Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 1.8.2002
Svátek má Oskar
  Výběr z vydání
 >ZE SVĚTA: Vizita s císařem (z afrických vzpomínek)
 >UNIE: Do EU ano, ale...
 >RUSKO: Patří už Rusko mezi demokratické země?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: První hřích Václava Klause
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Dočista jak debilové
 >PSÍ PŘÍHODY: Záhuba jedné velké radosti
 >POHLÉDNUTÍ: Příliš dlouhý výlet (2)
 >ZE ŽIVOTA: Nárazníky aneb jak si s námi automobilky hrají
 >ZE SVĚTA: Kanadské zážitky (12)
 >USA: Pámbu a slib
 >PŘÍRODA: To je hlas!
 >VÍKEND: O chalupách a chalupářích (3)
 >POLITIKA: Další mrtví ve světě v souvislosti s 11. zářím ?
 >Lidé v Chile mají dosud strach mluvit
 >ZDRAVÍ: Jak u žen vznikají sexuální poruchy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
1.8. Schodek jehož výše hvězd se dotýká
(eff)

Co se zdálo býti krutým žertem potvrdilo se: vláda skutečně počítá se schodkem 157 miliard. To je skoro čtyřnásobek sumy, kterou Zemanově vládě povolovala oposmlouva (a ta suma se vyhoupla téměř na dvojnásobek). "Vláda se mi jeví souborem ekonomických romantiků," řekl k tomu komunista Miroslav Ransdorf. To je pěkný bonmot. Pak také řekl: "V minulých létech byl rozpočtový schodek projídán, a nemáme záruku, že bude použit k expanzi ekonomiky." To jsou zlatá slova, s tou výhradou, že kdyby komunisté měli splnit svoje volební sliby, museli by zaseknout sekeru možná ještě pětkrát hlouběji.

Nicméně, to je podstata věci, ne schodek, ale použití schodku. Pokud by měl být skutečně použit jako startér velkého motoru ekonomiky, a pokud by ekonomický růst neměl být pouhým účetním kejklem, navíc silně kosmetizovaným s předvolební motivací, jak se ukázalo (stručně se tomu říká podvod na voličích), pak by schodek byl čímsi chvályhodným.

Kromě komunistů napadá schodkový rozpočet ODS - ta měla antischodkový rozpočet ve svém programu. Kolem schodku se zřetelně vytváří názorová a koncepční osa. Ransdorfovo volání po "záruce" je demagogické - nikdo nemůže zaručit, že s investiční půjčkou dopadne v zisku nebo ve ztrátě. Špidla hraje vabank. Pokud se mu podaří motor nastartovat, pak teprve bude moci sociální demokracie hovořit o zásadním vítězství. Pokud ne, bude to především na ODS, aby káru vytáhla z ještě hlubšího bláta, než v jakém je dnes. pravděpodobně s jiným vozkou na kozlíku.

Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: