Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 30.7.2002
Svátek má Bořivoj
  Výběr z vydání
 >ENERGETIKA: Poslední reaktor
 >POLEMIKA: K údajné "osvětimské lži" po česku
 >HISTORIE: Tunelované vraždy J. Loewyho
 >POLITIKA: K návrhu poslance Křečka
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Arogance mocenské osy
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Kropičák z onoho času
 >PSÍ PŘÍHODY: Bonnie a Bart
 >POLITIKA: Špidla mezi Roosweltem a Firlingerem
 >ARCHITEKTURA: Kontroverzní nový most v Ústí nad Labem
 >KULTURA: Africké umění
 >ZDRAVÍ: Sex ve vesmíru - jen dvě polohy z deseti
 >PŘÍRODA: Létající draci
 >EKONOMIKA: Experti čekají růst, zvláště v půlročním výhledu
 >SVĚT: Převleky
 >ZDRAVÍ: Češi jsou průměrní milovníci, ročně mají 99 styků

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
30.7. POLITIKA: Špidla mezi Roosweltem a Firlingerem
Václav Vlk

Designovaný předseda vlády České republiky je mimořádně zajímavá osobnost. Muž s tváří Bastera Keatona , který jako jediný z českých politiků dokáže touto tváří a stručným vyjadřováním přivést na pokraj šílenství jak novináře, tak představitele rakouských bojovníků proti Temelínu a všemu zlému pocházejícímu z Čech , oplývá neuvěřitelným množstvím kontroverzních ale i zajímavých nápadů.
Tu razí plošné dávky pro děti , tu by řešil nějak (konečně!!) problém imigrantů jinak než zlepšováním „policejní síly“ jak si přeje ministr Gross, tu trvá na tom, že na státní dluh se máme v podstatě tak trochu vykašlat a hlavně rozjet hospodářství a podobně. Je li něco v této chvíli jasné, tak jen to, že pro většinu „odborníků „ na politiku ale i občanů této země není naprosto jasné , jak bude jeho vláda vypadat. Jasné je jen jedno. Nebude , posilněn becherovkou, vykládat po světě bonmoty, nebude se ale také předvádět jako mistr všehomíra, jako pan profesor.
Jedna věc ale přeci jen jasná je. Muž kamené tváře Špidla stojí díky výsledkům voleb, na rozhraní, na hraně břitvy.Směr ,kterým se vydá rozhodne, o našem směřování na dlouhou dopředu. První hranou, na které se pohybuje je otázka , jak se postaví ke spolupráci či nespolupráci s KSČM. Poslední stalinistickou a dogmatickou významnou politickou silou v postkomunistických státech, (nepočítáme li Bělorusko). Podaří li se udržet neuvěřitelně křehkou rovnováhu spolupráce s KDU –CSL a US-DEU , budeme směřovat k dobré budoucnosti. Jakmile však spadne na stranu spolupráce s dogmatickými a stalinistickými soudruhy s KSČM, běda jemu i nám. KSČM je jediná pozůstalá strana po starých KS , která ve skutečnosti usiluje o „návrat starých časů“ a to dosti úspěšně a neurvale. Povede li se jim tento návrat , můžem dopadnout hůře než Slovensko s Měčiarem. Podstatně hůře. A že nám z toho nikdo nepomůže, je vidět jak na příkladu Běloruska, Ukrajiny, Slovenska ale i Kuby, že by nás v tom „Západ“ nechal vykoupat. Mnohé „progresivní „ a „levicové síly“ v EU a USA ostatně dosti otevřeně litují toho, že u nás není ten pravý socialismus, který jim tak báječně vyhovoval.
To by si měla uvědomit jak ODS a přestat předvádět nechutné grimasy zhrzené a odvržené nevěsty , na kterou se její ženich vykašlal. Jde o víc, než jen o to, zda bude v čele ODS Klaus a nebo Neklaus. Také obec novinářů by měla rychle zpytovat svědomí, protože svými hysterickými a katastrofickými předpověďmi, líčením všech hrůz a zlodějin, vykřikováním, zvláště ve zprávách všech TV, že se rozkradlo to a to , přičemž reportérky a reportéři s očima vyvalenýma jako by měli bazedovku a s výrazem ,jako by je štvalo stádo splašených slonů , hází miliony a miliardami , jako by to byly pětníky a každý kdo spáchal i sebemenší přestupek, tomu hned hrozí podle nich přinejmenším 10 let vězení.
Takže národ, zvyklý po desetiletí na stále optimistické , světlou budoucnost líčící cenzurované zprávy komunistických medií se nechal tak zblbnout, že odjíždí na svoji každoroční dovolenou do Itálie, Chorvatska, či Řecka s plným přesvědčením, že žije ve „spálené zemi“ rozkradené odpornými kapitalisty . V nekonečných frontách před celnicemi a při polehávání na plážích, o kterých se většině z nich před pár lety ani nesnilo, zcela vážně vykládá, v jak strašné zemi žije a v jaké bídě.
Politikům ČSSD , jmenovitě partě kolem Zemana když lákala jako voliče všechny fanatiky a kverulanty , tak protidrogovým a protikuřáckým fanatikům v KDU , hysterickým ekologistům, kteří nemají o ekologii ani ponětí se podařilo neuvěřitelné. Přesvědčit občany celkem dobře fungujícího státu že žijí v naprosté hrůze a vyhecovat je tak,až volili komunisty a nebo k volbám, nešli.
Předpokládám, že toho všeho si je Vladimír Špidla vědom. A ke všemu ještě dnes musí řešit problém další "hrany" která může změnit směr jeho politiky. A to je obrovská aféra kolem Srby, Kavana a dalších . Možná právě tohle ukáže, jakým bude v budoucnosti předsedou vlády. veřejné vyjádření v tisku, že „vojenská rozvědka"neměla ve věci žádné prsty je prvním Špidlovým velkým politickým lapsusem. Pokud se nic nevyšetří, nesmí, , má li se politik rád a hledí li do budoucnosti, nikdy do doby skončení vyšetřování říci, že se to a to „nestalo“. U nás konkrétně, že v tom není namočena vojenská rozvědka nebo někdo z jejích lidí. Vyhazov jejího šéfa naopak signalizuje , že v tom nějak vojáci, třeba jen tím, že Srbu kryli, lítají.
Myslím, že nejsem sám, kdo čeká, jak dopadne Kavan a jak se rozhodne Špidla.
Ta první velká státnická a politická zkouška přišla pro vládu ČSSD a možná i pro všechny z nás až moc brzy. Vyřeší- li ji , vyřeší do značné míry i vztah vlády k bývalým strukturám, kam směřují stopy, například k Šloufovi a celé té partě bývalých Zemanových "poradců" a tím , i k dnešním komunistům. Všimněte si, jak najednou, po provalení aféry Srba, zmizeli mediální hvězdy KSČM jako by se po nich slehla zem.
Držme panu Špidlovi palce . Pokud se rozhodne jít cestou „Nového údělu“ i když ta mne osobně nenaplňuje nadšením, je to volba pochopitelná. A má smysluplný cíl.
Půjde li druhou cestou a rozdá komunistům funkce a začne s nimi spolupracovat, zamete li aféru "Srba" pod koberec, je nejlepší začít si hledat nějakou příjemnou cizí zemi.

Václav Vlk st. .


Další články tohoto autora:
Václav Vlk

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: