Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 2.8.2002
Svátek má Gustav
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >DOKUMENT: Vyzývám vás - neodcházejte
 >TELEVIZE: Balvín nebo balvan?
 >SPOLEČNOST: Dumání nad jedním článkem
 >FOTOMOMENTKA: Pražský chodec 1 - Hnusný nevkus
 >POHLÉDNUTÍ: Příliš dlouhý výlet (3)
 >ZE SVĚTA: Postřehy ze Skotska II aneb Češi nejtlustší národ v Evropě?
 >AFÉRY: Watergate, Štiřín, jak se to rýmuje
 >ZE SVĚTA: Kanadské zážitky (13)
 >FEJETON: Půjčil bych vám Najdulínka...
 >VÍKEND: O chalupách a chalupářích (4)
 >SAKRYŠ: Asi na nás leze Vysmáté léto!
 >PŘÍRODA: Pitvoří se.
 >ZDRAVÍ: Sedmikráska chudobka
 >ZE SVĚTA: Vizita s císařem (z afrických vzpomínek)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
2.8. FOTOMOMENTKA: Pražský chodec 1 - Hnusný nevkus
JITA Splítková

"Je málo tak krásných měst jako je Praha," slyším od svým přátel, kteří nejsou odsud a třeba to ani nejsou Češi. Mají pravdu - její položení, architektura, řeka ...- vše vytváří jejího genia loci. Ovšem tento duch se každým rokem ztrácí někam do nenávratna a z krásné Prahy se stává výstavka komerčního hnusného nevkusu. Kam se hrabe ten chudák zatracovaný sádrový trpajzlík


Podívejme se na Malostranské náměstí a na Mosteckou ulici.

Začínáme nezbytnou směnárnou - jedna jako druhá - narušující architekturu domu a velkou měrou přispívající k pozvolnému odstraňování pražského přídavného jména KRÁSNÁ.Ovšem kam se svým nevkusem hrabou směnárny na nově vznikající restaurace a kavárny a jiné továrničky na výdělek, týkající se hlavně turistů. Tato neuvěřitelnost vznikla na místě Malostranské kavárny. Zajímalo by mě proč tam mají ty sudy obarvené na stříbrno a v nich něco jako bambus? Kdepak jsou památkáři?A jdeme dál - tady turistu stíní reklamní slunečníky - prý takovéto věci dostávají restauratéři zdarma - tak proč po nich chtít vkus a něco lépe zapadajícího do prostředí a atmosféry zde převážně barokní Prahy.


Mostecká ulice - co jiného v ní hledat než Mekáče. Pravdou je, že před sebou si zametou, to se musí uznat - ovšem má to jednu vadu - jen před sebou - jinak jejich půvabné obaly můžete mít tu čest vidět, odhozené až tam, kam hladovému vydržely plné - dalo by se říci, že se jedná o okruh trvání sežrání Mekáčovských výrobků.


A je tu také muzeum voskových figurín (nevím kdo tam jako figura figuruje ani nemám náladu to zjišťovat)- dříve tady byla ta známá Mostecká pekárna - je zajímavé, že ještě i teď se některý turista s knihou v ruce po ní pídí. Nu musí si vystačit s gumovým pečivem a nebo s něčím exotickým...
Na konci Mostecké ulice, než vejdete na Karlův most se rovněž můžete posilnit pizzou nebo gyrosem. Papír pak odhodíte a hurá dál.


Trochu smutná procházka ducha nepovznášející a to už ani nemá cenu se zmiňovat o všudypřítomných parkujících a projíždějících autech. Celkem se divím, že v tomto prostředí má někdo náladu vysedávat v těch nevkusných zahrádkách.

Ale i Praze se ještě najdou krásná místa - o těch příště.JITA webová stránka


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: