Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 31.7.2002
Svátek má Ignác
  Výběr z vydání
 >VÝROČÍ: Milton Friedman devadesátiletý
 >TÉMA: EU - zajímavé mráčky na obzoru.
 >POLITIKA: Budoucnost KSČM není růžová
 >OHLAS: Srbova kauza má politický rozměr
 >MROŽOVINY: Třetí scénář
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Chvála PET lahví
 >PSÍ PŘÍHODY: Případ ztraceného čokla
 >FEMINISMUS: A vous jí vlál...
 >POHLÉDNUTÍ: Příliš dlouhý výlet (1)
 >HUDEBNÍ RECENZE: Elán - žít z minulosti nestačí
 >PŘÍRODA: Mít kde žít
 >EKONOMIKA: Snížení sazeb se čekalo
 >ZDRAVÍ: Co je to cukrovka?
 >Rezignuj, nebo budeš zabit
 >ZDRAVÍ: Okusování nehtů, možné příčina a zbavování se zlozvyku

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
31.7. TÉMA: EU - zajímavé mráčky na obzoru.
Jaroslav Teplý

EU si uvědomila, že po stále ještě případném přístupu dnešních kandidátských zemí nebude mít už žádný mocenský prostředek, aby je donutila dopsat ještě nenapsané domácí úkoly a zachovávat domácí řád.

Češi se musí snažit. Jinak je po vstupu do EU čekají problémy, postihy a pokuty. Unie se už příští rok začne chystat na to, aby je mohla skutečně uvalovat i na Českou republiku, referuje Michal Mocek v MF Dnes 27.července t.r..
"Jakmile se stanou členy unie, lze začít s procedurou pro porušení práva EU," konstatoval mluvčí Evropské komise Gunnar Wiegand, i když se zároveň snažil uklidnit, že "pokuty se ukládají až po velmi dlouhém procesu".
Petr Kamberský tamtéž nabízí alternativní interpretaci výroků mluvčího EU: "Vaše práva budou nejméně sedm let okleštěna - s tresty začneme hned. Vážně tolik chcete do našeho klubu?"

Uvažujeme-li o všech alternativách, bude nám stále více vadit, že se nikdo nezabýval risikem možného přístupu zemí, které na to prostě nemají. Nikdo neví, jak může členský stát z Unie vystoupit, když se ukáže, že nedokáže za dané situace vyhovět požadavkům na něj kladeným či zda může být z Unie vyloučen a jak. Kamenem úrazu bude asi závazek, že rozpočtový schodek nepřekročí 3%. Jsou členské země, které se mohou octnout v situaci, kdy to prostě nedokážou a co je horší, nedokážou manko ani kreativním účetnictvím odstranit. Jsou zase jiné země, kde schodek patří víceméně k tradici a jejich vlády i obyvatelstvo se tím nijak nevzrušují. Citelné pokuty státu, který se octl v potížích, mohou těžko pomoci a mohou být psychologicky nesmyslné. Mimoto cesta z potíží může vést k použití prostředků, které Unie obvykle nepovoluje. Otvírá se tak cesta k zákulisním jednáním a politickému vydírání. Při tom je samozřejmě rozdíl, zda jde o členy monetární unie, t.j. země nemající už vlastní měnu a členy, kteří ještě nepřešli na euro a kurs jejich měny může tedy k euru kolísat. Na druhé straně při ztrnulé politice EU může dojít k zostření sociálních problémů a může se otevřít cesta k znovubudování nějaké nové formy socialismu, protože např. ČR si zachovala díky apoštolům pravdy a lásky, neomezeného volného trhu a "demokracie" bez mezí a hranic politickou stranu, jejíž heslem zůstává "čím hůře, tím lépe".

Je třeba ocenit otevřenost mluvčích Evropské komise, i když nevíme, proč k ní došlo právě teď. Možná, že chtěli jen nahnat kandidátským zemím trochu strachu, aby rychleji vyhověly požadavkům Unie. Může se také jednat o náznak, že by bylo lepší prozatím odložit její rozšíření. Jestliže však Unie opravdu usiluje o rychlé rozšíření, pak ovšem dodali její mluvčí odpůrcům EU zvláště v zemích, kde by se mělo o přístupu hlasovat v referendu, munici velké ráže a průraznosti. Je otázka, zda se to dá kompensovat zamýšlenou stovkou milionů na propagaci našeho vstupu.

27.07.2002


Další články tohoto autora:
Jaroslav Teplý

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: