Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 3.8.2002
Svátek má Miluše
  Výběr z vydání
 >SERIÁL: Příběh zapeklitého starce 19
 >POVÍDKA: Nepoučitelná
 >ZE SVĚTA: Trable s AIDS (Z australských vzpomínek)
 >ZDRAVÍ: Co je klimakterium?
 >VTIP: Kupte rodičům mobil
 >POSTŘEH: O vlaku
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: NEBESKÁ - píseň pro ženský hlas
 >NÁZOR: O štětkách a politicích
 >VÝSTAVA: Cesta do středu země
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >DOKUMENT: Vyzývám vás - neodcházejte
 >TELEVIZE: Balvín nebo balvan?
 >SPOLEČNOST: Dumání nad jedním článkem
 >FOTOMOMENTKA: Pražský chodec 1 - Hnusný nevkus
 >POHLÉDNUTÍ: Příliš dlouhý výlet (3)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
3.8. NÁŠ RYBNÍK: Týden v trapu
JITA

Smrt v metru. Zdálo by se, že je to název nějakého detektivního románu nebo akčního filmu. Není tomu tak - smrt v metru je hrůzná realita.
Ve stanici metra trasy C Muzeum byl v pátek vpodvečer zabit nožem policista, který zasahoval při incidentu mezi cestujícími na peróně. Dlouhou bodnou zbraň vrazil do hrudníku 39letého policisty z oddílu metro rusky hovořící cizinec v pátek krátce před 18. hodinou na nástupišti pražské stanice metra Muzeum. Policista, jenž byl na místě mrtvý, sloužil u policie 10 let. Právu to sdělila mluvčí pražské policejní správy Iva Knolová.
Pachatel pobodal podle něj několik cestujících, z nichž jeden byl odvezen záchrannou službou. To potvrdil také zástupce ředitele pražské záchranné služby Jaroslav Valášek: "Odvezli jsme odtamtud jednoho člověka," řekl.
Podle Knolové hodil muž krátce po 18:00 do kolejiště metra dělbuch. Jeden z cestujícím ho napomenul a útočník jej poranil nožem. "Rozsah jeho zranění není zatím znám. Byl na místě ošetřen a poté odvezen do nemocnice," uvedla policejní mluvčí. Pracovník operačního střediska řekl, že při incidentu bylo zraněno i několik dalších cestujících.
Zavražděný policista, prý svému vrahovi pouze stihl ukázat služební oznak. Trochu nepochopitelné, že místo odznaku rovnou neměl připravenou zbraň na zneškodnění nebezpečného pachatele - pokud to jsou předpisy jsou špatné. Kdo by v tomto případě mohl co namítat, kdyby policista místo služebního odznaku měl v ruce zbraň. Mohl by třeba ještě žít. Když tu byla rusky mluvící armáda, bylo to hrozné, ale tato další "armáda" překonává naši představivost, co se jednomu může venku stát.

Ono to má spravedlnost vůbec těžké.
Policie stíhá bývalého správce státního fondu tržní regulace Jiřího Čermáka, jemuž prezident Václav Havel v červnu prominul trest za zpronevěru státní pšenice v hodnotě 40 miliónů korun. Podle dnešní Mladé fronty Dnes (MfD) je muž nyní podezřelý, že se snažil nezákonně ovlivnit ve svůj prospěch konkursní řízení týkající se jeho firmy. Věřitelům údajně dluží desítky miliónů korun. Policie ho obvinila z poškozování věřitele a krácení daní, poplatků a podobné dávky.

Lidovci hledají beránka božího
KDU-ČSL v analýze neúspěchu Koalice KDU-ČSL a Unie svobody-DEU ve sněmovních volbách kritizují bývalou předsedkyni unionistů Hanu Marvanovou. Podle dnešních Hospodářských novin (HN) rozhodující propad přízně voličů podle analýzy nastal po odchodu ODA ze čtyřkoalice.
"Dramatickou, i když očekávanou, erozi voličské přízně přineslo až rozhodnutí o neúčasti ODA na společné kandidátní listině mediálně prezentované jako rozpad čtyřkoalice zejména díky politicky naivní interpretaci Hanou Marvanovou," píše se podle listu v analýze, kterou minulý týden vzala na vědomí celostátní konference KDU-ČSL.

Tentokrát se musím Marvanové zastat, řekla, co bylo pravda a důvody propadu dvojky, jsou zcela jiné. Hodně k volebnímu propadu přispěli právě lidovci. Někteří liberálně smýšlející voliči US dvojku nevolili právě z důvodů jejich spojení s dosti pronábožensky a neliberálně založenými lidovci (tito voliči většinou nešli k volbám). Jestlipak lidovci budou příčinou i zkázy vlády?

A morálka? Ta to má těžké úplně. Je známo, že ve státní finační sféře nemá na růžích ustláno.
Nový šéf Komerční banky Alexis Juan ze Societe Generale, která Komerční banku za 40 miliard Kč koupila, zjistil, že svým platem se nemůže měřít se svým předchůdcem Radovanem Vávrou. Píše to Mladá fronta Dnes. Vávrův plat byl ze sedmi členů vedení banky, kteří ji dovedli k privatizaci, nejvyšší. Banka jim loni na platech a odměnách vyplatila 200 miliónů korun. Jiří Huml, David Svojtka, Tomas Spurny, Peter Palečka, Radomír Lašák a Radovan Vávra si tak průměrně za osm měsíců práce, než byli z funkcí odvoláni novým majitelem, odnesli každý 28,5 miliónu.

EDDA-JITA Splítková


Další články tohoto autora:
JITA

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: