30.7.2002
Svátek má Bořivoj
  Výběr z vydání
 >ENERGETIKA: Poslední reaktor
 >POLEMIKA: K údajné "osvětimské lži" po česku
 >HISTORIE: Tunelované vraždy J. Loewyho
 >POLITIKA: K návrhu poslance Křečka
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Arogance mocenské osy
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Kropičák z onoho času
 >PSÍ PŘÍHODY: Bonnie a Bart
 >POLITIKA: Špidla mezi Roosweltem a Firlingerem
 >ARCHITEKTURA: Kontroverzní nový most v Ústí nad Labem
 >KULTURA: Africké umění
 >ZDRAVÍ: Sex ve vesmíru - jen dvě polohy z deseti
 >PŘÍRODA: Létající draci
 >EKONOMIKA: Experti čekají růst, zvláště v půlročním výhledu
 >SVĚT: Převleky
 >ZDRAVÍ: Češi jsou průměrní milovníci, ročně mají 99 styků

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Historie  
 
30.7. HISTORIE: Tunelované vraždy J. Loewyho
Prostě Gentleman

J. Loewy z Lidovek se pouští do české politické, mediální i občanské sféry s vehemencí danou domnělou kvalifikací založenou na znalosti Evropy. Ovšem to, co udělal v článku zveřejněném v NP o "vládní" publikaci o českoněmecké historii, přesahuje meze i neobulvárního tisku, jakým Lidovky v poslední době jsou. Na základě toho, že Špidla prohlásil, že z 360 tisíc československých obětí nacismu bylo 80 tisíc Židů, a že podobný údaj se objevuje i ve zmíněné publikaci, dochází k závěru, že "zajisté nelze hovořit pouze o náhodě", pokud jde o medializování tohoto údaje. Kdo čeká, že se doví něco bližšího, česká marně. Ve zbytku, větší části článku, se ani fakt, natož indicie dokládající toho nehorázné tvrzení, tedy spekulaci, nikde neobjeví. Jen se dovíme, že oněch 80 tisíc židovských obětí se vztahuje na území dnešní ČR. Z celého předválečného území to bylo podle různých zdrojů cca 350 tisíc Židů (o tom, kolik tedy bylo celkem obětí z celého předválečného Československa, protože oněch 360 tisíc mínus 80 tisíc to asi nebylo, se Loewy pro jistotu nezmiňuje).

Rozdíl mezi počtem židovských obětí na celém území a na území dnešní ČR nazývá Loewy tunelováním a dává toto zkreslování do souvislosti s praktikami komunistického režimu, který tajil počet židovských vojáků v prvním buzuluckém pluku (podle něj 70 %) či v jednotkách západních armád (50 %). Zajímavé je, že tyto údaje uvádí jak u ruských, tak západoevropských armád, ačkoli ta přece na rasový původ nehleděla a nezkoumala ho. Nebo že by ano?

J. Loewy měl skončit u jím uváděných věcných chyb a špatných překladů z němčiny v publikaci. Mohl, když už v Německu žil a němčinu patrně ovládá, nabídnout své služby nebo jinak pomoct ke kvalitě zamýšleného překladu. Jenže ono je jednodušší naznačovat, že jsme ksindl, který schválně tají židovské oběti a ještě to publikuje.

Gentleman


Gentlemanův deníček
Další články tohoto autora:
Prostě Gentleman

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: